Verilerin kötü kararlar almasına izin vermeyin: Bazen bir adım atmak ileriye dönük en iyi adımdır

Bir karar vermeden önce daha fazla veri toplamak her zaman en iyi yaklaşım değildir. Veri tahminlerinde çıkmaza girmek, ekibinizin iyi bir fikre atlamasını engelleyebilir.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/04/fa0540e1-0816-46c8-97e9-7a67cfef7cd6/resize/770x/de77785303f37f53eaddd1114fd86f95/data-presentation.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Gorodenkoff/Shutterstock">Kadının veri sunumu yapması

Resim: Gorodenkoff/Shutterstock

Bir araştırma yapmak, çoğu danışmanlık kuruluşu için ekmek ve tereyağlı bir faaliyettir. Bu, bir şirketin teknoloji sistemlerini ve mimarisini değerlendirme veya belirli bir pazar veya ürün kategorisinin analizi şeklinde olabilir. Bu çalışmalar genellikle nispeten hızlı ve düşük maliyetlidir ve genellikle izleyiciye zaten bildiklerini anlatan, keskin giyimli danışmanların seslendirmesine eşlik eden düzinelerce iyi hazırlanmış PowerPoint slaytlarıyla tamamlanmış dramatik bir son sunumla sonuçlanır.

GÖRMEK: BT gider geri ödeme politikası (TechRepublic Premium)

Tüm bunlar "durum tespiti", "sadece ödevimizi yapmak" veya "yeterli veriye sahip olduğumuzdan" emin olmak adına yapılır. Ancak COVID-19 pandemisinin ortasında komik bir şey oldu: Çalıştığım tüm şirketler çalışmalarını durdurdu ve doğrudan harekete geçti. Uzaktan çalışmayı incelemek için büyük olasılıkla çok az şey harcandı, ancak birkaç hafta boyunca, tüm şekil ve büyüklükteki kuruluşlar, işgücünde toptan, büyük ölçüde başarılı dönüşümler yapabildi.

Benzer şekilde, pek çok endüstride yaygın bir kıyamet ve kasvet öngören ekonomik modeller görünüşte bir gecede terk edildi ve azalan talep yerine stok kesintileri ve rekor satışlar norm haline geldi.

Liderler, bilinmeyen ve belirsiz bir zamanda yönetme konusunda korku yaşadılar. Yine de çoğu durumda bu korku, yeni şeyler denemekte, yeni projeler başlatmakta ve daha hesaplı riskler almakta özgür olduklarına dair bir özgürlük duygusuyla birleştirildi. Çalışmalar yerine, bu ortamda kavramsallaştırılan yenilikçi bir programın veya konseptin genişletilmesi ve genişletilmesi hakkında daha fazla çağrı alıyorum. Bu kavramlar, geçmişle ilgili tonlarca veriden ziyade, kısıtlanmamış düşünce ve geleceğe odaklanmadan doğmuştur.

Şeytan verilerde

Teknoloji dünyasında, uzun zamandır veri toplamak ve iletmekle görevlendirildik. Tüm bu verilerin iddia edilen faydası sezgisel olarak açıktır: Ne kadar çok veriye sahipseniz, kararlarınız o kadar iyi olur ve danışmanlar ve yönetim bilim adamları şirketleri "veri odaklı organizasyonlar" olmaları konusunda uyarıyorlar. Bununla birlikte, modern BT çağında uzun vadeli tarihsel verilerin büyük ölçüde alakasız hale getirildiği ilk dönemde, birçok kuruluş en yenilikçi dönemlerindeydi.

GÖRMEK: Uzaktan çalışma ile çocukların eğitimi arasında denge kurmak devasa bir iştir. İşte işverenlerin nasıl yardımcı olabileceği (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Veriler kuşkusuz birçok durumda faydalıdır, ancak kötü karar verme için bir koltuk değneği haline gelebilir veya kötü bir sonuca yol açabilir. Örneğin, eviniz yanıyorsa ve itfaiye her oda için sıcaklık verilerini talep ediyorsa, artış hızı hesaplamalarını gösteren bir çizelge ve diğer coğrafyalarda benzer büyüklükteki ev yangınlarının piyasa etkilerini gösteren bir çalışma, gerekli önlemleri almak için. Çağrınıza cevap vermeden önce özen gösterseydiniz, özellikle etkili bir organizasyon olmazlardı. Tüm bu veriler harika ve nihayetinde yardımcı olsa da, itfaiyeciler nispeten az veri, ancak önemli eğitim, ekip çalışması ve araçlarla harekete geçer.

Veriler ayrıca organizasyonel misyonları ve uzun vadeli ticari sonuçları hesaba katmaz. Örneğin, en iyi gerçek zamanlı veri ve analitik kullanıcılarından bazıları olan modern medya kuruluşlarının çoğunu düşünün. Verileri, çevrimiçi medya tüketicilerinin politikleştirilmiş, partizan içerik istediğini ve doğru (heyecan verici değilse de) bir özet yerine skandal ve öfke ima eden manşetlere tıklama olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Bu içeriği oluşturmak, kısa vadede tıklama ve reklam geliri elde etmek için harika olsa da, haber organizasyonlarımızın güvenilirliğine ve tarafsızlığına dair onarılması yıllar alacak bir güven krizi de yarattı.

Bazen adım atmak gerekir

Dünya kriz sonrası geleceğine doğru sendeleyerek ilerlerken, doğal insani içgüdümüz, başka bir çalışma sipariş etme veya o yeni ve yeni veri bilimcisini tarihsel veriler üzerinde bazı karmaşık analitik döngüler gerçekleştirmesi için çağırmanın göreceli rahatlığına geri dönmek olabilir. Bu verilerin hızla ve öngörülemez bir şekilde değişen dünyayla ilgili olmayabileceği gerçeğini görmezden gelerek. Benzer şekilde, verilerimiz bizi bugün için optimize eden ancak bir kararın veya programın uzun vadeli etkisini dikkate almayan bir cevaba yönlendirebilir.

Teknoloji liderleri olarak pek çok şapka takıyoruz, ancak etkili ve etkili genel liderler olmak için, ne kadar elde edileceğine dair körü körüne emir almak yerine, verilerin en iyi nasıl kullanılacağına dair tartışmalara rehberlik etmeye ve şekillendirmeye yardımcı olmamız gerekiyor. Bir sonraki çalışmayı başlatmadan veya teknik olarak ilginç bir veri analizi yazılımı projesine başlamadan önce nazik bir geri bildirimde bulunduğunuzda, zorlu bir konuşma veya iki görüşme gerektirebilir, ancak şirketiniz ve liderliğiniz uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*