Web üzerinde Excel: Microsoft, masaüstü sürümündeki boşluğu kapatıyor

Web'de Excel'i bir süredir denemediyseniz, zorlu elektronik tablolarınızdan kaçının artık tarayıcılı herhangi bir cihazda çalışacağına şaşırabilirsiniz.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2020/09/23/7ce6f49c-ee79-4772-9075-9edcf3bfd4e6/istock-881365070-excel-data.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Müşteriler kullanıyorsa, Microsoft'un web için oluşturmayı düşünmeyeceği hiçbir Excel masaüstü özelliği yoktur. &nbsp;

" data-credit="Resim: iStock">istock-881365070-excel-data.jpg

Müşteriler kullanıyorsa, Microsoft'un web için oluşturmayı düşünmeyeceği hiçbir Excel masaüstü özelliği yoktur.

Görsel: iStock

Pivot tablolar, Office komut dosyası kaydedici, son derece büyük çalışma sayfaları — Excel'in en güçlü özelliklerinden yararlanan elektronik tablo dosyalarıyla başa çıkmak için Excel'in Windows sürümüne ihtiyacınız vardı. Giderek artan bir şekilde, bunlar üzerinde tarayıcınızda çalışabilirsiniz – ve Excel'in web sürümüne getirmek için masada olmayan masaüstü özellikleri varsa, çok azdır.

Excel'in Mac ve web sürümleri henüz Windows'taki Excel ile aynı özelliklere sahip olmasa da, daha az önemli değildirler. Brian Jones, Excel ürün müdürü TechRepublic'e söyledi. "Farklı insanların farklı arzuları var; bazı insanlar gerçekten sadece web'de, tarayıcıda ve web uygulamalarında çalışmak istiyor; bazı insanlar Mac veya Windows'ta zengin istemcide olmak istiyor. Hepsine eşit davranıyoruz: hepsi süper -kritik, hepsi Excel'in birinci kademe sürümleri. Web'de yapmamız gereken bazı şeyler var ve bu yüzden çabamızın büyük bir kısmı oraya gitti, ancak amacımız insanların kendi platformlarını kullanabilmeleridir. ve bu seçimi yaparak hiçbir şey kaybetmiş gibi hissetmemeliler."

Son güncellemeler Web üzerinde Excel'e hücre ve tablo stilleri (toplam satırlar dahil), hücre kenarlıkları çizme ve silme yeteneği, bir grafikteki öğeleri tek tek tıklatarak biçimlendirme, özel renk paletleri ve hatta Sağ tıkladığınızda çeşitli biçimlendirme komutları ve yeni bir baskı önizlemesi gösteren mini araç çubuğu. Hücre veya yazı tipi rengine veya koşullu biçimlendirmenin yanı sıra hücre değerlerine göre sıralayabilir, sınırlayıcıları kullanarak metni sütunlara bölebilir ve Page Up ve Page Down ve son hücreye gitmek için Ctrl-End gibi gezinme için tanıdık klavye kısayolları alabilirsiniz. içindeki verilerle.

Ancak en önemli iki yeni web özelliği Excel'deki başlıca alanlardır: pivot tablolar ve genişletilebilirlik. Jones, pivot tabloların tek bir özellik olmadığını belirtti. "Daha önce kullandıysanız, pivot tablolar tek başına var olan hemen hemen tüm web uygulamalarından daha karmaşıktır. Yüzlerce ve yüzlerce yetenek ve özellikten oluşan devasa bir sunucuları var. -Müşterilerden duyduklarına ve Windows'ta gördüklerini temel alan öncelikli özellikler."

Benzer şekilde, pano gibi görünüşte basit özellikler bile web üzerinde Excel için geliştirmeler almaya devam edecektir. "Yıllardır kopyala/yapıştır hakkında konuşuyoruz. İlk başladığımızda 'en azından düz metin bir Excel çalışma kitabından diğerine kopyalanabilecek şekilde alabilir miyiz' idi. Şimdi ise zenginiz (düşünüyoruz). tüm bir sayfayı kopyalayıp kopyalayamayacağımıza bakmak gibi biçimlendirme."

Excel'in web sürümüne makrolar ve eklentiler getirmek, geliştirmek için büyük değişikliklere dayanıyordu. güvenlik ve platformlar arası seçenekler Bu, 10 yıl önce Office 365'in piyasaya sürülmesiyle başladı. Genişletilebilirlik, web için oluşturulması en zorlu özelliklerden biridir, dedi Jones: "Bu yalnızca bir onay kutusu özelliği değil, gerçekten kendi platformu gibi."

"Eski genişletilebilirlik modelimiz platformlar arası bir model değildi; sadece web'de çalışmıyordu…bazı parçalar Mac'te çalışırdı ancak sorunsuz bir şekilde çalışmıyordu. Bize platformlar arası yeteneği veren JavaScript API'lerini temel alan Office."

GÖRMEK: Her kullanıcının ustalaşması gereken 83 Excel ipucu (Teknik Cumhuriyeti)

Eklentiler için yeni modeli ilk kullanmaya başlayanlar profesyonel geliştiriciler oldu, ancak şimdi Ofis Komut Dosyaları normalde makro yazan Excel kullanıcılarına getirir. "Giderek daha fazla insanın eski COM ve VSTO eklentilerini alıp bunları web modeline taşıdığını ve böylece çapraz platformda çalıştığını görüyoruz. Ve sonra bu bahar, VBA'nın web sürümü olarak düşünebileceğiniz şeyi yayınladık. Office Komut Dosyaları aynı JavaScript API'lerinden yararlanır, ancak komut dosyanızı yazmak için bir IDE ve bazı temel makro kayıtlarının olduğu yerde size daha fazla son kullanıcı geliştirici deneyimi sunar. Bu yüzden her ikisine de yatırım yapmaya devam edeceğiz. Tıpkı bizim gibi' Excel'in bir web sürümünü yeniden oluşturuyoruz, VBA'nın genişletilebilirlik modelinin bir web sürümünü oluşturuyoruz ve bunun üzerinde çalışırken, en çok kullanıldığını gördüğümüz ve en çok elde ettiğimiz API'leri eklemeye devam edeceğiz. için istekler."

Jones, performans ve güvenilirlikte de büyük gelişmeler olduğunu söyledi. "Temellere çok fazla odaklanılıyor, oturumunuzu tekrar tekrar yenilemeniz gerekmediğinden emin olun, bir oturumu uzun süre devam ettirebilirsiniz."

Excel ekibi, web üzerinde Excel'de içerik oluşturmayı HTML DOM'den Canvas'a taşımak için iki yıllık bir çalışmayı yeni bitirdi (ve Office erişilebilirlik standartlarını hala koruyor). "Çalışma kitabının tamamını HTML DOM öğelerini kullanarak çizerdik. Gerçekten yoğun bir çalışma kitabı hayal ederseniz, bu, onları almak (çizmek) için tarayıcıyı yavaşlatacak çok sayıda HTML öğesidir."

Ayrıca, Web'deki Excel'i, içeriği Windows'ta Excel'de göründüğü şekilde oluşturmaya çok daha yakın hale getirdi. "Hiçbir zaman %100'e (uyumluluk) ulaşamayacağımızı düşündüğümüz şeylerden biri de aslına uygunluk sağlamaktı: piksel masaüstünde yaptığına göre mükemmel mi? DOM'u kullanarak, bunu başaramayacağımız belirli yerler olacağını biliyorduk. bunu şimdi yapmayın. Canvas ile asıl odak noktamız, bu mükemmel aslına uygunluğumuzdur. Piksel sütun genişlikleri gibi temel şeyler bile, insanların bir pano yapıyormuş gibi bilgilerini nasıl düzenledikleri açısından çok önemlidir. "

Her özelliğin yeni görüntüleme teknolojisine taşınması gerektiğinden, bu yavaş yavaş kullanıma sunuluyor. "Geçen bahar, gerçekten basit bir çalışma kitabınız olsaydı, Canvas'ı kullanırdı ve sonra daha karmaşık hale geldiğinde geri çekilmek zorunda kaldık. uygulaması biraz daha hızlı hale geldi; daha hafif ve daha duyarlı."

Canvas'a geçiş, Excel hesaplama motorunun JavaScript sürümünde olduğu gibi normal dahili hackathon'lardan geldi. Jones, yılda birkaç kez Office ekibinin bir haftayı 'Fix, Hack, Learn' için bloke ettiğini söylüyor. "Takımdaki insanlar istedikleri her şeyi inşa edebilirler, bu hafta istediğinizi yapmak ve eşyalarla oynamak için ücretsiz bir hafta."

Bir parçası olarak LAMBDA işlevlerini Excel'e ekleme, Microsoft Research'teki ekip, prototip oluşturma için hesaplama motorunun bir JavaScript sürümünü oluşturdu. Araştırmacılar bunu Excel ekibine gösterdiğinde, yaklaşan bir Düzelt, Hack, Öğren haftası vardı, bu yüzden şu anda web uygulamasında kullanılan sürümü oluşturmak için birlikte çalıştılar.

"Belki de Excel web'de bir formül yazdığınız zamanların %98'i için, servise gidip o gidiş-dönüş yapmak yerine, yerel JavaScript calc motorunu kullanarak calc'ı orada müşteri tarafında yapabiliyoruz. Bu, çok daha hızlı ve daha performanslı, duyarlı bir deneyimle sonuçlandı."

Web'de açabileceğiniz Excel çalışma kitaplarının boyutunu artırmayla birleştiğinde, bu, Web üzerinde Excel'i daha az güçlü cihazlarda kullanışlı hale getirir. "Web uygulamasının, gerçekten çok büyük çalışma kitaplarını çalıştırabileceğiniz bir yer olacağı noktaya geliyoruz. Düşük kaliteli bir makineniz olsa bile, hesaplamanın çoğu bulutta gerçekleşecek ve bu yüzden sorun değil. o çalışma kitabına erişmek için kullandığınız düşük kaliteli bir makineniz var."

Özellik önceliklerini seçme

Müşteriler kullanıyorsa, Microsoft'un web için oluşturmayı düşünmeyeceği hiçbir Excel masaüstü özelliği yoktur. Jones, "Müşterilerin büyük bir ihtiyacı olduğu ortaya çıkarsa, bu ihtiyaçları nasıl karşılayacağımızı bulacağız" dedi. "Kullanıma baktığımızda, yüksek kullanım görmediğimiz ve web'de talep eden çok fazla insan bulamadığımız bazı eski özellikler var, bu yüzden bunları öncelik sırasına koymayacağız. Bunu asla yapmayın, sadece ortaya çıkmadı ve daha yüksek ihtiyaçlara sahip olanlar bizim odak noktamız."

Excel ekibi, UserVoice isteklerine ve Excel'in 'gülümseme gönder, kaşlarını çatma' özelliğinden gönderilen geri bildirimlerin yanı sıra Excel'in bulunduğu tüm platformlarda ölçülen Net Promoter Score'a (NPS) bakar (serbest biçimli yorumları da içerir) birinin neden bu puanı verdiğini açıklamak).

"Windows sürümü Excel, sektörde gördüğünüz en yüksek NPS'lerden bazılarına sahip: inanılmaz derecede yüksek. Web uygulamamız için aldığımız Windows ve NPS puanları arasında iyi bir fark var ve bunun nedeni beklenti ve çıtanın çok yüksek olması. "

GÖRMEK: Kontrol listesi: Windows 10 sistemlerinin güvenliğini sağlama (TechRepublic Premium)

Yine de web sürümünden memnuniyet artıyor ve müşterilerin istediği özellikler daha karmaşık hale geliyor. "Yıllar önce, web uygulamasında gerçekten büyük bir artış yapma kararını ilk verdiğimizde, alacağımız geri bildirimler 'Hücrelerimi biçimlendiremiyorum' veya 'Kopyalayamıyorum/yapıştıramıyorum' gibi şeylerdi. Bu değer'. Artık gelişmiş Pivot Tablo özellikleri etrafında. İnsanlar 100 megabayttan daha büyük çalışma kitaplarına sahip olmak istiyor. İnsanların masaüstünde alıştıklarına yaklaştıkça beklentiler artmaya ve yükselmeye devam ediyor."

İhtiyacınız olan Excel özelliği, web yol haritası Jones, –ki bu zaten web ve masaüstü arasında Microsoft Information Protection tarafından etiketlenen dosyaların birlikte yazılmasını ve Power BI'dan Excel Veri Türlerinin yüklenmesini içerir — bunu istemek için Excel'deki geri bildirim seçeneğini kullanın, diye önerdi Jones.

"Eksik olan herhangi bir şey, henüz ona ulaşmamış olmamız ya da henüz kritik olduğuna dair bir sinyal almamış olmamız."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*