Windows 10: Bir hile sayfası

Bu kapsamlı kılavuz, özellikler, sistem gereksinimleri, yükseltme seçenekleri ve Microsoft'un hizmet olarak Windows stratejisi dahil olmak üzere Windows 10 ayrıntılarını bilmelidir.

Windows 10 Ekim 2018 Güncelleme: İş kullanıcılarının seveceği 5 yeni özellik
Windows 10, bir sonraki sürümünde büyük bir güncelleme alıyor. İşte Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi'nde beklenebilecek kurumsal merkezli özelliklerden bazıları.
http://www.techrepublic.com/

Bir İsviçre Çakısı gibi, Windows 10 da herkes için her şeyi yapacak şekilde tasarlanmıştır … ya da en azından Microsoft'un umudu bu. PC'ler, tabletler ve akıllı telefonlar gibi birden fazla platformda çalışabilen birleşik bir işletim sistemi sağlamak için tasarlanmıştır. Ayrıca PC kullanıcılarına Windows 8'in dokunmatik merkezli kullanıcı arayüzüne kıyasla daha geleneksel bir Windows deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır, Microsoft'un uzun zamandır Windows kullanıcıları ve Windows 8'i atlayan birçok BT departmanında kazanmasını umduğu bir şeydir. Microsoft'un yeni Windows-hizmet olarak Windows stratejisi, numaralandırılmış Windows sürümlerinin sonunu gösterebilir.

BT liderlerinin Windows 10'da hızla hız kazanmalarına yardımcı olmak için, Microsoft'un en son işletim sistemindeki en önemli ayrıntıları ve ilgili kaynakları, yeni bilgiler kullanıma sunuldukça periyodik olarak güncelleyeceğimiz bu kılavuzda derledik. Ayrıca indirilebilir, Hile sayfası: Windows 10 (ücretsiz PDF).

GÖRMEK: Windows 10 güç ipuçları: Sık kullandığınız ayarların gizli kısayolları (TechRepublic Premium)

Bilgilendirme: TechRepublic, bu sayfada yer alan bazı ürünlerden komisyon alabilir. TechRepublic ve yazar bu bağımsız inceleme için tazmin edilmemiştir.

Windows 10 İlkbahar 2020 Güncellemesi

Son sürümü Windows 10, Sürüm 2004'ün 2020 İlkbaharında piyasaya sürülmesi planlanmaktadır. Windows 10'un bir sonraki sürümünde birkaç yeni kullanıcı dostu özellik ve geliştiriciler için birkaç yeni özellik yer alacaktır.

Geliştirici tarafında, sistemi bir çeviri katmanından Microsoft'un Linux çekirdeğini çalıştıran bir sanal makineye dönüştürecek olan Linux için Windows Alt Sisteminin güncellenmiş bir sürümü olacaktır. Ayrıca, yöneticiler artık daha iyi ve daha zengin özelliklere sahip güncelleme optimizasyon araçlarına sahip olacaklar.

Kullanıcılar, Bluetooth ve diğer kablosuz bağlantılarda bir iyileşmenin yanı sıra GPU izleme ve yönetiminde iyileştirmeler göreceklerdir. Windows 10'un en son sürümü Cortana'yı ayrı bir uygulamaya devredecek; dijital asistan artık işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası olmayacak.

Ek kaynaklar:

Windows 10 Kasım 2019 Güncellemesi

Windows 10-1909'un en son sürümü veya Kasım 2019 Güncellemesi – yapıldı "… Sürüm Önizleme halkası için kullanılabilir 14 Ekim 2019'da Windows Insider Programında "ZDNet'e katkıda bulunan yazar Ed Bott. Windows 10 Sürüm 1909, 12 Kasım 2019'da halka açıklandı.

Windows 10 Kasım 2019 Güncelleştirmesi isteğe bağlı bir güncelleştirme olarak listelenir Windows 10 Güncelleme ekranında, kullanıcılara yüklemek isteyip istemedikleri ve ne zaman yüklemek isteyeceklerini seçme fırsatı verir. Bu, Microsoft'un Windows 10 güncelleştirme paketlerini uygulama biçiminde büyük bir değişiklik olduğunu gösteriyor – her yılın ilkbaharında büyük bir güncelleme ve her yılın sonbaharında daha küçük bir bakım güncelleştirmesi.

Birçok 10 Kasım 2019 Güncelleştirmesi'ndeki yeni özellikler genel performans ve pil kullanım verimliliğinde arka plan geliştirmeleridir. Ayrıca OEM'ler, uygulama geliştiricileri ve kurumsal yöneticiler. Windows 10 Sürüm 1909'un piyasaya sürülmesiyle, sesle etkinleştirilen dijital yardımcıların kullanıcıları Windows 10 kilit ekranından ilişkili cihazlarla sohbet edebilecekler.

Ek kaynaklar:

Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi

Windows 10-1903'ün son sürümü veya Mayıs 2019 Güncellemesi – yapıldı "… Sürüm Önizleme halkası için kullanılabilir "Windows Insider Programı" nın 8 Nisan 2019'daki "ZDNet yazarı" Ed Bott. ZDNet yazarı Mary Jo Foley 18 Nisan 2019'da Windows 10'un yapıldığını bildirdi MSDN'de mevcutyanı sıra Windows Server 1903 bileşenini de içerir. Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, 21 Mayıs 2019'da tüketiciler tarafından yaygın bir şekilde kullanıma sunuldu.

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi

Bu Windows 10-1809 sürümü veya Ekim 2018 Güncellemesi– artık kullanılabilir (eğer geçici olarak durdu). Selefleri gibi, orijinal Windows 10 sürümünün bir evrimi olarak kabul edilir. Ev kullanıcıları, iş profesyonelleri ve işletmeler için sürümleri ile PC'ler ve tabletlerde çalışan her kullanıcı için çeşitli özellikler sunar.

Son üç yıldır Microsoft, bilgisayarla çalışmanın daha doğal yollarından yararlanmak için Windows kullanıcı arayüzünü yavaş yavaş geliştirmektedir. Fare ve klavye hala orada, ancak tanıdık mobil cihazla aynı makine öğrenim sistemi tarafından desteklenen güçlü bir ekran klavyesi ile ekranlar daha dokunma dostu. SwiftKey. Microsoft'un kendi rotasyonu için göz izleme desteği de var tuşlamakve ekran kalemleri için.

Microsoft'un avantajlarından yararlandığı için her yeni sürüm yeni etkileşim modelleri ekliyor Windows as-a-Service zaman içinde yeni bir Windows ekleyen düzenli küçük değişiklikleri ortaya çıkarmak için bir model. Eski numaralı ve adlandırılmış sürümler ve temalı altı aylık güncellemeler ortadan kalktı. Artık Windows, Xbox oyun platformu gibi, piyasaya sürüldüğü aydan itibaren adını alıyor.

GÖRMEK: Hizmet olarak Windows başarısız: Microsoft müşterileri karanlıkta tutar (Zdnet)

1809, Windows 10 sürümlerinin Redstone serisinin sonuncusudur. Başlangıçta RS5 olarak kodlandı, yeni karanlık mod kullanıcı arayüzü öğelerinin yanı sıra Microsoft'un yeni Akıcı tasarım stilihem işletim sistemi hem de Windows 10'un yerleşik uygulamalarında. Diğer yeni özellikler arasında Android telefonlar ile daha derin entegrasyon Telefonunuz uygulaması, gelişmiş ekran yakalama araçları, bulutta barındırılan bir pano ve ayrıca Başlat menüsü arama deneyimindeki değişiklikler ve Cortana sanal asistanı.

Bu sürüm ayrıca bir iş dostu destek modeliEylül / Ekim sürümleri desteğiyle 30 aya uzatılmış, 18 aylık desteğe Mart / Nisan sürümlerine destek vermiştir. Bu özellik, Sınırlı Uzun Süreli Hizmet (LTS) sürümüne gitmek zorunda kalmadan Windows'u bir veya iki yılda bir güncellemek isteyen işletmeler ve kullanıcılar için kolaylık sağlayacak bir değişikliktir. Diğer Kurumsal güncellemeler, yeni oturum açma ve güvenlik araçlarını ve bunların tüm kullanıcılara yönetilebilmesini ve dağıtılabilmesini sağlayan politikaları içerir.

Yönetici Özeti

 • Windows 10 nedir? Windows 10, Microsoft'un Windows işletim sisteminin en son ana sürümüdür ve Windows 7 ve Windows 8 / 8.1'in halefidir. Windows 10, tabletler ve IoT cihazları için destek içerir. Windows ve DOS'un önceki sürümlerinin çoğu için yazılmış yazılımlarla geriye dönük olarak uyumludur ve Linux uygulamaları ve Arm işlemcileri ile Intel ve AMD x86 donanımı için destek eklemiştir.
 • Windows 10 neden önemlidir? Windows 10, hem kurumsal kullanıcılara hem de tüketicilere yönelik bir dizi yeni özellik, güvenlik güncellemesi ve platform birleştirici tasarım içerir. Windows, Microsoft'un amiral gemisi ürünü olmaya devam ediyor ve hala baskın PC işletim sistemidir. Altı aylık bir sürüm programına geçerek, tanıdık bir platformda ve kullanıcı arayüzünde yeni özellikler ekleyebilir ve yeni hizmetleri destekleyebilir. Microsoft bu dağıtım modelini "Hizmet Olarak Windows" olarak adlandırır.
 • Windows 10 kimleri etkiler? Windows 10, Microsoft Store'dan ve diğer perakende satıcılardan edinilebilir ve yeni satın alınan birçok bilgisayarın ve elektronik aygıtın varsayılan işletim sistemi olacaktır. Windows 10 şimdi yaklaşık 700 milyon cihaza yüklenmiştir ve bunların tümü 1809 güncellemesini yükleyip kullanabilecektir. Hızlandırılmış bir dağıtım modeliyle Microsoft, yeni sürüme olabildiğince hızlı bir şekilde mümkün olduğunca çok kullanıcı getirmeyi hedefliyor.
 • Windows 10 ne zaman piyasaya sürüldü? Microsoft, Windows 10 Home ve Windows 10 Pro'yu genel olarak 29 Temmuz 2015'te aşamalı bir sürümle kullanıma sunmuştur. Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümleri 1 Ağustos 2015'ten itibaren kullanıma sunuldu. Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi 30 Mayıs 2018'de tamamladı ve müşterilere aşamalı olarak sunmaya başladı. Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi Ekim 2018'de yayına başladı ancak ciddi hatalar nedeniyle ertelendi; Aralık 2018 itibariyle, kullanıma sunuldu. Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi genellikle 21 Mayıs 2019'da kullanıma sunuldu.
 • Windows 10'u nasıl edinebilirim? Windows 10, Microsoft Mağazası ve diğer perakendeciler aracılığıyla, Microsoft'un Windows 10 web sitesinden indirilmesiyle medya oluşturma aracı. Bu, Windows 10'u doğrudan PC'lere yükleyebilir veya önyüklenebilir USB kurulum sürücüleri oluşturabilir. DVD yüklemesi için ISO dosyaları da mevcuttur. Önceki Windows 10 sürümlerinden 1809'a yükseltmeler, Windows'un yerleşik güncelleme aracı ile gelecek.

GÖRMEK: Tüm TechRepublic'in hile sayfaları ve akıllı kişi kılavuzları

Windows 10 nedir?

Resmi olarak 30 Eylül 2014'te tanıtılan Windows 10, Microsoft'un Windows işletim sisteminin şu anki büyük sürümüdür ve Windows 7 ve Windows 8.1'in halefidir. En son sürüm – 1903 veya Mayıs 2019 Güncellemesi – yapıldı MSDN'de mevcut 18 Nisan 2019.

"Eşik" kod adı altında geliştirilen ve daha sonra "Redstone" şubesinden gelen yapılarla geliştirilen Microsoft'un Windows 10 ile hedefi, PC'ler, tabletler, akıllı telefonlar, gömülü sistemler ve hatta dahil olmak üzere birden fazla platformda çalışabilen ortak bir işletim sistemi sağlamaktır. Xbox One, Surface Hub ve HoloLens. Her platformun aygıta özgü bir kullanıcı arabirimi (UI) vardır, ancak aynı Windows 10 çekirdeğini paylaşır.

1-first-build-9841-start.png "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2015/07/22/970a1d2e-ba3c-4548-875b-cb756b18e453/resize /770x/6d5198f97c0d5c1ffb6d30c378d6a814/1-first-build-9841-start.png

Windows 10, platform birleştirici tasarımına ek olarak birkaç yeni özellik ve önemli değişiklik içeriyor. Birçok yeni özellik, masaüstü deneyimini geliştirmek ve Windows 8'in karo tabanlı kullanıcı arayüzü ve Başlat menüsünün ilk kaldırılmasıyla kapatılan iş kullanıcılarını çekmek için tasarlanmıştır. Temel özellikler:

 • Başlangıç ​​menüsü: Windows 10'un Başlat menüsü, Windows 7'nin Başlat ekranından Windows 7 benzeri uygulama listesini ve canlı kutucuklar arayüzünü birleştirir. Windows-8 tarzı "modern" uygulamalar (şimdi denir) Evrensel Windows Platformu veya UWP uygulamaları) standart masaüstü programları gibi masaüstündeki bir pencerede çalışabilir. İle geliştirilen uygulamalar için de destek var Windows 10 Masaüstü KöprüsüWindows Win32 uygulamalarının Live Tiles dahil Windows 10 özelliklerinden faydalanmasını sağlar. Ekim 2018 Güncellemesinde yeni ve daha geniş bir uygulama başlatma görünümü, daha fazla uygulama seçeneğine erişmenizi sağlar ve uygulama aramayı geliştirir.
 • Hareket Merkezi: Düğmeler menüsünün yerini, bildirimler sağlayan ve ortak görevler için düğmeler içeren bir kenar çubuğu olan İşlem Merkezi alır.
 • Tablet modu: Yeni bir tablet modu, Windows 10'un klavye veya fare olmadan çalıştırılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Ekim 2018 Güncellemesinden itibaren, ekran klavyesi Microsoft'un Android ve iOS SwiftKey ile aynı teknolojiyle güçlendirilmiştir.
 • Geliştirilmiş güvenlik: Yeni güvenlik özellikleri arasında entegre bir biyometrik kimlik doğrulama sistemi olan Windows Hello ve Windows Defender Uygulama KorumasıEdge tarayıcıyı kendi Hyper-V izole işleminde çalıştırır.
 • Microsoft Edge: Eskiden kod adı verilen Project Spartan, Edge, Windows 10'daki varsayılan web tarayıcısıdır. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi'nin yayınlanmasıyla Edge tarayıcısı artık uzantıları destekleyerek tarayıcının esnekliğini büyük ölçüde artırmaktadır. Internet Explorer 11 işletim sistemine dahildir, ancak temel olarak Windows 7 ve 8.1'de bulunan IE11 sürümünden farklı değildir. Edge ayrıca Windows'un yerleşik PDF görüntüleyicisi ve ePub e-kitap okuyucusudur. Temeldeki EdgeHTML motoru, modern web standartlarının çoğunu destekleyen modern bir HTML 5 tarayıcısıdır.
 • Cortana entegrasyonu: CortanaMicrosoft'un sesle çalışan kişisel asistanı, Windows 10'da masaüstü çıkışını yapar ve Arama kutusunu ele alacak şekilde yapılandırılabilir. Şimdi Amazon'un Alexa'sı ve bir dizi ev otomasyon donanımı ile de çalışıyor. Ekim 2018 Güncellemesi, Cortana ve Windows Arama'ya ek arama seçenekleriyle yeni, daha geniş bir arama görünümü sunar. Ancak, parsel izleme gibi bazı özellikler Cortana'dan diğer Windows uygulamalarına taşınıyor.
 • Xbox Live entegrasyonu: Birçok iş kullanıcısı için kritik olmasa da, Xbox Live, Windows 10'da yerleşiktir. Kullanıcılar, Xbox One'dan Wi-Fi üzerinden masaüstüne, dizüstü bilgisayara veya tablete oyun akışı yapabilir, farklı platformlardaki kişilerle çok oyunculu oyunlar oynayabilir ve daha fazlasını yapabilir. Yerleşik Oyun Çubuğu modu, masaüstü uygulamalarının yanı sıra oyunlarla da çalışan tam ekran kayda izin verir.
 • Gelişmiş grafikler: Windows 10, oyun performansını artırmak için DirectX ve WDDM'nin yeni sürümlerini içerir. İş istasyonu uygulamaları, ek hesaplama performansı için GPU donanımına erişmek için bu özellikleri de kullanabilir.
 • Giriş ekranının üstünde: Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi (1607), kullanıcıların önce giriş yapmak zorunda kalmadan Cortana ve Takvim uygulaması da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalara erişmesini sağlar.
 • 3D Paint uygulaması: Windows 10 Creators Güncellemesi (1703), kullanıcıların 3D sahneleri ve modelleri daha kolay oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir 3D Paint uygulaması ekledi.
 • Windows Zaman Çizelgesi ve Paylaşılan Deneyimler: Nisan 2018 Güncelleştirmesi (1803) ile, Windows Zaman Çizelgesi paylaşılan etkinlikler için hangi Office belgelerinde çalıştığınızı ve hangi web sayfalarını ziyaret ettiğinizi gösteren sistemler arası destek ekledi. Cortana aracılığıyla çalışmaya devam edebilir ve başka bir PC'den web tarama oturumları alabilir ve ayrıca mobil cihazlardan masaüstüne tarayıcı oturumları gönderebilirsiniz. Ekim 2018 Güncellemesindeki yeni bir Telefonunuz uygulaması, Android telefonunuzdan masaüstünüze en son fotoğrafları ve SMS mesajlarını getiriyor. Ayrıca yakında diğer Android uygulamaları için uygulama yansıtma ekleyecektir.
 • Ekran Alıntısı ve Çizim: Microsoft, Ekim 2018 Güncelleştirmesi'ni ekran yakalama araçlarının yeni bir sürümünü sunmak için kullandı. Yakalamalarınızı düzenlemek ve not eklemek için kalem etkin bir düzenleme aracıyla yeni bir ekran yakalama deneyimi başlatmak için Shift + Win + S tuşlarını kullanın.
 • Yapışkan notlar: Başlangıçta Windows Mürekkep Çalışma Alanı, Yapışkan notlar şimdi kendi başına bir uygulama, Windows'un diğer not alma ve görev yönetimi araçları ile entegre edecek büyük bir güncelleme vaat ediyor.
 • Bulut Pano: Windows artık aynı Microsoft hesabında oturum açmış cihazlarda çalışan ve aynı olanı kullanan bir pano geçmişi sunuyor Microsoft Grafiği Zaman Çizelgesi'ne güç veriyor.
 • Kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri: Microsoft, daha doğal bir Akıcı Tasarım dili ile Windows 8'in düz görünümünden uzaklaşıyor. Bu, yarı saydamlık ve yeni animasyonlar ekler ve Windows ve çeşitli temel uygulamalarında yavaş yavaş kullanıma sunulur. Yakından ilişkili olan, Windows Gezgini'nin yeni bir karanlık sürümüyle Windows için bir "karanlık mod" dur.
 • Depolama Alanı: Microsoft, eski Disk Temizleme yardımcı programını yeni bir uygulama olan Storage Sense ile değiştirdi. Bu yeni to0l, yeni dosyalar için yer açmak için eski önbelleğe alınmış ve geçici dosyaları depolama cihazlarınızdan otomatik olarak siler. Sabit sürücü depolamasının otomatik yönetimi, kullanıcılarla etkileşim gerektirmeden bir Windows 10 cihazının genel performansını artıracaktır.
 • Windows Takvimi: Çok uzun zaman oldu, ancak Ekim 2018 Güncellemesi ile Microsoft nihayet Windows Takvim uygulamasına çok ihtiyaç duyulan bir arama özelliği ekledi. Kullanıcılar artık Cortana tarafından takvime eklenmiş olsalar bile randevularını bulmak için birkaç anahtar kelime yazabilirler.
 • Windows Korumalı Alanı: Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, Pro ve Enterprise sürümlerine yürütülebilir uygulamaların Windows 10'un güvenli bir izole sürümünde çalıştırılarak test edilmesine izin veren yeni bir kapsayıcılık özelliği ekler Konfigürasyon sayesinde kullanıcılar Sandbox'ın ağlara ve internete erişmesini bile engelleyebilir . Korumalı Alan'ı kapatmak uygulamayı ve kalıntılarını kaldıracaktır.
 • Ayrılmış Depolama Alanı: Mayıs 2019 Güncelleştirmesi ile Windows 10, sistem bakımı sırasında kullanılmak üzere 7 GB sabit disk depolama alanını yedekte tutabilecek. Mayıs 2019 Güncellemesinden sonra temiz Windows 10 yüklemeleri bu özelliği otomatik olarak etkinleştirecektir. Bu özelliği manuel olarak etkinleştirmek için, daha önce yüklenmiş olan Windows 10'un 1903 sürümüne güncellenmiş sürümleri gerekecektir.
 • Cortana arama ayırma: Mayıs 2019 Güncellemesi Cortana'yı ve Görev Çubuğundaki standart arama kutusunu ayıracak. Cortana dijital yardımcı etkileşimi artık kendi simgesine sahipken, arama kutusu daha önce olduğu gibi Görev Çubuğunda kalıyor.
 • Geliştirilmiş Başlat menüsü: Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, Windows 10 Başlat Menüsü'nün görünümünü ve hissini daha da geliştirir. Yeni ve geliştirilmiş Başlat menüsü daha az otomatik olarak döşenmiş döşemelere sahip olmalı ve düzen çok daha az karmaşık görünmelidir.
 • Chromium tabanlı Microsoft Edge: Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi ile Microsoft Edge web tarayıcısı Chromium tabanlı bir açık kaynak uygulaması olacaktır. Bu, Edge tarayıcısını daha fazla üçüncü taraf eklenti geliştirmesine kadar açar.
 • Linux dosya sistemi: Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, Linux dosyaları için doğrudan Windows 10 Dosya Gezgini uygulamasına destek ekler.
aedge.png "veri-orijinal =" https://tr2.cbsistatic.com/hub/i/r/2015/05/28/c9ef96f2-50bc-478d-874c-f37eb0fd0b58/resize/770x/f8979dfc52457b626cc06b874685c478/a78/a

Resim: Mark Kaelin

Windows 10 dört sürümle geliyor (sürümler): Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education.

Microsoft'un Windows 10 için resmi sistem gereksinimleri şunlardır:

 • İşlemci: 1GHz veya daha hızlı işlemci veya SoC
 • VERİ DEPOSU: 32 bit işletim sistemi için 1 GB veya 64 bit işletim sistemi için 2 GB; önerilen 4GB
 • Hard disk alanı: 32 bit için 16GB veya 64 bit işletim sistemi için 20GB
 • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücüsü ile DirectX 9 veya üstü
 • Görüntüle: 800×600

Ek kaynaklar:

Windows 10 neden önemlidir?

Windows 10, Microsoft'un Windows 8'in mobil odaklı arayüzünde engel olan birçok kurumsal kullanıcıyı yeniden ele geçirme ve son Windows XP ve Vista bilgisayarlarını daha yeni bir işletim sistemine taşıma çabasıdır.

Windows 10, tanıdık bir kullanıcı arabirimini mobil ve dokunmaya duyarlı kullanıcı öğeleriyle birleştirerek Windows 7 ve Windows 8 üzerine kuruludur. Windows XP ve Vista artık desteklenmiyor ve Windows 7 ömrünün sonuna yaklaştığında, hem eski Windows sürümlerinden yükseltme hem de yeni Windows PC'lerde işletim sistemi olması amaçlanıyor. Yeni güvenlik özellikleri ve yerleşik bir mağaza ile, platformlar arası UWP şeklinde yeni bir dizi modern uygulama geliştirme API'sı getiriyor.

Yeni özelliklerin, güvenlik güncelleştirmelerinin ve platform birleştirici tasarımının ötesinde, Windows 10, Microsoft'un amiral gemisi işletim sistemini karakterize etme biçiminde önemli bir değişime işaret ediyor. Microsoft, insanları Windows 10'u bir "hizmet" olarak düşünmeye teşvik ediyor. "Hizmet Olarak Windows" dağıtım modeli, Microsoft'un düzenli olarak yeni özellikler sunmasına olanak tanır. altı aylık teslimat modeli.

win10updatepaths.jpg "veri-orijinal =" https://tr4.cbsistatic.com/hub/i/r/2015/07/30/9d6fd263-64fb-4111-8f19-105424db0cb1/resize/770x/832ffa5ed32d15030ec6c20d426bcewdadagws.jp

Nisan / Mayıs sürümleri 18 ay, Eylül / Ekim sürümleri 30 ay desteklenecektir. Microsoft, düzenli olarak güncellenen sürümlerin yanı sıra, en az güncelleme gerektiren ve 10 yıl boyunca desteklenecek kritik uygulamalar için tasarlanmış uzun vadeli bir hizmet dalı da sunmaktadır.

Windows 10 Home kullanıcıları, yalnızca Windows Update hizmeti aracılığıyla teslim edilen Geçerli Windows Şubesine erişebilir. Microsoft, ev kullanıcılarının mümkün olan en güvenli Windows sürümüne sahip olmasını istediği için Windows Home güncellemelerini doğrudan ertelemenin veya devre dışı bırakmanın bir yolu yoktur.

Benzer şekilde, Windows 10 Pro, Geçerli Şube sürümlerine ve Geçerli Şube İşine erişim sağlar. Şimdiki İş Kolunu kullanarak, büyük güncellemeleri test edilip onaylanana kadar erteleyebilirsiniz. Ancak, güvenlik güncelleştirmeleri otomatik olarak yüklenecektir. Eğitim kullanıcıları Windows 10 Pro ile aynı seçenekleri elde eder.

Windows 10 Enterprise, Uzun Süreli Hizmet Dalı için destek eklerken, LTSB ile Windows Mağazası, Cortana veya Edge'e erişim yoktur. Diğer Windows 10 varsayılan uygulamalarının çoğu da dahil değildir ve yan yüklü olsa bile desteklenmez. Her 2-3 yılda bir yeni sürümler geliyor.

GÖRMEK: Temel Windows 10 klavye kısayollarının ötesinde: Klavye ayarlarıyla yapabileceğiniz akıllı şeyler (TechRepublic)

Microsoft, Windows 10'u hem Office 365 hem de Microsoft 365 ile hizalamanın bir parçası olarak, farklı Windows 10 kanalları için kullanılan adları değiştirmiştir. Geçerli Şube artık Yarı Yıllık Kanal (Hedefli) olarak adlandırılıyor, Geçerli Şube İş Yarı -Yıllık Kanal, Uzun Vadeli Servis Şubesi artık Uzun Vadeli Servis Kanalı.

İç kanallar yeni özelliklere erken erişim sağlar, ancak yalnızca test makineleri veya meraklıları tarafından kullanılmalıdır. Skip Ahead, Windows'un bir sonraki büyük yapısına erken erişim içindir, Yavaş ve Hızlı halkalar mevcut geliştirme yapılarına erişim sağlar. Sürüm Önizleme seçeneği, sürücülere ve güvenlik güncellemelerine erken erişim sağlayarak BT departmanlarının daha geniş kullanılabilirlikten önce güncellemeleri nitelendirmesine olanak tanır. Microsoft, önemli uygulamaların uyumlu olmasını sağlamak ve yeni Windows SDK sürümleri için geliştirme hedefleri belirlemek amacıyla BT departmanlarının farklı Insider halkalarında bir dizi makine tutmasını aktif olarak önermektedir.

Ek kaynaklar:

windows10-pic1.png "veri-orijinal =" https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/r/2015/07/22/3da2c2dc-0af5-4127-966e-844572195460/crop/704x336+188+104 /resize/770x/1ab76d1d3add8fc2bddb9fece688a782/windows10-pic1.png

Windows 10 kimleri etkiler?

Uygun bir Windows 7 (SP1) veya Windows 8 / 8.1 sürümünü çalıştıran kullanıcılar, 29 Temmuz 2016 tarihine kadar Windows 10 Home veya Windows 10 Pro sürümüne ücretsiz olarak yükseltilmiş olabilir. Ancak, ücretsiz yükseltme süresi geçmiş veMicrosoft Store'dan bir Windows 10 kopyası $ 119.99.

Windows XP veya Windows Vista çalıştıran kullanıcılar, Microsoft Mağazası'ndan veya başka bir satıcıdan Windows 10'un bir kopyasını satın almalıdır. Windows XP veya Windows Vista'dan Windows 10'a doğrudan yükseltme yolu yoktur. Bu makinelerde, Windows 10 "temiz kurulum" olarak yüklenmelidir ve kullanıcılar yeni işletim sistemini kurmadan önce verilerini yedeklemelidir.

Ek kaynaklar:

Windows 10 ne zaman piyasaya sürüldü?

Windows 10 genel kullanılabilirliği (GA) 29 Temmuz 2015'te başladı ve Microsoft kademeli bir dağıtım zamanlaması benimsedi.

Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümleri 1 Ağustos 2015'ten itibaren Microsoft'un Toplu Lisans Merkezi aracılığıyla kullanıma sunuldu (her iki sürüm de ilk yıl ücretsiz programa dahil edilmedi).

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi 2 Ağustos 2016'da yayınlandı. Güncelleme, Windows Hello, Windows Defender ve Windows Bilgi Koruması gibi uygulamalarda iyileştirmeler içeren yeni ve daha iyi güvenlik özellikleri içeriyordu. Yıldönümü Güncellemesi, geleneksel fare ve klavyenin ötesinde girişi yorumlayabilen yerleşik bir platform olan Windows Ink'in eklenmesiyle dijital kalemler için desteği de artırdı. Microsoft Edge, AdBlock, Translator ve Office Online dahil uzantılar için destek kazandı. Uzantılar, geliştiricilerin Edge içinde uygulamalar oluşturmasına ve tarayıcının genel yeteneklerini büyük ölçüde geliştirmesine olanak tanır.

GÖRMEK: TechRepublic'in Windows 10 Flipboard dergisi

Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan 2017'de piyasaya sürüldü ve yeni bir 3D Paint uygulaması, yeni güvenlik özellikleri, Microsoft'un Windows 10'u güncelleme biçimindeki değişiklikler ve artırılmış ve sanal gerçekliğe dayanan yeni donanım ve içeriğin temelini attı.

Windows 10 Fall Creators Güncellemesi 17 Ekim 2017'de piyasaya sürüldü ve yeni özellikleri arasında dahili fidye yazılımı koruması, bant genişliği kontrolleri, ve dahası. Bulmak makinenizin güncellemeyi çalıştırıp çalıştırmayacağı, ve neden BT yöneticileri kaçınılmaz aksaklıklara ve hıçkırıklara hazırlanmalıdır.

Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi, 8 Mayıs 2018'de yayımlanan Zaman Çizelgesi'ni, makineler arasında belge ve web geçmişi paylaşmanın bir yolu olarak ekleyerek, kaldığınız yerden iş almanıza olanak tanır.

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi planlandığı gibi Ekim 2018'de yayına başladı; ancak, birkaç tane vardı ciddi hatalar bu erken aşamada sürümle ilişkilendirildi ve sunum yaklaşık bir ay ertelendi. Aralık 2018 itibariyle, piyasaya sürülme tekrar tekrar yoldaydı ve bazı ek özelliklere rağmen küçük hatalar, 2019'un başlarına kadar tüm Windows 10 cihazlarına yüklenmelidir.

ZDNet yazarı Ed Bott yazıyor, "Microsoft Windows 10 sürüm 1903'ü yaptı (Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi olarak da bilinir) Sürüm Önizleme halkası için kullanılabilir Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi ve Windows Server 1903 bileşeni 18 Nisan 2019'da MSDN. Resmi sunumun hala 2019 Mayıs ayının sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Ek kaynaklar:

Windows 10'u nasıl edinebilirim?

Genel kullanılabilirliğin ilk yılı için, uygun bir Windows 7 (SP1) ve Windows 8 / 8.1 sürümünün orijinal bir kopyasını çalıştırıyorsanız Windows 10 Home ve Pro ücretsizdi. Uygun makinelerde, görev çubuğunda Get Windows 10 uygulaması için bir simge belirdi ve kullanıcıların işletim sisteminin ücretsiz bir kopyasını "ayırmalarına" izin verdi.

29 Temmuz 2016 itibarıyla ücretsiz yükseltme artık bir seçenek değil. Kullanıcılar Windows 10'u Microsoft Mağazası 119,99 $ perakende fiyatı için. Tutumlu alışveriş yapan kullanıcılar Windows 10'u daha düşük bir fiyata bulabilirler.

Windows 10 uygulama simgesini "data-original =" alın .png

Mark Kaelin / TechRepublic

Ek kaynaklar:

Editörün Notu: Bu makale ilk olarak Temmuz 2015'te yayımlanmıştır. En son güncelleme Mart 2020'de yayınlanmıştır.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*