Weaveworks CEO'su, Kubernetes'in kurumsal yazılım için uygulama mağazası deneyimi sunacağını söylüyor

Weaveworks'ün CEO'su, Google Cloud, Red Hat ve şimdi AWS'nin kurumsal yazılımları dağıtmayı ve tüketmeyi önemli ölçüde kolaylaştıracak şekilde Kubernetes'e hizmet verdiğini söylüyor.

Resim: Oleg Mishutin, Getty Images / iStpckPhoto

Tüketiciler olarak, uygulamaları Apple'ın App Store veya Google Play üzerinden almaya ve yüklemeye alışkınız. Kurumsal alıcılar olarak, aşırı fiyatlı bir sistem entegratörü tarafından çöpleri bir araya getirmek için Dante'nin dokuz cehennem çemberinden geçiyoruz. Ya da biz eskiden Kubernetes birlikte geldi.

Üretimde Kubernetes'i çalıştırmanın ve yönetmenin yeni bir yolu olan GitOps'u popüler hale getiren Weaveworks'ün CEO'su Alexis Richardson ile konuşma. İşletmelerin “uygulama mağazası anını” kaçırmasının nedeni, “herkesin altyapısının bu kadar uzun süredir farklı olmasıdır.” “Kapsayıcılar bu sorunu çözmenin yoludur, çünkü uygulamaları kapsüllemek için bir sonraki soyutlama düzeyini sağlarlar.” Kapsayıcılar bu uygulama mağazasına ideal bir şekilde yaklaşır, ancak nihayet kurumsal yazılımı utançtan ziyade bir varlığa dönüştürecek güvenlik, yönetim ve diğer özellikleri ekleyen gerçekten Kubernetes'tir.

Multicloud gerçekten insanlarla ilgilidir

Kubernetes'in benimsenmesini sağlayan temel bir ilke, çoklu bulutama belki de insanların bazen bu kelimeyi kullandığı şekilde değil. Hayır, bu en düşük fiyatlı hesaplama örneğinin peşine düşerek farklı bulutlarda sorunsuz bir şekilde hareket eden bir uygulama yazmakla ilgili değil. Bunun yerine Richardson, “Çoklu bulut, tek bir izleme stratejisine, tek bir düzenleme stratejisine, tek bir uygulama dağıtım stratejisine sahip olabilecekleri anlamına gelir ve bunların üçü de uygulama platformlarının temel bileşenlerini oluşturur ve aynı bileşen setini kullanırlar. Uygulama iş yüklerini Google, Amazon, Microsoft veya şirket içinde ya da Edge gibi diğer yeni yerlerde çalıştırıyorlar. ”

Şirketler için önemli olan şey, bu aynı çekirdek platformu her yerde kullanmak istemeleridir çünkü bu, “aynı beceri seti, aynı araçlar, aynı düşünce tarzı, (sadece) aynı veri merkezleri değil” anlamına gelir. Standartlaşarak, işletmeler “insanlar pahalı olduğu için” çalışanlarını daha iyi kullanabilirler. Makineler ucuz. İnsanlar pahalıdır veya pahalı olabilir.

GÖRMEK: 2020'nin en iyi bulut sağlayıcıları: AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud, hibrit, SaaS oyuncuları (TechRepublic indirme)

Weaveworks, bu uygulama platformunu gerçeğe dönüştürmeyi umuyor. Her biri farklı platformlarda çalışan bir kuruluşun sahip olacağı farklı uygulama iş yüklerinin tüm farklı varyasyonlarına sahip olmak için, kuruluşların uyumlulukla istedikleri yerde tüm yığını yeniden üretilebilir şekilde tanımlama, yapılandırma, yönetme, destekleme ve yama yapma yoluna ihtiyaçları vardır. , güvenlik ve denetim. GitOps'un size verdiği budur ve Weaveworks, bunu tam kapsamlı bir yaklaşım olarak sağlayan şehirdeki tek üründür. ” Gibi Weaveworks açıklarGitOps, bildirime dayalı altyapı ve uygulamalar için tek bir doğruluk kaynağı olarak Git'i kullanarak Kubernetes küme yönetimi ve uygulama teslimi yapmanın bir yoludur.

Cesur bir iddia ve yalnızca bu standardizasyonda kilit rol oynayan Kubernetes sayesinde uzaktan mümkün kılınmıştır.

Yine de Kubernetes'in gidecek bir yolu var. “Son birkaç yıldır Kubernetes, biraz ağır olduğu 1993 yılında bir cep telefonu almaya benziyordu,” dedi. Öyle olsa bile, ısrar edenler, büyük üretkenlik iyileştirmelerini ortaya çıkardılar ve çalışma şekillerini değiştirdiler. Kubernetes geliştikçe, Richardson parlak bir geleceğin daha ulaşılabilir hale geldiğini söyledi: “Çok yakında, her şeyin düzgün, kolay ve basit olduğu iPhone'lar ve kol saatleri gibi olacak çünkü endüstri onu bu yönde zorluyor.”

Ancak bu uygulama mağazası deneyimine ulaşmak için Kubernetes tedarikçilerinin bir adım daha atması gerekecek.

Kubernetes tam hibrit / çoklu bulut sesli tombala oynuyor

Richardson, “Kubernetes, farklı dağıtım türlerinin çeşitliliğini tek bir modelde birleştirmenin bir yoludur” dedi. Uygulamaları yönetmek için bir model, ancak bulutlar (ve diğer satıcılar) arasında çok fazla değişkenlik. Örneğin, Azure ekosistemindeki bir uygulama mağazası modeli için gereken tutarlılık düzeyini elde etmek için Richardson, bu ekosistem içinde birleşik bir Kubernetes deneyimine ihtiyacımız olduğunu savundu: Şirket içinde veya bulutta kendi kendine yönetilen aynı Kubernetes ve tamamen bulutta yönetilir.

Red Hat bunu bir süredir sunuyor (aynı OpenShift, bir kuruluşun OpenShift ile çoklu bulut veya hibrit buluta geçmesini sağlayan bir Kubernetes dağıtımı olarak çalışıyor) ve Google (Kubernetes'i kuran) geçen yılı geçirdi. Anthos'un Kubernetes'i her yerden yönetebilmesini sağlamarakip bulutlar dahil. Ancak her iki seçenek de AWS'nin AWS re: Invent: Kendi Kubernetes dağıtımı Amazon EKS Distro'da duyurduğundan biraz farklıdır. Bu, AWS'nin EKS için çalıştırdığı ve artık şirket içinde çalıştırılabilen Kubernetes dağıtımının aynısıdır.

Richardson, “Bu, ileriye doğru inanılmaz derecede büyük bir adım,” dedi ve sadece AWS için değil:

AWS'de (EKS Distro veya EKS aracılığıyla) uygulamaları veya diğer bulutlarda Kubernetes'in diğer dağıtımlarını tutarlı bir şekilde dağıtmaya sahip olduğunuzda, bu kurumsal pazarın kapısını açarsınız. AWS artık kendi pazarındaki uygulamaların test edilmesi gibi şeyler yapabilir, konteynerlerin EKS Distro'nun kurulu olduğu herhangi bir yerde veya EKS'nin çalıştığı herhangi bir yerde çalışacağından emin olabilir ve bu nedenle ISV'lere uygulamalarının olduğu gibi çalışacağına dair bir düzeyde sertifika sağlayabilir. istedikleri her yerde ve ardından yamalar, güncellemeler, bakım ile desteklenebilir, bu ISV'lerin bitleri müşterinin kendi tarafına yüklemelerine gerek kalmadan para kazanmaları için gereken modeli oluşturur.

Bugün AWS duyuruyu yapıyor, ancak diğer bulut tedarikçilerinin aynı yaklaşımı benimsediğini görmek zor değil. Elbette, bu, olduğu gibi farklı “uygulama mağazaları” ile sonuçlanacaktır, ancak işletmeler için ne harika bir şey. Ciddi seçim ve ciddi basitlik.

Diğer bir deyişle, uygulama mağazası benzeri bir deneyim. “Kubernetes ile ilgili vizyonum, tamamen her yerde bulunacak, her şeye gömülü olacak, aynı zamanda görünmez, sıkıcı olacak. Saatinizde olacak, telefonunuzda olacak, ışık anahtarınızda olacak, arabanda, uçağında ve trende ol, “dedi Richardson. Kubernetes, bir şirket uygulamalarını nereye yerleştirmeyi seçerse seçsin, ortak bir uygulama platformunu mümkün kılarak bizi bu vizyona bir adım daha yaklaştırıyor.

Ama bu uygulama mağazası deneyimi? Bu, kurumlar istedikleri gibi şirket içinde veya bulutta aynı Kubernetes çeşidini çalıştırabildiklerinde gerçek olur.

Açıklama: AWS için çalışıyorum, ancak burada ifade edilen görüşler benimdir. Amazon EKS Distro'dan sorumlu AWS ekibinin bir parçası değilim.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*