Waitrose market alışverişi teslimatı: Yaşlı müşteriler için ayrılmış dört yiyecek dağıtım yuvasından biri

Waitrose dörtte birini ayırdı online market alışverişi teslimatı benzeri görülmemiş sayıda çevrimiçi siparişle uğraşırken, yaşlı müşteriler için yuvalar.

Perakendeci, normal teslimat alanlarının% 17'sinin zaten savunmasız müşteriler tarafından rezerve edildiğini açıkladı ve yeni girişimden yararlanabilecek müşterilere yazdığını söyledi.

Waitrose, teslimatlara öncelik vermek için sadakat programından ve mevcut müşteri hesaplarından veri kullandığını söylüyor; hükümet, savunmasız insanlardan oluşan veritabanıyla süpermarketler sağlamayı planlıyor ve Waitrose, bu bilgileri kullanılabilir olduğunda da kullanacağını söylüyor.

Waitrose ayrıca Hızlı teslimat hizmetiNisan ayında daha fazla mağazaya genişleyen hizmetle iki saat içinde kurye ile temel ev eşyalarını 10 mağazaya teslim ediyor. Web sitesine posta kodunuzu girerek bölgenizde hızlı teslimatın mevcut olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tarihi talep seviyeleri

Waitrose.com direktörü Ben Stimson, yaşlı müşterilerin bir alan ayarlamak için arama yapmaları gerekmediğini ve teslimatlarla ilgili olarak iletişim kurulmasını beklemeleri gerektiğini söyledi.

“Geçen ay tarihimizin herhangi bir noktasında olduğundan daha fazla müşteriye teslim ettik” dedi. “Kapasitemiz olduğundan çok daha fazla talebimiz var, ancak bu zor zamanda desteklenmelerine yardımcı olmak için öncelikle en savunmasız müşterilerimize ulaşmaya çalışıyoruz.”

Çevrimiçi bakkal dağıtım alanlarının her zamankinden daha fazla talep görmesi ile, haberlerini çevrimiçi sipariş vermeyi zor bulabilen yaşlı Waitrose müşterileri ve yaşlı akrabaları için endişe duyan herkes tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*