WWDC 2021: MacOS Monterey, iOS 15, iPadOS 15, WatchOS 8 profesyoneller için olmazsa olmazlar arasında

FaceTime, Zoom'a benzer yeni özellikler sunuyor, gizlilik artıyor ve Apple Cüzdan'a dijital kimlik kartları ekleniyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/06/07/accf606f-f25c-4df6-981d-655280524b3e/resize/770x/f4fe61678ad5c9e3ce05dc8eb4237110/wwdc-2021-tim -cook-keynote.png" target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

Apple CEO'su Tim Cook WWDC 2021'de

" data-credit="Ekran görüntüsü: Teena Maddox/TechRepublic">wwdc-2021-tim-cook-keynote.png

Apple CEO'su Tim Cook WWDC 2021'de

Ekran görüntüsü: Teena Maddox/TechRepublic

Okunması gereken geliştirici içeriği

Pazartesi günü WWDC 2021 açılış konuşmasında Apple, MacOS Monterey'e ilk bakışı verdi ve iOS 15, iPadOS 15 ve WatchOS 8'i duyurdu. Bu yazılım güncellemeleri arasında FaceTime, Cüzdan, Haritalar, Sağlık, Hava Durumu, Müzik ve daha pek çok iyileştirme yer alıyor.

CEO'su Tim Cook, "İşletim sistemi sürümlerimiz bugün geliştirici betaları olarak sunulacak ve her birinin önümüzdeki ay genel bir beta sürümü olacak ve bu inanılmaz yazılımların tümü bu sonbaharda tüm kullanıcılarımızın kullanımına sunulacak" dedi. açılış konuşması

Apple'ın yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı sırasında geçen yıl çıkan MacOS Big Sur'un yerini MacOS Monterey'in alacağını söyledi.

GÖRMEK: Yeni bir iPad, iPhone veya Mac'e nasıl geçiş yapılır (Teknik Cumhuriyeti)

FaceTime, Zoom ile rekabet edecek

iOS 15'in bir parçası olarak FaceTime, SharePlay aracılığıyla Zoom ve diğer video konferans uygulamalarıyla kafa kafaya gidiyor. SharePlay ile kullanıcılar, bir grup araması için istedikleri zaman paylaşabilecekleri ve kullanabilecekleri bir FaceTime araması için paylaşacakları bir bağlantı alırlar. Bağlantı, Apple olmayan cihazlarda kullanılabilir. FaceTime ayrıca uzamsal ses ve ızgara görünümünün yanı sıra bir portre modu seçeneği de alıyor, böylece arka planlar bulanıklaştırılabilir ve insanlar isterlerse daha yumuşak bir görünüm seçebilirler.

Açılış konuşması sırasında Kişisel, İş, Alışveriş ve Rahatsız Etmeyin seçenekleriyle bildirimler verildiğinde kişiselleştirmek için yeni Bildirimler seçenekleri ekleniyor. Kullanıcılar, birinin Rahatsız Etmeyin ayarını yapıp yapmadığını görecek ve gerçekten acilse arama seçeneğine sahip olacaklar.

iPadOS 15 güncellemeleri

iPadOS'un yeni özelliklerinden biri, iPad'e gelen ve kullanıcının iPad'inde dilleri yazma alıştırması yapmasına olanak tanıyan yeni bir Çeviri özelliği içeriyor. Ayrıca, hangi dilin konuşulduğunu algılayan ve bir düğmeye dokunmaya gerek kalmadan otomatik olarak çeviren Otomatik Çeviri özelliğini de sunar. Bir fotoğraftaki metni bile çevirir.

Gelişmiş gizlilik özellikleri

Mail Privacy Protection IP adresinizi gizleyen, bir e-posta açarsanız gizleyen, IP adresinizi izleyicilerden gizleyen tüm cihazlarda gelişmiş gizlilik özellikleri vardır. Uygulamaların gizliliğinize nasıl davrandığına dair genel bir bakış sunan bir Uygulama Gizliliği Raporu da vardır. Bilgilerinize ne sıklıkla eriştiklerini ve kimlerle paylaştıklarını gösterir.

Siri, gizlilik konusunda büyük bir revizyona giriyor. Ses artık cihazdan asla ayrılmaz ve cihaz üzerinde işlemeye sahip olmak, ister fotoğraf açarken, ister kısa mesaj gönderirken, isterse alarm kurmayı isterse, genel işlemeyi hızlandıracaktır.

Fotoğraflar için yeni arama özellikleri

Fotoğraflar, derin bir sinir ağı kullanan Canlı Metin ile daha kullanışlı olacak, böylece bir iPhone'daki eski fotoğraflardan bile fotoğrafların arka planındaki metin aranabilir ve fotoğraflardaki telefon numaraları aranabilir. Bu metin de kesilip yapıştırılabilir. Ayrıca, örneğin bir beyaz tahtanın fotoğrafını çekme ve bu metni kesip bir e-postaya yapıştırma özelliği de var. Ayrıca, kullanıcının bir fotoğrafta bir köpek ırkı, çiçek, sanat eseri, kitap, bir dönüm noktası veya benzeri bir öğeye bakmasını ve onun hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayan Spotlight adlı görsel bir arama seçeneği de vardır.

Apple Cüzdan zenginleşiyor

Apple Cüzdan'daki Araba Anahtarları, Kilit Açma ve Sürüş deneyimi için Ultra geniş bant desteğiyle geliştiriliyor. Açılış konuşmasında, Apple Donanım Teknolojisi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jennifer Bailey, BMW ve diğer otomobil üreticilerinin bu yılın sonundan itibaren UWB ile araba göndereceğini ve Cüzdan'ın bu anahtarları tutacağını söyledi.

"Evinizin, dairenizin veya dairenizin ve çalıştığınız yerin kilidini açmanın en hızlı ve en güvenli yolunu yaratıyoruz. Kurumsal rozetinizi ekleyin ve binalarına veya ofislerine girmek için dokunun. Ve nereye giderseniz gidin, otel anahtarlarıyla siz' Daha siz daha otele varmadan odanız hazır olduğunda anahtarınızı otomatik olarak alacaksınız. Bu sonbahardan itibaren Hyatt otelleri, misafirleri için daha hızlı ve daha güvenli bir deneyim yaratarak dünya çapında binden fazla tesiste bunu dağıtmaya başlayacak" dedi. açılış konuşması

Bailey, bu sonbahardan itibaren kimlik kartlarının Apple Wallet'a ekleneceğini ve TSA'nın dijital kimliklerin kullanılabileceği ilk yer olarak havaalanı güvenlik kontrol noktalarını etkinleştirmek için çalıştığını söyledi.

Hava Durumu ve Haritalar hız kazanıyor

Hava Durumu Uygulaması ve Haritalar da güncelleniyor. Hava Durumu Uygulaması, hava kalitesine ve hava koşullarına göre yeni arka planlar ve düzenler gösterecektir. Ayrıca Haritalar'da, insanlar ister yürüyor, isterse araba kullanıyor veya dizüstü bilgisayarlarında çalışıyor olsun, yeni, daha ayrıntılı haritalara ve navigasyona sahiptir.

Artık AirPod'ları kaybetmek yok

AirPods, gelişmiş Find My özellikleriyle artık daha kolay. iOS 15'te, kullanıcının AirPods Pro veya AirPods Max'i geride kalması durumunda bir bildirim almasına olanak tanıyan bir ayırma uyarısı vardır. Ayrıca AirPods'ta hafif düzeyde işitme güçlüğü çeken kişilerin görüşmelerde daha fazla bağlantıda kalmasına yardımcı olmak için yeni bir Konuşma Güçlendirme özelliği de var.

WatchOS 8 güncellemeleri

Apple Watch, sağlık için yeni özellikler, Breathe uygulaması güncellemeleri ve yeni bir Reflect özelliği ile WatchOS 8'i yolda. Reflect ve Breath özellikleri, yeni Mindfulness uygulamasının bir parçası olacak. Uyku uygulaması için yeni bir özellik, kullanıcının solunum hızını ölçüyor ve artık bir kişi uyurken dakikada çok sayıda nefes alıyor.

Apple Health'e üç yeni özellik geliyor

Sağlık değişikliklerini belirlemek, ölçmek ve anlamak için Apple Health'e üç yeni özellik geliyor. Walking Steadiness, bir kullanıcının iPhone'undaki hareketlilik verileri aracılığıyla fikir verir ve hareketliliklerini ve düşme risklerini ölçmeye yardımcı olur. Kullanıcının adım uzunluğu, yürüme hızı ve ne kadar düzgün yürüdükleri değerlendirilerek denge, stabilite ve koordinasyonları hakkında veri verilir. Apple, düşme riskini incelemek için her yaştan 100.000'den fazla katılımcıyla yapılan Apple Kalp ve Hareket Çalışmasından elde edilen gerçek dünya verilerini kullandı.

Ayrıca, zaman içindeki test sonuçlarınızı ve ne gibi değişiklikler olduğunu gösteren Eğilimler de vardır. Kullanıcıların laboratuvar verilerini daha iyi anlamalarına ve normal aralıklarda olup olmadıklarına yardımcı olacak ayrıntılı açıklamalar vardır. Ayrıca, bir ortak, çocuklar ve belki de yaşlanan ebeveynler gibi, kullanıcı ve verilerini paylaşmak isteyen aile üyeleri için sağlık verilerini, eğilimleri ve uyarıları görüntülemenin özel ve güvenli bir yolu olan Sağlık Paylaşımı da vardır.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*