Windows gelişiyor: Windows 11 ve Windows 10'un geleceği

Microsoft'un Windows 11 duyurusu, özelliklere cila ekleyerek ve tüm kullanıcı deneyimini geliştirerek, son birkaç yıldaki evriminin çoğunu anlamlandırıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/55eba4f6-2bd6-40df-9684-1f11a5558b26/windows-11-tr-splash.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: Microsoft">

Resim: Microsoft

Windows'un yeni bir sürümünün tanıtılması özellikle Windows 10'un şu anki durumunu beş yıl önce piyasaya sürüldüğü zamankiyle karşılaştırdığınızda kolay değil. Hizmet olarak Windows güncelleme modeli her altı ayda bir yeni özellikler ekledi ve görünümünü iyileştirdi. Windows 10'dan Windows'a atlayarak Windows 11, Microsoft ve Windows ekibi, bu sürümün hem içeride hem de dışarıda tipik bir güncellemeden çok daha fazlasını amaçladığının sinyallerini veriyor.

Dışarıda, Sun Valley görsel yenilemesi üzerine inşa edilen ve artık terkedilmiş Windows 10X sürümünün öğelerini getiren bariz değişiklikler var. Bazılarını sızdırılmış bir erken derlemede gördük, ancak Microsoft'un etkinlikten önce belirttiği gibi, Windows 11'de bu sürümden çok daha fazlası var. Yeni görev çubuğu ve başlat menüsü, Windows 10'a yakın zamanda eklenen Haber ve Hava Durumu araçlarını genişleten Widget'lar görünümü gibi bariz değişikliklerdir. Yeni simgeler, geliştirilmiş karanlık mod ve daha iyi bildirimlerle görsel güncellemelere devam eder.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/a5ad1f1b-0ca1-42bd-84f0-dd91c1246e4b/windows-11-tr-dark-mode.jpg" hedef ="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Windows 11, yeni bir Başlat menüsü ve görev çubuğu ile geliştirilmiş bir karanlık modu içeren bir UI yenilemesi getiriyor.

" data-credit="Resim: Microsoft">windows-11-tr-dark-mode.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/a5ad1f1b-0ca1-42bd-84f0-dd91c1246e4b/windows -11-tr-karanlık-mode.jpg

Windows 11, yeni bir Başlat menüsü ve görev çubuğu ile geliştirilmiş bir karanlık modu içeren bir UI yenilemesi getiriyor.

Resim: Microsoft

Sun Valley'den yeni bir görünüm ve his

Yeni Başlat menüsü muhtemelen en belirgin değişikliktir. Windows'un yeni simgeleri için döşemeler bırakır ve daha hızlı başlamanıza yardımcı olmak için kullandığınız belgeleri ve uygulamaları ortaya çıkarmak için makine öğrenimini kullanır. Tüm uygulamalar listesine kolayca girerek yeni Başlat menüsünü tanıdık hale getirir.

Windows 11 kullanıcı deneyiminin büyük bir kısmı, bir dereceye kadar Windows 10'da kullandığımızın geliştirilmiş halidir. Yeni Yapış Düzenleri, Windows 7'den beri Windows'ta bulunan Pencere yakalama araçlarını basitleştirerek, Windows 7'den bu yana pencere düzenlemeleri sunar. ekran boyutu ve biçimi. Her pencerenin sağ üst köşesindeki tanıdık yeniden boyutlandırma düğmelerine destek eklemek, onları keşfetmeyi ve kullanmayı kolaylaştırır.

GÖRMEK: Her kullanıcının ustalaşması gereken 83 Excel ipucu (Teknik Cumhuriyeti)

Aynısı, Windows'un sanal masaüstlerinde (Windows XP'nin Güç Oyuncaklarından beri var olan) iyileştirmeler için de geçerlidir. Bunları keşfetmeyi ve kullanmayı kolaylaştırmak, tüm üretkenlik uygulamalarınız için tek bir duvar kağıdıyla bir masaüstünü ve oyunlar veya diğer eğlence uygulamaları için farklı bir duvar kağıdını kullanarak iş ve oyun arasında hızlı geçiş yapmanıza yardımcı olmanın anahtarıdır.

Yeni bir özellik olan Snap Groups, en iyi şekilde, yayınlanmamış Windows 10 Sets deneyine güncellenmiş bir yaklaşım olarak düşünülebilir. Snap Grupları, bir projeyle ilişkili tüm pencereleri ve uygulamaları bir araya getirmenize, bir e-postayı yanıtladıktan veya bir bildirime yanıt verdikten sonra son durumunuzu hızla geri yüklemenize olanak tanır. Aynı zamanda Microsoft, çoklu monitör yerleştirme sorunlarını nihayet düzeltti. Windows 11 ile bir dizüstü bilgisayarı bağlantı istasyonundan ayırabilirsiniz ve tüm monitörlerdeki tüm açık pencereler dizüstü bilgisayarınızın ekranına geçecektir. Tekrar takın ve bulundukları yere geri dönerler (ve onları yuvadan çıkarılmış halde kapatırsanız, son konumlarında da açılırlar).

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/b821d6b9-a284-4162-b5b7-e4b59b4c8235/windows-11-tr-teams.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Teams, Windows 11'e entegre edilmiştir ve görev çubuğundan sohbete ve video konferansa hızlı erişim sağlar.

" data-credit="Resim: Microsoft">windows-11-tr-teams.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/b821d6b9-a284-4162-b5b7-e4b59b4c8235/windows-11 -tr-takımlar.jpg

Teams, Windows 11'e entegre edilmiştir ve görev çubuğundan sohbete ve video konferansa hızlı erişim sağlar.

Resim: Microsoft

Pandemi sonrası Windows

Microsoft'un ürün sorumlusu, Windows + Devices'ın baş ürün sorumlusu Panos Panay'ın brifinginde belirttiği gibi, COVID-19 pandemisinin çalışma şeklimiz ve çevremizdeki insanlarla nasıl etkileşim kurduğumuz üzerindeki etkilerini görmezden gelmek mümkün değil. Birçoğumuz için bilgisayarlarımız, arkadaşlarımız, ailemiz ve iş arkadaşlarımızla bağlantı kurduğumuz ve artık iş ve ev arasında yeni bir denge kurmamız gereken daha geniş bir dünyaya açılan penceremiz oldu.

Tüketici Teams deneyimini Windows'a entegre etmek, Windows'a, Apple'ın MacOS'ta FaceTime ve iMessage ile sahip olduğu aynı hızlı sohbet ve video konferans yeteneklerini vermek, ancak burada herhangi bir cihazda veya web'de herhangi bir Teams istemcisi ile çalışma yeteneği ile birlikte mantıklıdır. Sürüş Ekipleri Sohbeti, hızlı bir açılır pencereye sahip yeni görev çubuğundan, iş veya sosyalleşme için bire bir videoya veya çoktan çoğa toplantılara geçme seçeneğiyle, sohbete girip çıkmayı kolaylaştırır.

Panay, Windows 11'i hem "Dıştan güzel" hem de "İçten güzel" olarak nitelendirerek, hem daha hızlı hem de daha az enerji tükettiğine dikkat çekti. Bu, %40 daha küçük dosyalar içeren ve arka planda gerçekleşmesi gereken yeni bir güncelleme sürecini içerir. Windows 11 gereksinimlerinin güvenli donanım bölümü ve Zero Trust güvenlik modelleri için işletim sistemi düzeyinde destek ile güvenliğe yeniden odaklanılıyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/81ff5079-c7be-4437-b804-71d11711b299/windows-11-tr-widgets.jpg" target=" _blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Widget'lar, kişiselleştirilmiş bir AI tarafından seçilmiş bilgi akışı sağlar.

" data-credit="Resim: Microsoft  ">windows-11-tr-widgets.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/81ff5079-c7be-4437-b804-71d11711b299/windows-11 -tr-widgets.jpg

Widget'lar, kişiselleştirilmiş bir AI tarafından seçilmiş bilgi akışı sağlar.

Resim: Microsoft

Widget'lar ve etkileşimler

Windows Widget'ları, Android Microsoft Launcher beslemesine çok şey borçlu olduğu için ilginç bir gelişmedir. AI küratörlüğünde içeriği kullanarak kişiselleştirilmiş bir bilgi akışı sağlarlar. Düzeni ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz; örneğin, yerel trafikle birlikte takviminizin ve hava durumunun hızlı bir görünümünü en üste koyarak. Haber akışı yerel haberleri ulusal haberlerle karıştırırken, içerik oluşturuculara bahşiş vermek için araçlar sağlar. Bunun, yeni Başlat menüsünden kaldırılan Live Tile bildirimlerinin yerini alması amaçlandığı açıktır, bu nedenle Microsoft'un widget'ları üçüncü taraf uygulamalara açmayı planlayıp planlamadığını görmek ilginç olacaktır.

Windows 10, Windows 8'in tablet olanaklarından geri adım attığı için eleştirildi. Microsoft'un Windows 11 kullanıcı deneyimini iyileştirdiği alanlardan biri, işletim sistemiyle nasıl etkileşim kurduğunuz, dokunma, kalem, ses ve klavye özelliklerini iyileştirmenizle ilgilidir. Buradaki amaç, çalışma şeklinize uyum sağlayan araçlar sağlamaktır; örneğin, klavyeyi 2'si 1 arada bir cihazda çıkardığınızda görev çubuğu düzenini daha dokunmatik bir aralığa dönüştürmek.

Benzer şekilde, dokunma hareketleri bir yükseltme alır ve bunları tanıdık dokunmatik yüzey hareketleriyle eşleştirir. Bu, tablet modundayken pencereleri yönetmenize yardımcı olacaktır. Windows 11, yatay moddan dikey modlara geçerken yan yana yığılmış pencereleri hareket ettirerek, yakalanan pencereleri yönetmek için döndürmeyi kullanır. Dokunmatik klavye ayrıca bir güncelleme alır, daha çok Microsoft'un SwiftKey'ine benzer hale gelir, temalar ve ek klavye düzenleri ekler.

Diğer değişiklikler arasında, kalemlerde haptik desteğinin eklenmesi (bunun için yeni donanım ve gelecekte dokunsal destekli bir Yüzey Kalemi gerekecek) ve ses tanımanın iyileştirilmesi yer alıyor. Yeni sesle yazma deneyimi, otomatik noktalama işaretlerinin yanı sıra daha fazla sesli komut ekler.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/851cb0ee-1c2c-4248-90f5-de4953ba06d9/windows-11-tr-store-android-apps.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Yenilenen Windows Mağazası, Intel'in Bridge Teknolojisini kullanarak Windows üzerinde çalışacak olan Android uygulamalarına erişim içeriyor.

" data-credit="Resim: Microsoft">windows-11-tr-store-android-apps.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/06/25/851cb0ee-1c2c-4248-90f5-de4953ba06d9 /windows-11-tr-store-android-apps.jpg

Yenilenen Windows Mağazası, Intel'in Bridge Teknolojisini kullanarak Windows üzerinde çalışacak olan Android uygulamalarına erişim içeriyor.

Resim: Microsoft

Yeni bir Windows için yeni bir Mağaza

Temel değişikliklerden biri Windows Mağazası'nda. Mağaza, Windows 10'un piyasaya sürülmesinden bu yana çok az değişiklik gördü ve bir yükseltme işlemi çok gecikti. Ancak burada Microsoft, Apple'ın App Store'u üzerindeki Apple-vs-Epic yasal mücadelesinde son müdahaleleri doğrultusunda bir açıklama yapıyor.

Windows Mağazasını, APPX veya MSIX olarak paketlenmiş modern uygulamalarla sınırlamak yerine, yeni mağaza, Win32 MSI uygulamaları ve PWA'lar dahil tüm Windows paketlerine açık olacak. Bir uygulamayı mağazada listelemek için yeniden oluşturmanız gerekmez. Bu, mevcut geliştirme iş akışlarıyla çalışacağından, kod oluşturma şeklinizi değiştirmenize gerek kalmaz. Kurulumu basitleştirmek için Microsoft, tarayıcısına yeni bir 'pop-up Store' özelliği ekliyor, bu nedenle bir aramadan bir uygulama yüklemek tek bir tıklama haline geliyor. Bu, uygulamaları değiştirmeniz gerektiğinde ortaya çıkan sürtünmeyi azaltmalıdır.

Daha da önemlisi, Microsoft'un kendi ticaret motoruyla sınırlı kalmamak için kendi ödeme motorunuzu getirebilirsiniz. Bu, gelirinizin %15'ini Redmond'a vermek yerine %100'ünü elinizde tutabileceğiniz anlamına gelir. Microsoft, Adobe'nin kendi abonelik hizmetini kullandıklarını belirterek, Windows 11 lansman etkinliğinin bir parçası olarak Store'da Adobe'nin Creative Cloud ve Document Cloud'unu sergiledi.

Bir diğer büyük değişiklik, Windows'un Windows'ta Android uygulamaları için destek sunması ve Amazon App Store'u Windows Store'a yerleştirmesidir (bu nedenle Google'ın Play Hizmetlerine güvenmez). Windows'un Android desteği, Intel'in Köprü Teknolojisi, mobil uygulamaların x86 işlemcilerde çalışmasına izin verir.

Microsoft ayrıca yeni mağazayı Windows 10 kullanıcılarına sunacak.

Sistem gereksinimleri ve uyumluluk

İşlemci

Uyumlu 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdeğe veya Chip on System (SoC) ile 1GHzveya daha hızlı

Hafıza

4 GB RAM

Depolama

64 GB veya daha büyük depolama aygıtı

Sistem yazılımı

UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği

TPM

Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0

Grafik kartı

DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x

Görüntüle

>9" HD Çözünürlük (720p)

internet bağlantısı

Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gerekir

Bu, devam eden Hizmet olarak Windows modelinin devamıdır. Mevcut Windows 10 PC'ler ücretsiz yükseltme için uygun olacak ve Insider'lar hem Dev hem de Beta kanallarında yeni yapılar almaya başlayacak. Ancak, Windows 11 için yeni minimum sistem gereksinimleri vardır ve tüm bilgisayarlar bunları karşılamayacaktır. Microsoft, bilgisayarınızın Windows 11 için hazır olup olmadığını gösterecek ücretsiz bir PC Sağlık Kontrolü uygulaması yayınladı. En yeni PC'lerin çoğu işlemci, bellek ve depolama gereksinimlerini karşılarken, grafik kartınızın DirectX 12'yi desteklemesi gerekecek ve daha da önemlisi, PC'nizin sürüm 2 Güvenilir Platform Modülü olması ve Güvenli Önyükleme kullanacak şekilde yapılandırılması gerekir.

Windows 11 güncellemeleri Windows 10'dan farklı olacak, Home ve Pro sürümleri için her sürüm için 24 aylık destek yaşam döngüsüne sahip yıllık bir güncelleme modeline geçiyor. Enterprise ve Education, Windows 10'un H2 sürümleri için sunulana benzer şekilde 36 aylık bir destek alacak. Bu yaklaşım, BT gereksinimlerine daha iyi uyum sağlamanın yanı sıra, kullanıcıların hangi sürümü çalıştırdıklarını bilmelerini de kolaylaştırıyor.

Uygulama uyumluluğu, Windows 11 için önemli bir sorun olmaya devam ediyor ve Microsoft, App Assure uyumluluk programını sürdürüyor. Benzer şekilde, herhangi bir güncelleme kullanıcılara sunulmadan önce uygulama uyumluluğunu kontrol etmenize yardımcı olmak için Windows 11'i Test Tabanı hizmetinde kullanılabilir hale getirecektir. Windows 11'in Dev kanalına kısa süre içinde ulaşmasıyla Insider derlemeleriyle çalışabileceksiniz.

Microsoft, donanım ortaklarının hazır olduğunu ve Intel'in 11. nesil işlemcilerinin alımını hızlandıracağını tahmin ettiğini söylüyor. Hem tüketiciler hem de işletmeler için yeni donanımlarda 'Windows 11 için Hazır' markası kullanıma sunulacak.

Windows 10'a ne olacak?

Windows 10 gitmiyor. Yeni işletim sistemine yükseltme yapmayı planlamayan ticari kullanıcılar için küçük bir 21H2 güncellemesi olacak. Bu, kullanıcıları güvende tutarken yükseltmeleri planlamak için size zaman tanır. Bu bir sonraki güncellemenin ötesindeki geleceği hala belirsiz.

GÖRMEK: Kontrol listesi: Windows 10 sistemlerinin güvenliğini sağlama (TechRepublic Premium)

Windows 11 için önemli yeni donanım gereksinimleriyle birlikte, Microsoft'un iki sürümü uzun bir süre paralel olarak güncel tutması gerekecek gibi görünüyor. Temel özelliklerinin çoğu Windows 8'den beri Windows donanım sertifikasyon sürecinin bir parçası olduğundan, mevcut kurumsal cihazların çoğu Windows 11'i desteklemelidir. Herhangi bir kurumsal kullanıma sunmadaki gerçek fren, 8. nesil veya daha yeni bir Intel CPU'ya sahip olma gerekliliği olacaktır ( veya eşdeğer AMD veya Arm yonga seti).

Ne zaman alacaksın?

İlk önizleme derlemesi, başlangıçta Dev kanalı kullanılarak yakında Windows Insider'ların kullanımına sunulacaktır. Gösterilen özelliklerin tümü ilk derlemede olmayacak, ancak UI özelliklerinin çoğu değişikliklere alışmanıza yardımcı olmak için orada olacak. Android uygulamalarını Windows'ta veya entegre Teams sohbetinde kullanmak istiyorsanız bir süre beklemeniz gerekecek.

Peki Windows 11 yeni sürüm numarasına değer mi? Hem kullanıcı arayüzünde hem de temel Windows platformunda yapılan önemli değişikliklerle kesinlikle öyle görünüyor. 2021'in sonuna doğru piyasaya sürülmeden önce işletim sisteminin önümüzdeki birkaç ay içinde gelişimini izlemek ilginç olacak.

Ev Olarak Windows

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/25/c698b622-569e-4014-9df7-c51e4d6f16bb/resize/370x/5f2a26c53acc66239bc61e9c00143ad8/windows-11-tr -nadella.jpg" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Satya Nadella: "Kişisel ajans olmadan kişisel bilgisayar olmaz"

" data-credit="Resim: Microsoft">windows-11-tr-nadella.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/25/c698b622-569e-4014-9df7-c51e4d6f16bb/resize /370x/5f2a26c53acc66239bc61e9c00143ad8/windows-11-tr-nadella.jpg

Satya Nadella: "Kişisel ajans olmadan kişisel bilgisayar olmaz"

Resim: Microsoft

Son sözleri, lansmandaki yorumlarını Windows'un Microsoft'un ürün portföyünün kalbindeki konumunu yeniden düşünmek için kullanan Microsoft CEO'su Satya Nadella'ya bırakalım. Nadella, bunun daha önce kullandığı bir terim olan yeni nesil Windows'un başlangıcı olduğunu öne sürdü. Bunun merkezinde, Windows 11'in daha geniş dünyadaki rolüne ve işletim sisteminin kullanıcıları için önemine dair yenilenmiş bir anlayış var.

Nadella'nın dediği gibi, "Kişisel ajans olmadan kişisel bilgisayar olmaz". Haklı, çünkü bilgisayarların bizi belirli bir şekilde çalışmaya zorlamak değil, yapmak istediğimiz şeyde desteklemesi gerekiyor. Genel amaçlı bilgi işlemin ne için olduğuna odaklanmak, bu yeni Windows'un anahtarıdır, onu tanıdık tutar, ancak yine de yeni bir kullanıcı deneyimine dönüşür. Nadella, bilgisayarlarımızın bir yıldan fazla süren sosyal mesafe boyunca dünya ile etkileşim kurmanın önemli bir yolu haline gelme şeklini yansıtarak, "Ev gibi hissettiriyor" dedi.

Nadella'nın açıklamalarının belki de en önemli kısmı, Windows'u "Platform yaratıcıları için bir platform — Windows'tan daha büyük şeylerin doğabileceği daha açık bir platform" olarak tanımladığı bir ayrılık düşüncesiydi. Microsoft'un bu vizyonu gerçekleştirebileceğini umalım.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*