Veri siloları nasıl parçalanır: 4 engel ve çözüm

Tüm verilerinizi ayrı tutmak iyi analitiği önler. Veri silolarını ortadan kaldırmanın dört temel zorluğunun üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

<a href = "https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/09/1bd1a4de-af8a-4875-8462-444fb4ef9774/resize/770x/86deaa866aa8229762280ed00cc87af6/istock-137173421 hedef" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: AykKokcu, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Silolar

Resim: AykKokcu, Getty Images / iStockphoto

Uygulanabilir ve etkili bilgiler elde etmek istiyorsanız, Büyük veri, bunları değerlendiren belirli bir veri algoritmasıyla yüksek oranda alakalı veri toplamalarınız olmalıdır.
Bu olduğunda, veri atılımları meydana gelir.

Bu tür bir kavrayışın önündeki engel, neredeyse her şirkette bulunan veri silolarıdır.
Ancak bu siloları yıkmak çoğu kuruluş için hala büyük bir çalışmadır. İşletmeniz veri silolarını parçalamak için dört temel zorluğun üstesinden nasıl gelebilir.

GÖRMEK: Veri bilimcisi iş görüşmesi: Beklenecek sorular ve sorulması gereken sorular (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

1. Gizli veri hazineleri

Hemen hemen her kullanıcı iş departmanı, kullanıma hazır bir veritabanı veya departmanın bağımsız olarak satın aldığı ve kurduğu bir uygulama aracılığıyla edinilen verilere sahiptir. Çoğu zaman, bu "şebekeden bağımsız" veriler, bir departmana verimliliğini optimize etmek için ihtiyaç duyduğu şeyi veremeyen kurumsal sistemlerin mevcut veri ve işleme sınırlamalarına bir çözümdür. Bazen veri paylaşımına karşı iç direnç de ilerlemeyi durdurur.

Bu, şirketlerin tüm bilgi varlıklarını açıklamasını zorlaştıran veri siloları oluşturur. Veri silolaması, bir şirketin çeşitli kaynaklardan gelen verileri analiz için kullanma yeteneğini sınırlar.

GÖRMEK: Etkili bir veri bilimi ekibi oluşturma: İş ve teknoloji liderleri için rehber (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bu durumda veri silolarını parçalamak için iyi bir yaklaşım, şirket çapında bir BT varlık yönetimi ve izleme sistemi uygulamaktır. Her yerdeki tüm veri ve BT varlıklarının muhasebeleştirilmesi, her departmanın sahip olduğu tüm verilerin ve BT'nin envanterini içermesini içerdiğinden, CEO ve diğer üst düzey yönetim, herhangi bir sistem başlatılmadan önce şirket çapında BT varlık yönetimini desteklemelidir. Bu buy-in'i en baştan güvenceye almak CIO'nun görevidir.

2. Rastgele satıcı etkileşimi

Büyümesi ile gölge BT, satıcı yazılımı ve veritabanları hemen hemen her departman kapısından gelebilir. Bölümlerin bağımsız olarak satın aldığı farklı satıcıların sistemleri birbirleriyle iyi etkileşime girmez. Bu meydana geldiğinde, sistemler arası ve veri entegrasyon hataları nedeniyle sistemik veri siloları ortaya çıkabilir.

Bu sorunu çözmenin en iyi yolu birlikte çalışabilirlik ve uygulama programlama arayüzleri BT ve bireysel iş bölümlerinin satıcılara verdiği teklif isteklerinde (RFP).

Sistem ve veri birlikte çalışabilirliğinin RFP'lerde bir ön sayfa gereksinimi olmasını sağlamanın bir yolu, BT'nin satın alma veya hangi departmanın teknoloji satın alımlarına izin verdiği herhangi bir standart RFP oluşturmasıdır. Bu standart form BT ve son kullanıcı departmanları tarafından kullanılabilir.

3. Yanlış entegrasyon araçları seti

Satıcılar tarafından satılan çoğu sistem ve veritabanında veri entegrasyonu için bir tür API vardır; ancak, tamamen sorunsuz entegrasyon ve farklı sistemlerden kolayca veri toplama yeteneği hiçbir zaman varsayılmaz. BT ve son kullanıcıların aşağıdaki gibi araç setlerini kullanmaları gerekli hale gelir robotik süreç otomasyonu (RPA), öncelikle iş süreçlerini ve daha basit veri aktarımlarını otomatikleştirmek için bir son kullanıcı yazılım aracıdır veya ayıkla, dönüştür, yükle (ETL), BT tarafından kullanılan ve verileri gerekli formlara dönüştürmek için genellikle kodlanmış mantık gerektiren daha karmaşık bir veri paylaşım yazılımıdır.

Hiç bir araç, veri toplama için gereken her entegrasyon görevini gerçekleştirmez, bu nedenle bu araçlar hakkında bilgi edinmek, bunları test etmek ve şirket içindeki herhangi bir veri entegrasyonu ve toplama problemini çözebilecek bir yazılım tezgahı belirlemek BT'ye bağlıdır.

4. Dijital olmayan veriler

Çoğu şirket hala raflarda, dolaplarda veya tesis dışı depolama alanında istiflenmiş kağıt, film tabanlı video, fotoğraf ve çizimlere sahiptir. Herhangi bir zamanda, bir davanın keşfi veya kağıt bazlı tıbbi kayıtların gözden geçirilmesi için olsun, bu dijital olmayan verilerin izlenmesi ve toplanması gerekli olabilir.

Anlık bir çözüm yok. İhtiyaç duyulan veri ve belgeleri tanımlamalı ve daha sonra, oluşturduğunuz veri havuzunda kolayca toplanabilecek bir forma dönüştürmelisiniz.

Bu zorlukların üstesinden gelmek siloları aşmanıza ve kuruluşunuzun iyi veri analizi sonuçları elde etmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*