Vatandaş geliştiricileri mi arıyorsunuz? Onları ekibinizde nasıl tespit edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Catalytic'in CEO'su, kuruluşunuzun teknik yetenek havuzunu büyütürken, genellikle içeriye bakmanın mantıklı olduğunu söylüyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/07/06/1bf79fd6-97e6-4e5e-837b-8dd347c883d3/resize/770x/8188ceb7fdce15be89ceef793a7bf778/citizen-developer-collaboration -teamwork-project-management.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Vatandaş geliştirici programları, bir şirketin dijital olgunluğunu iyileştirebilir ve yazılım ekipleri üzerindeki baskıyı azaltabilir.

" data-credit="Resim: Maskot / Getty">vatandaş-geliştirici-işbirliği-takım çalışması-proje-management.jpg

Vatandaş geliştirici programları, bir şirketin dijital olgunluğunu iyileştirebilir ve yazılım ekipleri üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Resim: Maskot / Getty

İşletmeler 2021'de dijitalleştirme çabalarını hızlandırdıkça, yazılım ekipleri artan iş yükleriyle karşı karşıya.

Aynı zamanda, işverenler, daha rekabetçi bir teknoloji yetenek pazarının ortasında başgösteren bir beceri eksikliğiyle karşı karşıya.
Geliştiricilere olan talep arttıkça,

şirketler, yüksek yazılım emellerini yerine getirmeyi giderek daha zor bulacaklar.

Otomasyon platformu Catalytic'in CEO'su Sean Chou, bu sıkışıklığı yenmek için daha fazla şirketin içe bakması gerektiğine inanıyor.

TechRepublic'e konuşan Chou, "Birçok insanın ihtiyaç duyduğu yazılım mühendislerini alamadığını söyleyebilirim ve sorunun özü de bu" dedi.

"Bu yeteneği bulmanın, yeteneği elde tutmanın, onları motive etmenin ve bağlı kalmalarını sağlamanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Dolayısıyla vatandaş geliştiriciler, şirketinizi gerçekten dijitalleştirmenin bir yoludur."

Vatandaş geliştirici programları, çalışanlara aşağıdakileri kullanarak iş uygulamaları oluşturmayı öğreterek merkezi geliştirme ekipleri için darboğazları gidermeye yardımcı olabilir.
düşük kodlu veya kodsuz araçlar.

GÖRMEK:
Vatandaş geliştirici programları: Nasıl oluşturulur ve şirketler neden yapmalı?

(Teknoloji Cumhuriyeti)

Son derece uzmanlaşmış iş uygulamaları oluşturmak üzere eğitilmiş profesyonel geliştiricilerin aksine, bir vatandaş geliştirici, bir kuruluştaki temel teknoloji anlayışına veya yeni bir beceri öğrenmeye istekli olan herhangi biri olabilir.

Okunması gereken geliştirici içeriği

Chou, vatandaş geliştiricileri iki sınıfa ait olarak görüyor: "Kodsuz vatandaş geliştiriciler olarak düşündüğümüz şeyler var; bunlar, belki de karmaşık bir Excel işlevine ulaşan şeyler konusunda gerçekten rahat olacaklar, ancak aslında asla yazmıyorlar. kod, hatta senaryo" diyor.

Chou, bu arada düşük kodlu vatandaş geliştiricilerin biraz daha uygulamalı deneyime sahip olabileceğini söylüyor. "Klasik olarak eğitilmemiş olabilirler, profesyonel bir geliştiricinin tüm yazılım geliştirme yaşam döngüsü metodolojisini bilmiyor olabilirler, ancak senaryoyu yazmakta rahatlar."

Chou, işverenlerin şirketlerindeki potansiyel adayları belirlemelerine yardımcı olabilecek "tekrarlanan tematik modeller" olduğunu söylese de, birinin etkili bir vatandaş geliştiricisi olup olmayacağını belirleyen tanımlayıcı bir özellik yok.

İlk adım, Chou'nun "kolay nakavtlar" dediği şeyi, yani vatandaş geliştirici programlarına katılmaya istekli olmayan çalışanları belirlemektir.

GÖRMEK: Öğrenilecek en iyi programlama dilleri ve en kötüsü (TechRepublic Premium)

Bu insanlar çalışmadan çıkarıldıktan sonra, işverenler günlük yaşamlarında teknolojiyi benimseyen çalışanlar aramaya başlayabilir. Chou, "Bunlar, yeni yazılımların piyasaya sürülmesine direnmeyen, her zaman erken yazılım görevlerine veya veri görevlerine katılmak için ellerini kaldırabilecek kişiler" diyor.

Chou için güvenilir yöntemlerden biri Excel testidir. "Gerçekten karmaşık bir elektronik tablo oluşturabilen insanlar, bu neredeyse her zaman kesin bir işarettir, çünkü bir işlevi parametreleştirmenin temellerini anlarlar; çok fazla mantık anlarlar; veri arama ilişkisini anlarlar" diyor.

Chou, teknik beceri boşluğunun büyük ölçüde, teknik olmayan rollerdeki çalışanlara onları dijital olarak daha yetkin hale getirmek için araçlar veya eğitim sunulmadığı için mevcut olduğuna işaret etse de, vatandaş geliştiricileri profesyonel yazılım mühendislerinin gereksinimlerini tam olarak karşılayamıyor.

Chou, dışarıdan işe alım yoluyla veya mevcut personeli yetiştirerek daha fazla teknik yetenek kazanmayı başaran şirketlerin nihayetinde daha hızlı bir şekilde dijitalleşebileceklerini ve onlara belirgin bir rekabet avantajı sağlayacaklarını söylüyor.

Çalışanlar ayrıca, hem işletmelerin karşılaştığı sorunlara hem de organizasyonel süreçlere aşina olduklarından, onları vatandaş geliştiriciler olarak doğal olarak değerli kılan çok fazla bilgiye sahiptir.

GÖRMEK: İşin geleceği: Dijital iş yeri için araçlar ve stratejiler (ücretsiz PDF)

Chou, "Yazılım mühendislerini gerçekten heyecanlandıran şeylere bakarsanız, bunlar çok nadiren bir vatandaş geliştiricinin yapabileceği türden şeylerdir" diyor.

"Birçok (vatandaş geliştirici) çok iş süreci merkezli ve iş süreçlerini anlıyorlar, bu yüzden aslında benzersiz bir beceri seti ve benzersiz bir bakış açısı getiriyorlar ve profesyonel bir geliştiricinin gerçekte sahip olamayabileceği bir şey."

"Soru, onların becerilerini, yeteneklerini ve geçmişlerini gerçekten nasıl alıp belirli bir uygulama geliştirmede onları nasıl daha etkili hale getireceğinizdir."

Bu, çalışanların kendilerinin düzeltmek istedikleri sorunları anlamakla başlar. Chou, "Bu gerçekten bir fark yaratıyor, çünkü o zaman akıllarının arkasında eğitimden geçerken yaşadıkları belirli bir şey var" diyor.

Bunun ötesinde, teknik becerilerinin seviyesini yükseltmek konusunda ciddi olan işverenlerin, personelin yeni becerilerini geliştirmesine izin vermek için yeterli zamanı ayırmaları gerekir; Chou, bunun hızlı bir kazanç veya bir gecede dönüşüm olmayacağını söylüyor.

"Bu, insanların 'vatandaş geliştirici' kelimesini duyduklarında ve mevcut çalışanlarından sihirli erişim kapasitesi elde edeceklerini düşündüklerinde yaptıklarını gördüğümüz büyük bir hata. Ama durum böyle değil" diyor.

"Aslında, vatandaş geliştiricilerin yeni beceriyi öğrenmeleri, eğitmeleri ve kullandığınız her şeye dokunduklarından en az haftada bir kez – tercihen haftada iki, üç kez – zaman ayırdıklarından emin olmaları gerekiyor. böylece geliştirebilecekleri gerçek bir beceri olur."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*