Uzaktan çalışmaktan bıkan teknoloji çalışanları yeni iş arıyor

ABD'deki teknoloji uzmanlarının nabzı, işyeri ilişkileri üzerindeki baskıyı ve uzaktan çalışmaya yönelik değişen duyguları vurguluyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/05/17/184df827-a861-49ee-88c2-3e6a4a636182/resize/770x/fee41686d46b22e9f602450652c5d8f1/remote-working-man -distracted-meeting.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Uzaktan çalışma, tam zamanlı olarak uzaktan çalışma arzusunu ifade eden daha az sayıda çalışanla birlikte ağırlaşıyor.

" data-credit="fizkes/ Shutterstock">uzaktan çalışan-adam-dikkati dağılmış-meeting.jpg

Uzaktan çalışma, tam zamanlı olarak uzaktan çalışma arzusunu ifade eden daha az sayıda çalışanla birlikte ağırlaşıyor.

fizkes / deklanşör

Uzaktan çalışma, teknoloji uzmanları ve meslektaşları arasındaki ilişkilere zarar veriyor.

Dice iş platformu tarafından 1.000'den fazla teknoloji çalışanı üzerinde yapılan bir anket, çalışanların uzaktan çalışırken yöneticileri ve iş arkadaşlarıyla etkili ilişkiler sürdürmenin giderek zorlaştığını buldu.

Ankete göre, katılımcıların %51'i meslektaşlarıyla iş ilişkileri geliştirmeyi ve sürdürmeyi daha zor bulurken, bu oran 2020'nin ikinci çeyreğinde %40'tı. % 2020.

Dice'ın 2021 Teknoloji Uzmanı Duyarlılık Raporu ayrıca, 2021'in ikinci çeyreğinde uzaktan çalışmaya ilişkin duyguların 2020'nin sonundan bu yana değiştiğini, işçiler tarafından daha yüksek stres oranlarının bildirildiğini ve beş gün boyunca uzaktan çalışmaya devam etmek isteyen işçi sayısında "önemli" bir düşüş olduğunu buldu. hafta.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hakim; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Genel olarak, teknoloji çalışanlarının %36'sı, 2020'nin 4. çeyreğindeki %32'den 2021'in ikinci çeyreğinde tükendiklerini söyledi. Araştırmacılar, potansiyel bir faktör olarak farklı iş yüklerini işaret ederken, genç çalışanların yaşlı meslektaşlarına göre tükenmişlik yaşama olasılığı daha yüksek : 55 yaş ve üzerindeki katılımcıların %35'i, 18-34 yaş arasındakilerin yaklaşık yarısına (%47) kıyasla pandemi sırasında iş yüklerinde bir artış bildirdi.

Dice, belki de sonuç olarak, tamamen uzaktan olma arzusunun 2020'nin 4. çeyreğindeki %41'den 2021'in ikinci çeyreğinde üçte birinden (%29) daha azına düştüğünü ve daha fazla katılımcının "hibrit" bir çalışma modelini birleştirmeyi tercih ettiğini buldu. hem evde hem de ofiste günler.

Hem tam uzaktan hem de hibrit yaklaşımlar için %59'a kıyasla, yalnızca %17'si ofiste tam zamanlı çalışmayı son derece veya çok arzu edilir bulduklarını söyledi.

Bu esnekliği sunmak, yetenekleri elde tutmanın anahtarı olabilir.
yetenekli teknoloji uzmanları için rekabet kızışıyor,

Zar bulundu.

Ankete katılanların %75'i kariyerlerinden memnun olduklarını söylerken, araştırmacılar
teknoloji çalışanları işverenleri değiştirmeye istekliydi

dünya COVID-19 pandemisinden çıkarken.

Çalışanların yaklaşık yarısı (%48), 2020'nin dördüncü çeyreğindeki %40'tan 2021'de yeni bir iş bulmanın muhtemel olduğunu ve geçen yıl bu sefer %32'den önemli bir artış olduğunu söyledi.

Mevcut rollerindeki çalışanlar için kariyer endişeleri arasında işten çıkarma endişeleri (%19), ardından “terfi alamama” (%10) ve uzaktan çalışma ayrıcalıklarının iptal edilmesi (%9) yer aldı.

Dijital becerilerin yüksek talep görmesiyle birlikte, teknoloji çalışanları yeni ve daha iyi rolleri güvence altına alma yeteneklerinden eminler; Dice'ın yakın tarihli bir Harris Anketi anketine atıfta bulunan ve ABD çalışanlarının %44'ünün bu yıl işlerini değiştirmek için planlar uygulamaya koyduğunu belirten raporuyla.

Dice, bunun "ekonomik bir toparlanmada geniş tabanlı bir iyimserliği ve muhtemelen iş gücü genelinde daha derin bir genel memnuniyetsizliği yansıttığını" belirterek, kuruluşların "iş gücünüzün yarısının arayış içinde olduğu gerçeğini kabul etmeleri gerektiğini" de sözlerine ekledi. daha iyi bir fırsat."

GÖRMEK: İş yerinde sağlık: Ekibinizin ruh sağlığını nasıl desteklersiniz (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

Dice CEO'su Art Zeile, çalışanlarının esnek çalışma isteklerini benimseyen şirketlerin yalnızca yüksek vasıflı teknoloji çalışanları işe alma şansının daha yüksek olduğunu değil, aynı zamanda mevcut çalışanlara tutunmada daha başarılı olduklarını söyledi.

Zeile, "Üst düzey yetenekleri çekmeyi ve elde tutmayı başaran şirketler, teknoloji uzmanlarına esneklik ve çalışma ortamları üzerinde kontrol sağlayan çevik bir yaklaşım oluşturmak için zaman ayıranlar olacaktır." Dedi.

Yine de Dice'ın raporu, şirket patronlarının hâlâ
planları nasıl eyleme geçireceğini bulmaya çalışıyor.

Raporda, "Ekip liderleri ve yöneticiler için, ofisin geleceği, yüksek oranda özelleştirilmiş uzak, hibrit ve ofis içi çalışanların karışımını içerebilir, bu da iyi bir öngörü ve verimli bir şekilde yönetmek için planlama gerektirir.

"Tek bir çözümün çalışanların isteklerinin tümüne, hatta çoğuna uyması pek olası değildir…kalıcı bir uzaktan çalışma politikası uygulamayı seçen yöneticilerin, bunun nasıl çalışacağını açıkça belirten etkili bir iletişim planı hazırlamaları gerekecektir."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*