Xiaomi, bir müşterinin Redmi Note 7 Pro'nun neden patladığını açıklıyor

Akıllı Telefonlar İçin sebep kazalar üreticilerin daha iyi bileşenler ve daha güvenli ürünler üzerinde durmasıyla son birkaç yılda önemli ölçüde azaldı. Ancak, bu hala onları yenilmez yapmaz. Örneğin, patlayan Redmi Note 7 Pro örneğini ele alalım.

Son günlerde, 91mobiles telefonu kendiliğinden patlayan Gurgaon'dan bir kişinin bildirdi. Vikesh Kumar, Redmi Note 7 Pro'yu Aralık ayında satın almış ve o zamandan beri kullanıyor. Bir gün, telefonun rahatsız edici bir şekilde ısındığını ve cebinden çıkarmak zorunda olduğunu bildirdi. Çok geçmeden patlayan ve alev alan cihazdan duman çıktığını gördü.

İşyerine telefonla yaklaşık% 90 pil ile ulaştı. Ancak, hızla ısınmaya başladı ve yakındaki çantasına attı. Tam o sırada cihaz patladı ve çantayı da yok etti. Hatta beş saniyelik bir gecikmenin onu riske atacağını bile ekliyor.

(İmaj kredisi: Vikesh Kumar)

Kumar, patlamanın doğal olmayan bir olay olduğunu açıklayan ve hatta yanlışlıktan dolayı onu suçlayan yerel Xiaomi servis merkezine yaklaştı. Yanıttan hayal kırıklığına uğrayan hikayeyi sosyal medyada paylaştı. Hatta sadece birlikte verilen Redmi Note 7 Pro şarj cihazını kullandığını açıkladı. Servis merkezi, ondan yedek bir ünite almak için cihazın maliyetinin neredeyse% 50'sini ödemesini istedi.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*