Verizon'un THOR 5G özellikli aracı, ilk müdahale ekipleri için yeni bir silahtır

Şirket, tekerlekler üzerinde sözde İsviçre Çakısı'nın herhangi bir ortamda herhangi bir ağ koşulunda çalışacak şekilde tasarlandığını söyledi.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/07/06/8fc8590c-c933-4343-a375-58438d1cb8e5/resize/770x/fb99c925fb9394e6631c6dedfc58fe8b/thor-2.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Verizon">thor-2.jpg

Resim: Verizon

Tropik Fırtına Elsa bu hafta Florida'ya doğru ilerlerken, THOR adlı yeni, 5G tabanlı bir taktik insani yardım operasyonları müdahale prototip aracı, gerektiğinde yardım sağlamak için kanatlarda bekliyor.

THOR, herhangi bir ağ koşulunda herhangi bir ortamda çalışabilen ilk mobil, özel 5G ve mobil uç bilgi işlem kriz müdahale aracı olarak faturalandıran Verizon tarafından geliştirildi. İletişim sağlayıcısına göre THOR, çoğu ortamda ilk müdahale ekiplerine ve askeri üyelere kritik görev yetenekleri sağlama yeteneğine sahiptir.

Verizon müdahale ve kamu güvenliği operasyonları direktörü Corey Davis, "THOR'u tekerlekli 5G'lik bir İsviçre Çakısı olarak düşünün," dedi. THOR, "tam, özel 5G'ye ve mobil uç hesaplamaya sahip canlı bir laboratuvardır. güney sınırı gibi sıfır altyapıya sahip olduğumuz ulaşılması çok zor yerlerde "düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği" teknolojisini gerçekten konuşlandırın.

GÖRMEK: 5G, tarihin en hızlı konuşlandırılan mobil iletişim teknolojisi olma yolunda ilerliyor (Teknoloji Cumhuriyeti)

Bu, kamu güvenliği uzmanlarına gerçek zamanlı durumsal farkındalık ve bilgileri acil durum operasyon merkezlerinden komuta merkezlerine iletme yeteneği verdiğini söyledi.

Davis, THOR'un ABD Savunma Bakanlığı'ndan teknoloji yetkililerinin sahada etkili olmak istediği ve ihtiyaç duyduğu doğrudan geri bildirimler kullanılarak oluşturulduğunu söyledi. "Bu, 'Verizon bunun harika olacağını düşünüyor' değildi, birkaç kolluk kuvvetiyle ortak bir çabaydı" dedi.

Davis, "Bu, kamu güvenliğini desteklemek için genel misyonumuza çok uyuyor" dedi. "THOR, kamu güvenliği uzmanlarının olduğu yere gitmeye ve bize en çok ihtiyaç duydukları yerde kurumlarla buluşmaya hazır."

Davis, bant genişliği ve düşük gecikme yetenekleri nedeniyle ilk müdahale görevlisi bir felaket bölgesine gitmeden önce THOR aracını sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik eğitimi yapmak için kullanabileceğini söyledi.

THOR, Haziran ayı sonlarında San Diego'daki Miramar Deniz Piyadeleri Hava Üssü'nde fırlatıldı. Prototip aracın, ilk müdahale ekipleri için 4G LTE bağlantısı sağlayan hava olayları sırasında Verizon'un dağıttığı yüzlerce mobil varlığı tamamlayacağını söyledi. Davis, şu anda başka bir araç üretme planı olmadığını söyledi.

THOR, modifiye edilmiş bir Ford F650 şasisi üzerine inşa edildi ve altı koltuklu bir kabine ve üç koltuklu arka komuta merkezine sahip. Verizon, kendi mobil ağını sağlayabildiğini ve ticari uydu seçeneklerinden bir tabletten uzaktan çalıştırılabilirliğe kadar çeşitli yeteneklere sahip olduğunu söyledi.

Araç, drone görüntülerinin yanı sıra her türlü video beslemesini çekme yeteneğine sahiptir ve bir afet bölgesinde diğer müdahale kurumlarıyla birlikte çalışmak için tamamen birlikte çalışabilir.

Davis, "THOR ile ilgili diğer harika şey, bir drone fırlatma rampasına sahip olması" dedi. "Durumsal farkındalık veya ek bağlantı sağlamak için bir insansız hava aracı başlatabilir, esasen bunun tekerlekler üzerinde uçan bir hücre olduğu durumlarda."

Bir drone, bir yangın hattının üzerinden uçabilir ve itfaiye ekipleri kamplara gitmeden önce durumsal farkındalık sağlayabilir, böylece bir yangına girmeden önce akıllı kararlar almak için gerçek zamanlı olarak çok fazla zekaya sahip olurlar, dedi.

Davis, depremler, orman yangınları ve diğer felaketler sırasında ağ bağlantıları başarısız olduğunda ve altyapı hasar gördüğünde bunun kritik önem taşıdığını söyledi.

Verizon, THOR'un ticari drone uygulamalarıyla entegre olabildiğini söyledi.

Bir başka Verizon acil durum varlığı olan "Big Red", Haziran ayında Florida'da çöken Surfside binasında konuşlandırıldı. Big Red, her biri bir VoIP telefonuna, veri bağlantısına, Chromebook'a ve insanların bir felaket durumunda kullanabileceği elektrik prizlerine sahip 24 iş istasyonuna sahip büyük bir mobil komuta merkezidir.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*