Word'deki okunabilirlik istatistiklerine hızlı erişim için VBA prosedürleri nasıl kullanılır

Microsoft Word'deki okunabilirlik istatistiklerine sık sık başvurmanız gerekiyorsa, ancak gereksiz yere yazım denetimi yapmaktan korkuyorsanız, bu makrolar tam size göre!

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2020/12/15/4ca38a86-c7fe-4d96-9962-54e9caa10467/resize/770x/55cc184732a667e3f3b578e445913c1d/istock-1254968841.jpg "target =" _ blank "data-component =" modalEnlargeImage "data-headline ="

" data-credit="Resim: iStock/Aleksei Morozov">

Resim: iStock / Aleksei Morozov

Birçoğumuz yazımızı geliştirmek veya Microsoft Word'de belirli bir hedef kitleye yazmak için okunabilirlik istatistiklerine güveniyoruz. Özellik etkinleştirilirse, yazım denetimi yaptıktan sonra bir istatistik listesi görürsünüz. Ne yazık ki, özellikle belge büyük ve karmaşıksa sıkıcı olabilen bu istatistikleri göreceğiniz tek zaman yazım denetimi çalıştırmaktır. Yazım denetimini iptal ederseniz, istatistikleri görmezsiniz. Bu yazıda size istatistikleri üç farklı şekilde gösterecek birkaç VBA prosedürü göstereceğim.

GÖRMEK: 69 Her kullanıcının ustalaşması gereken Excel ipuçları (TechRepublic)

kullanıyorum Microsoft 365 üzerinde Windows 10 64 bit sistem, ancak önceki sürümleri de kullanabilirsiniz. Çevrimiçi sürüm makroları desteklemiyor. Yapabilirsin gösteri .docx, .doc ve .cls dosyalarını indirin veya = RAND () işlevini kullanarak birkaç paragraflık metin oluşturun ve kodu kendiniz girin. Bu makale, temel Word becerilerine sahip olduğunuzu varsaymaktadır, ancak yeni başlayanlar bile bu makaleyi başarıyla çalışabilmelidir.

Microsoft Word'de okunabilirlik istatistikleri nasıl etkinleştirilir

Yazım denetimini çalıştırdıktan sonra okunabilirlik istatistiklerini görmüyorsanız, özellik etkinleştirilmemiştir. Etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

  1. Dosya sekmesini tıklayın ve Seçenekler'i (veya Seçenekler görünmüyorsa Daha Fazla) seçin.
  2. Sol bölmede Yazım Denetleme'yi seçin.
  3. Word'de Yazım ve Dilbilgisini Düzeltirken bölümünde, Okunabilirlik İstatistiklerini Göster seçeneğini işaretleyin. Şekil A.

Şekil A

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/e9243e9b-163f-4782-81dd-0a62b5b525fe/wordvbareadability-a2.jpg" target = "_ boş" veri- component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

Okunabilirlik istatistikleri nasıl etkinleştirilir.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">wordvbareadability-a2.jpg "data-original =" https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/e9243e9b-163f-4782-81dd-0a62b5b525fe/wordvbareadability-a2.jpg

Okunabilirlik istatistikleri nasıl etkinleştirilir.

Word'de kod nasıl girilir ve çalıştırılır

Kodu girmek için Alt + F11 tuşlarına basarak Visual Basic Monitor'ü açın. Soldaki Proje Gezgini'nde ThisWorkbook'u seçin ve kodu girin. Veya indirilebilir .cls dosyasını içe aktarın. Kodu doğrudan bu web sayfasından yapıştırmayın. Bunun yerine, herhangi bir metin düzenleyiciye kopyalayabilir ve ardından metni metin düzenleyiciden bir modüle kopyalayabilirsiniz. Bir şerit sürümü kullanıyorsanız, makroları kullanmak için dosyayı makro özellikli bir dosya olarak kaydetmeniz gerekir.

GÖRMEK: Windows 10: Konuşma tanıma ve dikte için sesli komutların listesi (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

VBE'deyken, bir prosedürü çalıştırmak için F5'e basabilirsiniz, ancak çalıştırmak istediğiniz prosedürün içini tıkladığınızdan emin olun. Bir Word belgesindeyken, Geliştirici sekmesine tıklayın, Kod grubundaki Makrolar'a tıklayın, aşağıda gösterilen sonuç iletişim kutusundaki prosedürü seçin. Şekil Bve ardından Çalıştır'a tıklayın.

Şekil B

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/bae9fa58-f03d-4ad2-9709-c4f8094840b8/wordvbareadability-a.jpg" target="_blank" veri- component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& nbsp; Geliştirici sekmesinden bir prosedür nasıl çalıştırılır.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">wordvbareadability-a.jpg "data-original =" https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/bae9fa58-f03d-4ad2-9709-c4f8094840b8/wordvbareadability-a.jpg

Geliştirici sekmesinden bir prosedür nasıl çalıştırılır.

Okunabilirlik istatistikleri tek tek nasıl görüntülenir

Arayüz aracılığıyla Word'ün okunabilirlik istatistiklerini tetiklemenin tek yolu yazım denetimi yapmaktır (F7). Belgeniz uzunsa, belge üzerinde çalışmaya çalışırken biraz zaman kaybedebilirsiniz. Yazım denetimini iptal ederseniz, Word istatistikleri görüntülemeden sizi hemen belgeye döndürür.

içinde kısa prosedür Liste A tüm istatistikleri tek tek gösterecektir. Yalnızca birini görmek istiyorsanız biraz sıkıcı olabilir, ancak bunu bir yazım denetimi görevinin dışında çalıştırabilirsiniz.

Liste A

Alt Okunabilirlik()

'Okunabilirlik istatistikleri arasında dolaşın ve bir mesaj kutusunda birer birer görüntüleyin.

Selection.Range.ReadabilityStatistics'teki Her rs için

MsgBox rs.Name & "-" & rs.Value

Sonraki rs

Aboneliği Sonlandır

Makroyu çalıştırın ve şuradaki gibi bir mesaj kutusu göreceksiniz: Şekil C. Bir sonraki istatistiği görüntülemek için Tamam'a basmalısınız — bunlardan birkaç tane var.

Şekil C

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/b8b1df5e-5866-4336-8aff-968b76c7396a/wordvbareadability-b.jpg" target="_blank" data- component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

& nbsp; Daha fazla istatistik görüntülemek için Tamam'a basın.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">wordvbareadability-b.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/b8b1df5e-5866-4336-8aff-968b76c7396a/wordvbareadability-b.jpg

Daha fazla istatistik görüntülemek için Tamam'a basın.

For Each döngüsü ReadabilityStatistics koleksiyonunda ilerler. Mesaj kutusu, birleştirilmiş Ad ve Değer özelliklerini şu sırayla görüntüler: Kelimeler, Karakterler, Paragraflar, Cümleler, Paragraf Başına Cümleler, Cümle Başına Sözcük, Kelime Başına Karakter, Pasif Cümleler, Flesch Okuma Kolaylığı, Flesch-Kincaid Sınıf Düzeyi ve Pasif Cümleler . Bu basit prosedürde sırayı değiştiremezsiniz. Belirli istatistikleri görüntülemek için, o nesneye bir kontrol ekleyin.

Okunabilirlik istatistikleri birer birer nasıl görüntülenir?

Tüm istatistikler arasında tek tek dolaşmak sorun değil, ancak belki de yalnızca bir istatistik görmek istiyorsunuz. Bu durumda, bu istatistik nesnesini şurada gösterildiği gibi belirtebilirsiniz: Liste B. Bu prosedür yalnızca bir istatistik görüntüler, indeks değeri 9 olan Flesch-Kincaid Derece Seviyesi. (Bunun hakkında bir dakika içinde daha fazlası.) Şekil D bu prosedürün çalıştırılmasının sonucunu gösterir.

B Listesi

Sub ReadabilityGradeLevel()

'Sınıf seviyesini göster.

RsRange = ActiveDocument.Content olarak ayarlayın

rs = rsRange.ReadabilityStatistics(9).Value

MsgBox "Sınıf Düzeyi:" & rs

Aboneliği Sonlandır

Şekil D

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/f6cb8949-87ba-40cb-9e34-d238e7bc8cff/wordvbareadability-c.jpg" target="_blank" data- component="modalEnlargeImage" data-headline="

&nbsp; Yalnızca bir istatistik görüntüleyebilirsiniz.

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">wordvbareadability-c.jpg "data-original =" https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/f6cb8949-87ba-40cb-9e34-d238e7bc8cff/wordvbareadability-c.jpg

Yalnızca bir istatistik görüntüleyebilirsiniz.

Bu prosedürün, sınıf düzeyi istatistiğini almak için dizin değeri 9'u kullandığını fark etmiş olabilirsiniz. Bahsettiğim ve değiştiremeyeceğin sırayı hatırlıyor musun? İndeks değerlerinin devreye girdiği yer burasıdır. Bkz. Tablo A tam bir liste için. Belirli istatistik değerlerini görüntülemek için dizin değerlerini kullanın.

Tablo A

Kelimeler

0

Karakterler

1

paragraflar

2

Cümleler

3

Paragraf Başına Cümleler

4

Cümle Başına Kelime

5

Kelime Başına Karakter

6

Pasif Cümleler

7

Flesch Okuma Kolaylığı

8

Flesch-Kincaid Sınıf Seviyesi

9

Pasif Cümleler

10

Şimdiye kadar, okunabilirlik istatistiklerini döndüren iki prosedür gördük: biri hepsini birer birer görüntüler ve biri yalnızca birini görüntüler. Hepsini aynı anda görüntüleyen bir prosedüre bakalım.

Okunabilirlik istatistiklerinin tümü bir kerede nasıl görüntülenir?

Muhtemelen tüm istatistikleri tek bir verimli ekranda görmek isteyeceksiniz. Liste C bunu yapar. Temelde aynı Liste A, ancak bu sefer kod, tüm istatistikleri içeren uzun bir dize oluşturur ve bu dizeyi, aşağıda gösterildiği gibi tek bir mesaj kutusu ekranında görüntüler. Şekil E.

Liste C

Alt OkunabilirlikOneScreen ()

Tüm okunabilirlik istatistiklerini tek ekranda görüntüleyin.

String As strStats Dim

'Dizeyi hiçbir şeye sıfırla.

strStats = "http://www.techrepublic.com/"

İstatistikler arasında dolaşın ve dizgi oluşturun.

Selection.Range.ReadabilityStatistics'teki Her rs için

strStats = strStats & rs.Name & ":" & rs.Value

strStats = strStats & vbCrLf

Sonraki rs

Tüm istatistikleri görüntüleyin.

MsgBox strStats, vbOKOnly, "Okunabilirlik İstatistikleri"

Aboneliği Sonlandır

Şekil E

<a href = "https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/2100146d-a41f-4f12-8491-f651ca14468c/wordvbareadability-d.jpg" target = "_ boş" veri- component="modalEnlargeImage" data-headline="

& nbsp; Tüm istatistikleri aynı anda görüntüleyebilirsiniz. & Nbsp;

"data-credit =" http://www.techrepublic.com/ ">wordvbareadability-d.jpg" data-original="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/2021/05/26/2100146d-a41f-4f12-8491-f651ca14468c/wordvbareadability-d.jpg

Tüm istatistikleri aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

Hepsini aynı anda görüntüleyebilirsiniz!

Olduğu gibi, prosedürlerin hiçbiri herhangi bir hata işleme içermediğinden, olası hataları kapsayacak şekilde bazı kodlar eklemek isteyebilirsiniz. Bu istatistikleri genellikle yazım denetimi dışında kullanırsanız, şeride özel bir grup eklemek ve uygun istatistik görüntüleme makrolarını oraya eklemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*