Windows 10 2004: İşte bilmeniz gereken yeni özellikler

İlkbahar 2020 Windows 10 güncellemesi birkaç hafta uzaklıktadır. İşte dört gözle bekleyebileceğiniz en yeni özellikler.

Microsoft neden iş etkileşimleri için Cortana'yı geliştiriyor?
Cortana kurumsal başkan yardımcısı Andrew Shuman, akıllı asistanın beş yıl önce tanıtıldığından beri nasıl döndüğünü tartışıyor.
http://www.techrepublic.com/

Microsoft'un bir sonraki Windows 10 sürümü (2004) hemen hemen pişmiş ve dünyayla yüzleşmeye hazır. Her zamankinden daha uzun bir geliştirme döngüsü, Windows Insider yavaş halkasında genişletilmiş bir büyü ile birleştiğinde, çoğumuzun olabileceği kadar büyük bir güncelleme olmadığını düşünüyor olabiliriz.

Konu bu değil. Windows'u ve Azure'u hizalamak, Windows 10'un geliştirilmesinin zaman çizelgelerini değiştirirken, Microsoft'un ilkbahar ve sonbahar Windows sürümleri için farklı destek yaşam döngülerine geçerek "küçük bir sonbahar güncellemesi ve kapsamlı bir bahar güncellemesi" olarak nitelendirdi. Sonbahar sürümü için 30 aylık kurumsal destek sayesinde, Windows özellik güncellemelerinin çoğunun bahar serbest bırakma.

Windows'un kullanıcı arayüzünden daha fazlası olduğunu hatırlamak önemlidir. Yaklaşık bir milyar insan tarafından kullanılan bir işletim sistemi her zaman hayatınızı kolaylaştıran güncellemeler sunmayacaktır. Ancak bu muazzam kullanıcı tabanının önemli bir kısmı tarafından memnuniyetle karşılanacağından emin olabilirsiniz.

WSL 2 ve Windows geliştiricileri

En büyük değişikliklerden biri, geliştiricileri hedefleyen bir özelliktir. Linux için Windows Alt Sistemi Linux sistem çağrılarını Windows sistem çağrılarına dönüştüren bir çeviri katmanından Microsoft'un kendi Linux çekirdeğini çalıştıran sanal bir makineye geçerek henüz en büyük değişikliğini almak üzere Linux ve Windows dosya sistemleri.

WSL 2 hala Windows Terminali (Mayıs ayında Windows Mağazası'ndan yeni bir sürümle), yeni çekirdeği Linux ikili dosyalarıyla daha uyumlu hale getirir. Hızlı çalışır ve Windows işlemlerini etkilemeden bellek ve CPU'yu paylaşır. Tek gerçek sorun, paylaşımlı ağları kullanma biçimindeki bir değişikliktir, bu da Linux grafik uygulamalarını çalıştırmayı zorlaştırır. Ancak, her WSL 2 örneğini başlattığınızda doğru değeri veren bir başlangıç ​​komut dosyası eklemek mümkün olmalıdır.

Windows 10'un geliştirmeye artan yaklaşımı, birçok değişikliğin açık olmayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, bunların çoğu daha önce kullanıma sunulan özelliklere yararlı değişiklikler sağlar. Örneğin, artık sanal masaüstlerini yeniden adlandırma seçeneği var, böylece bunları göreve göre etiketleyebilirsiniz. Yeniden adlandırmak, masaüstü küçük resmine sağ tıklamak kadar kolaydır.

Güncellemeler ve kurulum

Bir Windows 10 bilgisayar filosunu yöneten yöneticiler, 2004 sürümünden güncellemeler için gerekli bant genişliği miktarını kontrol etmek için yardım alacaktır. kullanma Teslimat Optimizasyonubant genişliğini daraltmak için mutlak bir değer ayarlayabilirsiniz – yalnızca güncellemeler gibi arka plan indirmeleri için değil, aynı zamanda Windows Mağazası'ndaki gibi ön plan indirmeleri için de. MDM veya grup ilkesinden veya doğrudan Windows 10'un ayarlar uygulamasından yönetilebilir.

Yer kazanmak için Windows kurtarma bölümünüzü sildiyseniz, 2004 cihaz sıfırlamalarında yardımcı olabilir. Gerekli dosyaları yerel bir disk yerine buluttan indirebilirsiniz. Bu, sıfırlamaların internete bağlanmayı gerektireceği anlamına gelir ve çalıştırılması yerel dosyalardan daha uzun sürebilir.

Güvenlik, Windows güncellemelerinin önemli bir yönü olmaya devam etmektedir ve Microsoft, parolalara olan bağımlılığını azaltmanın yolları üzerinde çalışmaktadır. 2004 sürümü, tüm Microsoft hesaplarının çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullandığından emin olarak parolasız oturum açma desteği ekleyecektir. Windows Merhaba. PIN'inizi güvenli modda oturum açmak için bile kullanabilirsiniz; sorun giderme işlemlerinin de parola gerektirmediğinden emin olun.

GÖRMEK: Windows 10 Başlat menüsü kesmek (TechRepublic Premium)

Windows Korumalı Alanı mükemmel bir güvenlik ve test aracı sağlar ve yeni yapılandırma dosyası başlatmayı yönetmeyi kolaylaştırır. Bunu, paylaşılan klasörlere, bir vGPU'ya, ağa ve destekleyici başlangıç ​​komut dosyalarına erişim ayarlamak için kullanabilirsiniz. Paylaşılan klasörler salt okunur olarak işaretlenebilir, bu da şüpheli dosyalara hızlı erişim sağlar ve komut dosyaları Sandbox görüntüsünü kullanıma hazır belirli uygulamaları indirmeye ve yüklemeye zorlayabilir.

Yararlı bir şekilde, Microsoft, Windows'u bulmayı daha kolay bir şekilde yeniden başlatmadan önce çalıştırdığınız uygulamaları yeniden başlatma seçeneğini yapıyor (daha önce bu seçenek, Oturum açma seçenekleri altındaki "Cihazımı otomatik olarak ayarlamayı bitirmek için oturum açma bilgilerimi kullan" seçeneğiyle bağlantılıydı hesap ayarları). Simge durumuna küçültülen ve askıya alınan UWP uygulamaları da dahil olmak üzere varsayılan olarak kapalıdır. Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri altında, "Oturumu kapattığımda yeniden başlatılabilir uygulamalarımı otomatik olarak kaydet ve oturum açtıktan sonra yeniden başlat" seçeneğini açın. bu davranışı değiştirmek için "Uygulamaları yeniden başlat" altında.

Ağ ve sistem

Bluetooth donanımını eşleştirmek sorun olabilir ve Microsoft bu Windows sürümünde işlemi basitleştirmeye çalışmaktadır. Microsoft’u destekleyen Bluetooth donanımınız varsa Hızlı Çift, cihazı eşleştirme moduna getirin, PC'nize yaklaştırın ve eşleştirmeye çalışan cihazı gösteren bir bildirim açılır penceresi alırsınız. Tek yapmanız gereken tıklayın ve PC ile cihazınız bağlı.

Kablosuz ve kablolu ağlar, daha kullanışlı ağ durumu bilgileriyle bazı değişiklikler de yapar. Kullanılabilir tüm bağlantı arabirimlerini Durum sayfasında tümleşik veri kullanımı ve üstte kullanılan tek arabirimle görebilirsiniz. Güncellemeleri engellemeniz gerekiyorsa, bir bağlantıyı ölçülü olarak işaretlemek için bu görünümü hızlıca kullanmak kolaydır.

Bazı ağ özellikleri yararlıdır: Windows 10 ONVIF ağınızdaki kablolu ve kablosuz IP kameralara bağlanmak için standarttır. Bağlandıktan sonra Windows kamera uygulaması aracılığıyla kullanılabilirler, çünkü anlık görüntüler ve kayıtlar.

Microsoft, Windows grafiklerine ve modern GPU'lara yardımcı olan güncelleştirmeler sağlamaktadır. Artık GPU sıcaklığını, 2.4 veya daha yüksek WDDM sürücüsü kullanan ayrı GPU'larla Windows Görev Yöneticisi'nde görebilirsiniz. Doğru sürücü sürümüne sahip olup olmadığınızdan emin değilseniz, kontrol etmek için 'win-r dxdiag' kullanın. Oyuncular yeni DirectX 12 özellikleriDirectX Raytracing katman 1.1, Mesh Shader ve Örnekleyici Geri Bildirimi dahil.

<a href = "https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/03/16/edeff2a6-ff4b-4486-b7c1-29f72eb5b609/windows-10-2004-cortana.jpg" target = "_ blank" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Windows 10 2004'te Cortana ayrı, daha iş odaklı bir uygulama haline geliyor.

"data-credit =" Resim: Microsoft "rel =" noopener noreferrer nofollow ">windows-10-2004-cortana.jpg "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/2020/03/16/edeff2a6-ff4b-4486-b7c1-29f72eb5b609/windows-10-2004 -cortana.jpg

Windows 10 2004'te Cortana ayrı, daha iş odaklı bir uygulama haline geliyor.

Görüntü: Microsoft

Arama ve Cortana

Daha belirgin değişikliklerden biri Cortana. Windows 10'da yeni bir arama kutusuyla Cortana, ayrı uygulama Microsoft Store'dan güncellendi. Yeni bir odak noktası oluyor – tüketiciler için daha az, işletme kullanıcıları için daha fazla. Şu anda listeleri ve hatırlatıcıları destekliyor, e-posta ve takvimlere yardımcı oluyor ve uygulamaları başlatıyor. Arama özellikleri artık Windows tarafından yönetiliyor, ancak yakında ses odaklı hızlı aramalar için destek ekleyecek. Microsoft, sürekli görüşmeler ve Microsoft 365 hizmetleriyle derin entegrasyon desteği ile 2019 yılında Build'da yeni Cortana'nın ne olabileceğine dair vizyonunun bir videosunu gösterdi. Henüz orada değil, ama kesinlikle yolda. Dosya Gezgini'nde yerel arama da artar, Windows Arama dosyalarınıza daha hızlı erişim sağlar. Artık yazım denetimi sağlayabilir ve daha az CPU kullanır.

Microsoft, Cortana'dan ayrılan Windows 10'a giderek daha fazla doğal dil aracı ekliyor ve şimdi İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Brezilya Portekizcesi ve Çince de dahil olmak üzere birçok yaygın dilde dikte etmeyi destekliyor. Bu özelliği herhangi bir metin alanında çalışır, ancak özelliği kullanmak için uygun konuşma kaynaklarını indirmeniz gerekebilir. Kullanımı yeterince kolaydır: bir metin kutusuna tıklayın ve WIN + H tuşlarına basın.

Bir sonraki Windows sürümünde çok şey var ve sadece özellik listesinin en üstünü kazıdık. Hem Intel hem de ARM cihazlarında mevcut yapıyı çalıştırdıktan sonra açık olan, Microsoft'un amiral gemisi işletim sisteminin kararlılığı üzerinde çalışmak için çok şey yapması ve aynı zamanda birçok yeni özellik ve iyileştirme eklemesidir. Uzun inkübasyon süresi sona erdiğinden, 2004'ün en sorunsuz Windows 10 güncellemelerinden biri olabileceği anlaşılıyor.

Ayrıca bakınız

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*