Verileri kitle kaynaklı olarak kullanırken dikkatli olun: Kalabalık size istemediğiniz bir şey verebilir

Kitle kaynak kullanımı teoride harika bir kavramdır, ancak pratikte her zaman işe yaramaz. Sadece Boaty McBoatface'in isimlerini sorun.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/15/edaa1388-2d17-4b14-9600-13969c283dd7/resize/770x/7ff2d0154d1fccdc1ba7d6a68cf45889/crowdsourcing-concept.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Lightspring/Shutterstock">Kitle kaynak kullanımı konsepti

Resim: Işık Yayı/Shutterstock

Muhtemelen son birkaç yılda birisinin "kalabalığın bilgeliği"ne atıfta bulunduğu bir veya iki toplantıda bulundunuz, bu da bir kitle kaynak tekniğinin eldeki sorunun cevabı olabileceğini düşündürdü. Özünde, kitle kaynak kullanımı, iki kafanın birden daha iyi olduğu eski fikri için süslü bir terimdir ve bir görevi yerine getirmek veya belirli bir uyaran üzerinde girdi sağlamak için birden fazla insanı kullanma teknikleri ve teknolojileri içerir.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

Bir iş aracı olarak kitle kaynak kullanımı son yıllarda ilgi gördü. Özellikle yerleşik bir kalabalık oluşturan binlerce hatta milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan web tasarımı veya sosyal medya gibi alanlarda yazılım geliştirme gibi görevler için etkili bir araçtır. Bir şirket, kapsamlı araştırma yapmak için zaman harcamak yerine, büyük kullanıcı havuzlarına rastgele farklı seçenekler sunarak yeni bir özelliği veya tasarım öğesini A/B testi yapabilir. Bu kitleden istenilen yanıtı hangi özellik aldıysa kazandı ve tüm kullanıcılar için benimsendi.

Karmaşık bir görevin parçalara ayrıldığı ve tamamlanması için serbest çalışanlardan oluşan bir "kalabalığa" teslim edildiği emek arbitrajından, geniş bir insan topluluğu öncülü altında spor etkinliklerinin sonucunu tahmin etmeye kadar her şey için daha karmaşık kitle kaynak kullanımı örnekleri uygulandı. bir veya iki akıllı bireyden daha iyi kombine tahmin yeteneklerine sahiptir. Doğru kullanıldığında kitle kaynak kullanımı, yeni ürün veya hizmetler tasarlamak için etkili bir araç olabilir ve farklı özellik ve işlevlerin, fiyatlandırma stratejilerinin ve pazarlama tekniklerinin geniş ölçekte hızlı bir şekilde test edilmesini sağlar.

Kitle kaynak kullanımı ters gittiğinde

Belki de yanlış giden kitle kaynaklı en ünlü olay, İngiltere Hükümeti tarafından pahalı bir yeni kutup araştırma gemisini adlandırmak için yürütülen 2016 çevrimiçi anketiydi. Kazanan isim Boaty McBoatface, çok daha az ilginç olan RRS Sir David Attenborough için nihayetinde veto edildi., "kalabalığın bilgeliği"nin çok kamusal bir tarzda istendiği, ancak kısaca görmezden gelindiği konusunda bir dereceye kadar kamuoyu tartışması yarattı.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Biraz editörler önerdi belki de kalabalık, pahalı şeyleri adlandırmakla görevlendirilmiş kutup bilimciler ve hükümet yetkilileri gibi insanların kendilerini bu kadar ciddiye almamaları ve belki de hükümetler ve büyük organizasyonların halktan bir cevap istememeleri gerektiğine dair kamuoyu hissini yansıtmakta gerçekten "akıllı"ydı. sevmeyebilir.

Boaty McBoatface'den daha az nüanslı ders, kalabalığın her zaman "akıllı" olmayabileceği ve sizinkinden çok farklı bir gündeme sahip olabileceğidir. Ayrıca, anonim bir kitle içinde bir araya gelen kalabalık, rasyonel bireylerden oluşan bir havuz olarak değil, çok farklı kurallar altında işleyen ayrı bir organizma olarak hareket edebilir. Bu yeni bir ders değil, çünkü insanlık tarihi boyunca mantıksız davranan, genellikle karizmatik bir birey tarafından asla bireysel olarak düşünmeyecekleri şeyleri toplu olarak yapmaya yönlendirilen kalabalık örnekleri var.

Kalabalığı doğru şekilde kullanmak

Kitle kaynak kullanımı kendi başına karmaşık olabilir ve kendi başına güvenilmemelidir, ancak girdi toplamak için diğer tekniklerle birlikte yararlı bir araç olabilir. Kalabalık, sınırlı bir dizi seçenek arasında yönlendirmeli rehberlik sağlarken en iyisidir. Örneğin, yeni bir finansal gösterge tablosu tasarlıyorsanız, finans departmanınızdan bir "kalabalığa" iki veya üç seçenek sunmak ve bunların her bir seçenekle nasıl etkileşime girdiğini gözlemlemek, yüzlerce saatlik araştırma ve röportajlardan çok daha etkili olabilir.

GÖRMEK: BT liderleri için teknik projeler: Evde laboratuvar nasıl kurulur (Teknik Cumhuriyeti)

Kitle kaynak kullanımını kullanmanın en zor kısmı, etkili deneyler tasarlamak ve kitle kaynaklı verilerin ne zaman diğer girdi kaynaklarıyla değiştirileceğini veya artırılacağını bilmektir. Boaty McBoatface fiyaskosunun gösterdiği gibi, yetersiz tanımlanmış veya açık uçlu sorular, genellikle kitle kaynak kullanımı ile çözülebilecek en iyi sorunlar değildir. Anketin daha az açık uçlu olacak şekilde yeniden yapılandırılması, kamuoyunda çok fazla ilgi görmemiş olabilir, ancak muhtemelen daha "kabul edilebilir" bir sonuç doğurabilirdi.

Benzer şekilde, kitle kaynak kullanımı, temel nedeni belirlemeden rehberlik sağlayabilir. Geçmişteki bir müşteri kalabalığına gönderilen bir restoran hakkında bir anket düşünün. Anket, kalabalığın yemeği sevdiğini, fiyatları makul bulduğunu, hizmeti mükemmel bulduğunu, ancak restorana geri dönmeyeceklerini belirtebilir. Bu kafa karıştırıcı sonucu bir veya iki röportajla desteklemek, restoranın başarısını engelleyen sorunların yetersiz park yeri müsaitliği veya rezervasyon yaptırmadaki zorluklar olduğunu çabucak belirleyebilir. Bu zorluklar, kitle kaynaklı genelleştirilmiş geri bildirime kıyasla çok daha küçük bir örneklem grubuyla yalnızca uzun süreli bireysel görüşmeler yoluyla belirlenebilir.

Kalabalığın sözde bilgeliği üzerine önemli bir kararın sonucuna bahse girmeden önce, doğru araç olduğundan ve eldeki soruna uyguladığınız birkaç araçtan biri olduğundan emin olmak için kendi bilgeliğinizin bir kısmını uygulayın. Kitle kaynak kullanımı sınırlı bir bağlamda etkili olabilir, ancak dikkatsizce veya uygunsuz bir şekilde kullanılması sizi bir sonraki Boaty McBoatface ile baş başa bırakabilir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*