VzLinux: Veri merkezinize kolayca güç sağlayabilecek başka bir CentOS klonu

Jack Wallen, VzLinux'u kontrol ediyor ve veri merkezi ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır başka bir Linux sunucu dağıtımı olduğunu görüyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/04/28/d4205549-3a55-4b19-9cc2-063bf6802c53/resize/770x/b919d11c3c85d57a6e60e631cbb3a8b8/data-center.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Mark Agnor/ Shutterstock">

Resim: Mark Agnor/ Shutterstock

Hata yapma, VzLinux şimdiki başarısızlığın paltolarına binmek için sadece gölgelerden görünmedi CentOS. VzLinux aslında 20 yılı aşkın bir süredir OpenVz için temel işletim sistemi olarak hizmet veriyor ve çeşitli virtüözzo sanallaştırma ürünlerinde uzmanlaşmış bir şirket olan ve 2016 yılında Parallels'den elden çıkarılan ticari ürünler.

VzLinux bir süredir piyasada olmasına rağmen, kurumsal kullanıma hazır Linux dağıtımının 8. sürümü oldukça tanıdık geliyor. VzLinux, Red Hat Enterprise Linux 8'in ücretsiz, 1:1 ikili uyumlu bir çatalıdır. Tıpkı Rocky Linux, AlmaLinux ve diğerleri gibi.

Bu, ikili uyumlu dağıtımların hiçbirini küçümsemek anlamına gelmez, çünkü hepsi olağanüstüdür. Hepsini denedim ve henüz hiçbirinin dezavantajını bulamadım. Linux'un sunucu tarafında bu kadar çok seçeneğe sahip olmak harika bir şey. Aslında, ne kadar çok o kadar neşeli. Sorun şu ki, kendilerini birbirlerinden nasıl farklılaştırıyorlar?

GÖRMEK: Kubernetes: Bir hile sayfası (ücretsiz PDF) (Teknik Cumhuriyeti)

VzLinux 8'de diğerlerinde olmayan ne var?

VzLinux'un kendisini farklılaştırması gereken tek şey, CentOS dönüştürme kuru çalıştırma, geri almak için anlık görüntü oluşturma ve gözetimsiz toplu dönüştürme araçlarıdır. Bu araçlarla, CentOS'tan dönüşümün minimum risk ve etki ile sorunsuz olacağından emin olabilirsiniz. Bir dağıtımdan diğerine toplu geçiş yapmak isteyen işletmeler için böyle bir özellik göz ardı edilemez.

Diğer bir özellik de, BT yöneticilerinin VzLinux 8'i çeşitli hipervizörler altında konuk işletim sistemi olarak dağıtmasına olanak tanıyan hiper ölçekleyiciler için şablonların kullanılabilirliğidir. Gelecekte Virtuozzo, biri kapsayıcılarda kullanım için optimize edilmiş ve diğeri sanal makineler için optimize edilmiş iki ek sürüm yayınlamayı planlıyor. Son olarak, Docker kapsayıcıları için bir görüntü olarak VzLinux'u bulacaksınız (liman işçisi çekme virtuozzo/vzlinux8).

Bu CentOS benzeri sunucu dağıtımı, yeni bir kurulum veya CentOS'tan bir dönüşüm olarak, veri merkezinizde mükemmel bir şekilde evinizde olacaktır.

Nasıl çalıştığını görmek için bir VzLinux VM'sini çalıştırdım ve itiraf etmeliyim ki, "Evet, başka bir CentOS klonu" durumuna düştüm. Bu, dostlarım, iyi bir şey olarak düşünülmeli çünkü BT ortamı yıllardır CentOS'a bağlı. Böyle bir dağıtım olmadan, çok sayıda işletme kendilerini ayak uydurmak için mücadele ederken bulacaktır. Bu abartı gibi gelebilir – değil. VzLinux farklı markalara sahip CentOS gibi görünse ve hissetse de, bu aşinalık geçişi kolaylaştırmak için uzun bir yol kat edecektir.

ilk tepkim

Daha önce de bahsettiğim gibi, VzLinux 8'e ilk tepkim "Bu gerçekten tanıdık." oldu. Sanki yıllardır bu dağıtımı kullanıyormuşum gibi hissettim. Kokpit'i bile etkinleştirebildim, bu nedenle sunucunun çeşitli yönlerini yönetmek basit bir işaretle ve tıkla işiydi (Şekil A).

Şekil A

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/08/ab64b483-d20a-42ac-a349-99f7a10ce4c5/resize/770x/ff43fb13bd7ddfa41ca2396d68c5048a/vzlinuza.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Virtuozzo, RHEL 8'de kendi yorumlarını yaratmak için yeniden markalaşma konusunda harika bir iş çıkardı.

" data-credit="http://www.techrepublic.com/">vzlinuza.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/08/ab64b483-d20a-42ac-a349-99f7a10ce4c5/resize/770x/ff43fb13bd7ddfa41ca2396d68c5048a/vzlinuza .jpg

Virtuozzo, RHEL 8'de kendi yorumlarını yaratmak için yeniden markalaşma konusunda harika bir iş çıkardı.

Hatta VzLinux sunucusuna Cockpit aracılığıyla bir Active Directory etki alanına (Samba ile Ubuntu Sunucusunda barındırılan) katılabildim.

Sadelik, senin adın VzLinux.

Ama sonra sorunlar başladı ve gül renkli gözlüklerim en ufak bir gri tonuna dönüştü.

Cockpit'i incelerken, sunucunun kayıtlı olmadığını belirten bir uyarı buldum. Etrafa hızlı bir göz attıktan sonra, Red Hat'e kaydolmanın gerekli olduğunu gördüm. Koşmak bile sudo dnf yükseltmesi, şu uyarıyı aldım:

This system is not registered to Red Hat Subscription Management. You can use subscription-manager to register.

Ne oluyor? Değiştirerek bu uyarıyı aşabildim etkin=1 için etkin=0 içinde /etc/yum/pluginconf.d. VzLinux bunu neden varsayılan olarak etkin olarak ayarlasın? Cevap benden kaçıyor. Bunu hallettikten sonra uyarı hafifledi ve beklendiği gibi VzLinux'u kullanarak devam edebildim.

Yapabilirdim:

CentOS'ta yapabilseydim, VzLinux'ta da yapabilirdim. Aslında, Yum'daki küçük hıçkırık dışında, VzLinux tam olarak beklediğim gibi performans gösterdi ve bu dağıtımın dağıtımında Rocky Linux veya AlmaLinux kadar kendime güvenirim.

CentOS'un yerini alacak bir dağıtım arıyorsanız, kesinlikle VzLinux'u denemelisiniz. Bu tamamen ücretsiz (her anlamlı şekilde) sunucu dağıtımı, veri merkezinizin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılama ve aşma yeteneğine sahiptir.

TechRepublic'in YouTube'da Teknik İşi Nasıl Yapılır'a abone olun Jack Wallen'dan profesyonel iş adamları için en son teknoloji tavsiyeleri için.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*