Video konferans yoluyla bir iş görüşmesine nasıl çivi çakılır

Kuruluşlar sosyal mesafeyi uygularken, işe alım süreci sanallaşıyor. İşte işi uzaktan nasıl indireceğinize dair bazı ipuçları.

Toplumsal mesafeli önlemler coronavirüs salgın birçok şirketin işe almayı dondurmak, işe almayı ertelemek veya işe alım sürecini çevrimiçi olarak taşımak. İş görüşmelerini kolaylaştırmak için en popüler cadde kuruluşları video konferans hizmetleri Zoom, GoToMeeting, BlueJeans, IntermediaAnyMeeting ve Cisco Webex gibi.

GÖRMEK: Uzaktan çalışanlar ve yöneticiler için en iyi 100 ipucu (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Bununla birlikte, bu röportajın şekli, uzaktan çalışma tarzına yeni katılan kuruluşlar için farklıdır, aslında insan kaynakları kıdemli başkan yardımcısı Paul Wolfe.

Wolfe, "Hepimizin içine atıldığı bu büyük sosyal deney, uzun zamandır bir şeyler yapma şeklimizi değiştirmemize neden oluyor." Dedi. "Görüntülü röportaj şu anda bizim için normal olanın bir parçası ve bundan çıktığımızda nerede olduğumuzu göreceğiz."

Video görüşmesi, yüz yüze görüşmeden çok farklı değildir; temeller hemen hemen aynı. Wolfe, bununla birlikte, video görüşmesi yaparken adayların bir kişiye katılacakları gibi akılda tutmaları gereken ayrıntılar olduğunu söyledi.

Glassdoor kariyer trendleri uzmanı Amelia Green-Vamos, "Bir video röportajını çivilemek, bugüne kadar hiç bu kadar önemli olmamıştı. Video teknolojisi, yöneticilerin röportaj yapması ve ekiplerine katılacak kaliteli adayları belirlemesi için harika bir yoldur."

"Ancak yine de, video görüşmeleri yüz yüze görüşmelerden farklıdır ve hem görüşmeci hem de aday için birkaç zorluk oluşturabilir. Adayların video görüşmesine çivi çakmak için akıllarında tutmaları gereken birkaç önemli alan vardır." Dedi.

Video röportajı nasıl yapılır

Bir personel, işe alma LaSalle Ağı kurumsal sistemler uygulama yöneticisi Jenna Spathis, "Bu süre zarfında, evde geçici ofislerimize yerleşirken ofiste" kurulumumuzu "kabul ettiğimizi öğrendik. ve kültür firması. "Evde internetten daha yavaş bir internet bağlantımız olabilir."
Bu nedenle, adaylar ekipmanlarını test etmeli ve bağlantılarının güçlü olduğundan ve sistemlerin video görüşmesine hazır olduğundan emin olmalıdır.

Green-Vamos, "Teknolojiyle uğraşmayın," dedi. "İnternet bağlantınızı kontrol edin ve sizin için çalıştığından emin olmak için röportajdan önce video görüşmesi teknolojisini ve bağlantısını test edin. Bu şekilde, herhangi bir hıçkırık veya problemi önceden tanımlayabilir ve soru veya endişelerle işvereninize ulaşabilirsiniz."

Aday sadece teknolojik olarak hazırlanmakla kalmamalı, aynı zamanda kendilerini yüz yüze görüşmeye hazırladıkları gibi hazırlamalıdır.

Green-Vamos, "Hazırlanan herhangi bir röportaja gelmeniz önemlidir ve sanal bir röportaj farklı değildir. Araştırmanızı yapın." Dedi.

Green-Vamos, "Geçmiş adayların görüşme sorularını araştırın ve şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek için şirket yorumlarını okuyun. Bu, fırsatın sizin için uygun olup olmadığını daha iyi değerlendirmenize ve görüşmeciler için sahip olduğunuz soruları bilgilendirmenize yardımcı olacaktır." "Pratik yapmak mükemmeldir. Ortak röportaj sorularına yanıtlar uygulayın ve sanal görüşmeciler için sorular hazırlayın. Unutmayın, siz de onlarla röportaj yapıyorsunuz."

Wolfe, röportaj video üzerinden olduğunda ödevinizi yaptığınızı göstermenin daha önemli olduğunu söyledi; bu adayın süreci ciddiye aldığını gösterir.

Wolfe, "Şirketle ilgili rol, bu işe alım müdürü ve liderlik tarzlarının nasıl olduğu hakkında sorularla röportaj yapmak," dedi.

Video röportajlarıyla ilgili bir zorluk, erken gelme ve özgeçmişin basılı bir kopyasını getirme gibi inceliklerin yeteneğini ortadan kaldırmasıdır. Bununla birlikte, aynı etkiyi yaratmanın hala yolları vardır. Green-Vamos, bu ilişkiyi yaratmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Green-Vamos, "İster inanın ister inanmayın, görüşmecinin lobideki görüşmeciyi aldığında ilk el sıkışma ve bazı küçük konuşma ve uyum kurma, görüşmenin geri kalanının tonunu belirleyebilir." Dedi.

Green-Vamos, "Buna şahsen bir röportajmış gibi davranın. Erken gelin (ve kurun). Görüşmecilerin bir veya çoğunun zaten giriş yaptıktan sonra çağrıya ilk olarak katılın." Dedi. Bu, görüşmeciye ilk birkaç dakikalık küçük konuşma yapma ve baştan itibaren iyi bir izlenim bırakma fırsatı verir.

Bir izlenim bırakmak için taktiklerden biri göz temasıdır, dedi Wolfe.

"Göz teması kurmak istiyorsunuz. Bir odada şahsen olduğunuzda bunu yapmak daha kolay, ancak kamerayı birisinin resmine veya videoya bakarken, kameranın konuştuğunuz kişi zevkli ifadeleri ve diğer yüz veya fiziksel ipuçlarını alabilmeleri için "diyor Wolfe.

  • Kendinizi profesyonelce sunun

Evinizden röportaj yaptığınız için pijama giyebileceğiniz anlamına gelmez.

Spathis, "Baştan aşağı profesyonelce giyin. Bir takım elbise ceketi giyemezsin ve yüz yüze bir röportaj yapamazsın." Dedi. "Parçayı giyerseniz, yüz yüze görüşmede yaptığınız gibi çalışacaksınız."

Elbise ile birlikte, arka plan da önemlidir. Green-Vamos, "Sunum, başarılı bir sanal röportajın anahtarıdır ve giydiğinizin ötesinde, aynı zamanda röportajı nerede seçtiğinizi de kapsar" dedi. "Arka plan gürültüsünü veya diğer dikkat dağıtıcı unsurları önlemek için tarafsız bir arka plan ve sessiz, özel bir konum bulun"

Ancak başbakan aday sadece rolüne bakmakla kalmıyor. Green-Vamos, video görüşmelerinin garip gelebilmesine rağmen, adayların kişiliklerini korumalı ve profesyonelce davranmaları gerektiğini belirtti.

Green-Vamos, "Aday için videoda gerçek benliğinizi sunmak zor olabilir." Dedi. "Bir video görüşmesine girerken, görüşmecinin iş içindeki ve dışındaki deneyiminizi anlamasına yardımcı olacak fıkralar hazırlamayı unutmayın.

Green-Vamos, "Kameradayken, görüşmecilerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak sosyal ipuçlarına dikkat etmek de önemlidir." Dedi. "Örneğin, konuşurken ellerinizi nasıl kullandığınıza dikkat edin ve uyguladığınız rol için gülümsemeyi ve coşku göstermeyi unutmayın."

Günün sonunda, kişisel bağlantı bir işe iniş için anahtardır. Spathis, "Bu gruba nasıl uyum sağlayabileceğinizi ölçmelerine izin veriyor," dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Yüz yüze görüşme fırsatınız olmadığında bir uyum duygusu hissetmek tartışmasız daha önemlidir."

Daha fazla bilgi için göz atın COVID-19 iş arayanları ve işe alma yöneticilerini nasıl etkiliyor? TechRepublic.

Ayrıca bakınız

<a href = "https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2020/03/26/024b5745-e864-4a1d-bdb4-3347f7f8f940/resize/770x/c61c02db908b1486559298b4bb3510cb/7tock-116.601579" = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: iStockphoto / AndreyPopov "rel =" noopener noreferrer nofollow ">İş arkadaşınız ile iş video konferans

Resim: iStockphoto / AndreyPopov

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*