Volvo Penta, CES 2021'de Tam Entegre Destekli Yerleştirme Sistemini başlattı

Otomasyon teknolojisi, kendi kendine yanaşma ve kolay tekne gezintisi için bir başka adımdır ve kaptana daha fazla kontrol sağlar.

Resim: Volvo Penta

Volvo Penta, tekne endüstrisinin ilk tam entegre Destekli Yerleştirme sistemi adını verdiği sistemi şu tarihte açıkladı: CES 2021. Volvo Penta'nın kıdemli başkan yardımcısı ve CTO'su Peter Granqvist'e göre, tekneciliğin en stresli ve zorlu yönlerinden biri – deneyimli kaptanlar için bile. Bir tekneyi yanaştırırken yanlış yapmanın sonuçları en iyi ihtimalle pahalıdır ve bu, hava koşullarının iyi olduğu zamandır.

CES 2021 okunması gereken kapsam

Karışıma kalabalık marinalar, kuvvetli rüzgarlar ve sert akıntılar eklendiğinde, sonuç sorunlu ve hatta oldukça tehlikeli olabilir, dedi. Granqvist, bir arabanın aksine, bir teknenin manevra gerektirmeden asla hareketsiz durmadığını belirtti. Kötü havalarda düz bir çizgide dar bir rıhtıma gitmek, bir arabanın tekerleğini kullanmaktan çok daha zordur.

Volvo Penta ürün planlama elektroniği müdürü Anders Thorin, “Yanaşma, muhtemelen çoğu insanın tekne hayatındaki en kritik andır,” dedi.Çoğu kaptan, özellikle kalabalık olduğunda bir iskeleye gelmeden önce tereddüt ediyor, dedi Thorin.

“Çevrenizde başka pahalı tekneler, rüzgar ve akıntılar var ve sahip olduğunuz büyük tekneye alışkın olmayabilirsiniz,” dedi. “Yardımlı yanaşma, stres seviyenizi düşürmek için harika bir yoldur.”

GÖRMEK: Gartner'ın 2021 için en iyi teknoloji tahminleri (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Destekli Yerleştirme sistemi, şirketin GPS tabanlı Dinamik Konumlandırma Sistemi ve tescilli Dahili Performans Sistemleri (IPS) ile şirket içinde geliştirilen bir yazılım katmanını entegre eder. Yazılım, dümende bir insan-makine arayüzü (HMI), motor aracılığıyla elektronik, tahrik sistemleri ve sensörler ve zorlu koşullarda bile çok daha kolay bir tekne deneyimi oluşturmaya yardımcı olmak için gelişmiş navigasyon işleme gücü içerir.

HMI ekranında sürücü, sistemin rüzgar ve akıma karşı desteklemek için kullandığı güç hakkında sürekli bilgi alır. Thorin, “Bu, sürücünün durumu değerlendirmesine ve doğru kararlar vermesine yardımcı oluyor,” dedi.

Motor kontrol verileri, yanaşma sürecini kolaylaştırmak ve kaptanın niyetlerini otomatikleştirerek bir tekneyi yanaştırırken daha iyi kontrol sağlamak için daha öngörülebilir hale getirmek için tasarlanmıştır. Sistem rüzgar ve akıntı gibi belirli dinamik değişkenleri telafi etmeyi ve geminin amaçlanan rotasında kalmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Volvo Penta'nın Destekli Bağlantı sistemiyle bir tekne nasıl yanaşabilir

Destekli Yerleştirme sistemi, direksiyon girişini kontrol eden kumanda kolundan ve tam konumu ve yönü bilmek için GPS tabanlı Dinamik Konumlandırma Sistemi anteninden oluşur. Kaptan, sisteme hangi yöne ve hangi hızda gitmesi gerektiğini bildiren joystick ile gemiye manevra yapar.

Volvo Penta, tekne yanaşma sisteminin temel özelliklerinin manuel dengeleme olmadan düz hatlarda hareket etmesi, hareketsiz durma, yavaş manevra işlevselliği, sabit bir nokta etrafında dönme, mikro yeniden konumlandırma ve hizalama ve yana yanaşma için yan itme olduğunu söyledi. Sistem, sürücüye daha hassas yönlendirme ve kontrol ile daha kolay bir tekne deneyimi yaşatmak için tasarlanmıştır.

Volvo Penta, kaptana hala dümende ihtiyaç duyulduğunu, ancak yanaşma sisteminin teknenin amaçlandığı gibi hareket etmesini sağlamaya yardımcı olmak için motor girişini ve motor ve tahrik çıkışını sürekli olarak telafi ettiğini söyledi. Her şey birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Assisted Docking sistemi, 35 fit ila 120 fit uzunluğundaki Volvo Penta IPS donanımlı motorlu yatlar için yükseltilebilir bir seçenek olarak yeni tekne modellerine kurulum için ilkbaharda mevcut olacak. Mevcut Volvo Penta IPS ile çalışan tekneler için bir yazılım ve anten yükseltmesi olarak da mevcuttur.

Granqvist, “Birçok kişi bir tekne kullanmanın zor olduğunu anlıyor ve biz daha çok kişinin tekneyle eğlenebileceğine ve daha güvenli ve daha az stresli olacağına inanıyoruz” dedi. “Yeni bir kullanıcı alanını çekmeyi umuyoruz.”

Şirket ilk olarak 2018'de İsveç'in Göteborg'daki Volvo Ocean Race'teki canlı bir demo etkinliği sırasında kendi kendine yanaşan yat prototipini tanıttı.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*