Verizon'un Yanıt Ekibi, pandemi sırasında iletişimi artırmak için çeşitli sektörlerde seferber oldu

Telekom sağlayıcısı, ülke genelindeki hastanelerin, hükümetin ve okulların koronavirüs krizi sırasında bağlantıda kalmasına yardımcı oluyor.

Verizon'un Yanıt Ekibi şu anda ülke çapında yaklaşık 160 girişime liderlik ediyor ve ağ performansını artırmak ve iletişimi sağlamak için mobil hücre siteleri, Wi-Fi erişim noktaları, ücretsiz şarj istasyonları ve diğer çözümler dağıtmak için kamu ve özel sağlık sistemleri ile çalışıyor. Özellikle New York'ta, yeni COVID-19'un merkez üssü sayılan coronavirüsVerizon'daki devlet, yerel ve eğitim piyasaları başkan yardımcısı Maggie Hallbach, çalışmaların "çok farklı bir aciliyet seviyesi" aldığını söyledi.

Perşembe günü, şirket çeşitli girişimleri duyurdu sırasında müşterilerine hizmet etmek için COVID-19 kriz. Bunlar, pandemiden finansal olarak etkilenebilecek müşterileri desteklemek için feragat fazlalık ücretleri ve geç ücretleri içerir. Verizon, ilk yanıtlayanlara ses ve veri için öncelik ve önleme yetenekleri verildiğini söyledi.

GÖRMEK: Coronavirus: Her işletmenin ihtiyaç duyduğu kritik BT politikaları ve araçları (TechRepublic Premium)

Sağlık hizmeti bağlantısı

Şirket, halk sağlığı ve ilk müdahale kurumları için bağlantı sağlamak amacıyla geçici hastanelerle birlikte mobil operasyonlar yapıldığını söyledi. Verizon, çok sayıda federal, eyalet ve yerel mobil komuta merkezinde bağlantı sağlamak için sağlık kuruluşları ile birlikte çalışmaktadır.

Hallbach, "New York" (salgın) çok organize ve ölçülü bir şekilde ele alıyor. "Dedi. Örneğin, devlet bazı devlet parklarını "çeşitli destek yapıları" için kullanıyor.

Verizon'un mobil varlıkları, "geleneksel olarak acil durum tesislerinin veya hastanelerin açıldığını göremediğiniz yer" bağlantısını ve altyapıyı desteklemek için kullanılıyor.

"Her şey klinisyenlerin ellerinde teknolojiye sahip olmalarını sağlamak … işlerini her yerde yapmak. İşimiz geleneksel bir hastanede olmasalar bile kurumsal uygulamalarına erişebilmelerini sağlamak."

Sağlayıcı ayrıca, 5G ve 4G için ülke çapında kalıcı fiber altyapısı kurmaya devam ettiğini söyledi. Mart ayının başlarında, Verizon şirketin sermaye yatırım rehberliğini 17 milyar dolardan 18 milyar dolara, 17.5 milyar dolara, 2020'de 18.5 milyar dolara çıkardığını duyurdu.

Eğitim internet erişimi ve öğrenme desteği

Eğitim sektöründe, Verizon'un ülke genelindeki okul bölgelerini müfredat ve pedagoji sağlama görevlerini yerine getirmek için çeşitli hazırlık durumlarında gördüğünü söyledi. Hallbach, "Bazıları uzaktan eğitim için diğerlerinden daha hazırdır, bu nedenle destek duruşumuzu müşterileri kapasitelerinde buluşacak şekilde ayarlıyoruz." Dedi.

Verizon'un yetersiz eğitim görenleri desteklemek için uzun süredir devam eden ilişkileri olduğunu söyledi. Hallbach, şirketin sadece internet erişimi için değil, aynı zamanda bazı Başlık 1 okullarında öğrenmeyi desteklemek için eğitim yazılımı ve meslek geliştirme konusunda teknoloji sağladığını söyledi.

Verizon'un birlikte çalıştığı ilçeler arasında Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi evde İnternet erişimi olmayan öğrencilere internet bağlantısı sağlamak.

Devlet çağrı merkezleri ve çağrı hatları

Hallizon, Verizon'un sağlık ve hükümet ekiplerinin uzaktan çalışmasına yardımcı olan konferans hatları eklediğini söyledi. "Kapasite ekleyerek veya entegre sesli yanıt sistemlerine yardımcı olarak birden fazla hükümetin gelen çağrıları yönetmesine yardımcı oluyoruz."

Örneğin şirket, bir eyalet sağlık departmanı için COVID-19 yardım hattına erişim sağladı. Verizon ayrıca, başka bir devletin Çalışma Bakanlığı içindeki çağrı merkezi platformunu destekleyerek işsizlik talep çağrılarını hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Verizon, geleneksel sesli konferanstan daha sağlam video konferanslara ve "tam katılımlı konferans yeteneklerine" kadar çeşitli farklı konferans yetenekleri sunuyor. Bir valinin, önemli yasa koyucular ve kabine üyeleriyle görüşmesi veya federal Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı ve FEMA ile koordineli olarak acil durum müdahalesini tartışması gerektiği, hepsi de uygun sosyal mesafeyi kullanmak için küratörlü bir konferans çağrısı ile, .

Düzenlenen çağrılara operatör katılır, yani operatör vali için soru alabilir. Verizon'un platformu "kamu sektörü müşterilerimiz için harekete geçtikçe birçok farklı kullanım durumunu destekliyor… birbirleriyle veya önemli bileşenlerle örgütlenme ve iletişim kurma" dedi. "Verizon, bize ihtiyaç duyduklarında kamu sektörü müşterilerini desteklemeye hazır ve biz de onların ihtiyaç duydukları desteği almalarını istiyoruz. Şu anda iletişim kritik."

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/27/d89c6809-a5d1-463e-984a-aad359cae6e8/crop/3024×1701+0+622/resize/770x/fccb1707b055c2b11b2b11b2b11b2b11b2b11f /jones-beach-7352.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

Jones Plajı'nda bir Verizon Response birimi.

"data-credit =" Resim: Verizon "rel =" noopener noreferrer nofollow ">jones-beach-7352.jpg "veri-orijinal =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/27/d89c6809-a5d1-463e-984a-aad359cae6e8/crop/3024x1701+0 + 622 / yeniden boyutlandırma / 770x / fccb1707b055ff1f4b2c7c11a76b250c / jones-kumsal-7352.jpg

Jones Plajı'nda bir Verizon Response birimi.

Resim: Verizon

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*