Yapay zeka, 5G ve IoT, 2021 için en önemli teknolojilerin başında geliyor

IEEE tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, CIO'lar ve CTO'lar önümüzdeki yıl en büyük zorluğun COVID-19'dan kurtulmakla uğraşacağını söylüyor.

Resim: KOHb, Getty Images / iStockphoto

Teknik profesyonel organizasyon IEEE tarafından CIO'lar ve CTO'lar üzerine yeni yayınlanan küresel bir ankete göre, 2021'deki en önemli teknolojiler AI, 5G ve IoT olacak.

Daha spesifik olarak, yanıt verenlerin yaklaşık üçte biri (% 32) yapay zeka ve makine öğreniminden bahsederken, bunu 5G (% 20) ve IoT (% 14) izledi.

CIO'lara ve CTOS anketine göre 2021'de teknolojiden en çok etkileneceğine inanan endüstriler imalat (% 19), sağlık (% 18), finansal hizmetler (% 15) ve eğitim (% 13).

COVID-19'un kuruluşları altüst etmesi şaşırtıcı değil, IEEE üyesi ve Centric Consulting'de bulut ve gelişen teknoloji lideri Carmen Fontana'yı gözlemledi.

GÖRMEK:
CompTIA'nın 2021 için 10 trendi. No. 1: Normal yok.

(TechRepublic)

Fontana, “Sağlık hizmeti talebi mevcut arzı vergilendirdiğinden, dijital sağlık hizmeti ihtiyaçtan hızlandı” dedi. “Öte yandan, ebeveynler ve öğretmenler çocukları uzaktan eğitmekle mücadele etmeye devam ettikçe, EdTech hayal kırıklığından hızlanıyor.”

Aynı zamanda, IEEE'ye göre, CIO'ların ve CTO'ların yarısından fazlası (% 52), 2021'deki en büyük zorluklarını, COVID-19 iyileşmesinin iş operasyonlarıyla ilgili yönleriyle uğraşmak olarak görüyor. Bu zorluklar arasında kalıcı bir hibrit uzaktan ve ofis çalışma yapısı (% 22), ofis ve tesislerin yeniden açılması ve geri dönüşü (% 17) ve kalıcı uzaktan çalışmayı yönetme (% 13) bulunmaktadır.

Ancak, ankete katılanların% 11'i, bu öngörülemeyen ortam devam ederken BT girişimlerini durdurma ve başlatma çevikliğinin en büyük zorlukları olacağını söyledi. Anket, uzaktan çalışanlarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere bir başka% 11'inin, 2021'de gördükleri en büyük zorluk olduğunu belirtti.

Fontana, “İşler eskisi gibi gitmiyor,” dedi. “Çalışanlar uzaktan çalışmanın esnekliğini takdir etmeye başladı ve işverenler daha az ofis harcamasıyla gelen maliyet tasarruflarına alışıyor. Değişimi kucaklayan, çalışanlarının her yerden üretken ve işbirliğine dayalı olmasını sağlayan şirketler, en çok kazancı görecek . ”

COVID-19 nedeniyle teknolojiyi benimseme, hızlandırma ve felakete hazırlık

Ankete katılan CIO'lar ve CTO'lar, pandemi nedeniyle bazı teknolojileri benimsemeye hız verdiklerini söyledi:

● Yanıt verenlerin yarısından fazlası (% 55) bulut bilişimi benimseme sürecini hızlandırdı

●% 52'si 5G'nin benimsenmesini hızlandırdı

●% 51'i, yapay zeka ve makine öğrenimini hızlandırdı

Bu, Fontana'nın müşterileriyle gördükleriyle örtüşüyor. “Pandemi öncesi bulut stratejileri 2020'de artan bir aciliyet kazandı. Bulutun arkasındaki ivmenin 2021 ve sonrasında da devam etmesini bekliyorum” dedi.

IEEE, IoT (% 42), artırılmış ve sanal gerçeklik (% 35) ve video konferans (% 35) teknolojilerinin benimsenmesinin de küresel pandemi nedeniyle hızlandığını söyledi.

Olumlu bir bulgu, ankete göre, bir yıl öncesine kıyasla, CIO'ların ve CTO'ların ezici bir şekilde (% 92), şirketlerinin veri ihlali veya doğal afet gibi potansiyel olarak yıkıcı bir kesintiye yanıt vermeye daha hazır olduğuna inanmasıydı.

Dahası, daha iyi hazırlandıklarını söyleyenlerin% 58'i COVID-19'un hazırlıklarını hızlandırdığına kesinlikle katılıyor.

Hangi teknolojilerin küresel COVID-19 kurtarma üzerinde en büyük etkiye sahip olacağı sorulduğunda, ankete katılanların dörtte biri (% 25) yapay zeka ve makine öğrenimini söyledi.

Bu, yanıt verenlerin dörtte birinin bu şekilde hissettiği gerçeğinin “gerçekten bu teknolojilerin artan bir şekilde benimsenmesini ve takdir edildiğini gösterdiğini söyleyen Fontana'yı şaşırtmadı. Kısa süre önce, 'sahip olmak güzel' araştırma ve geliştirme projeleri oldu. Ana akıma ve önemli ticari karar alıcıların zihinlerine geçti “dedi.

IoT büyümesi nedeniyle siber güvenlik endişeleri devam ediyor

Kuruluşlarının siber güvenliği söz konusu olduğunda CIO'lar ve CTO'lar için en önemli iki endişe, çalışanlar dahil olmak üzere mobil iş gücüyle ilgili güvenlik sorunlarıdır (% 37) ve Nesnelerin İnternetinin (IoT) güvenli olmasını sağlama (35 %). IEEE, akıllı telefonlar, tabletler, sensörler, robotlar ve dronlar gibi bağlı cihazların sayısı önemli ölçüde arttığı için bu şaşırtıcı değil.

Yanıtlayan CIO ve CTO katılımcılarının üçte birinden biraz fazlası (% 34) işlerine bağlı cihazların% 26-50'sini izleyip yönetebileceklerini söylerken, ankete katılanların% 20'si izleyip yönetebileceklerini söyledi% 51-% 75 bağlı cihazların sayısı.

Tufts Üniversitesi'nde lisansüstü mühendislik dekanı ve IEEE görevlisi Karen Panetta, anketin bulgularının endüstrinin yapay zekaya yatırım yapmaya ve daha güçlü bulut bilişim altyapıları oluşturmaya hazırlığa geçiş yaptığını gösterdiğini söyledi.

Panetta, “Bu sadece işletmeleri daha karlı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda pandemi gibi antropojenik olaylara yanıt vermede daha dinamik hale getirecek,” dedi. “Bu, gelecekte kaynakları yeniden tahsis ediyor ve yönlendiriyor olsalar bile, herhangi bir işletmenin tutarlı operasyonları ve sorunsuz hizmetleri sürdürebilmesini sağlayacak.”

IEEE 2020 Küresel CIO ve CTO Araştırması, 21 Eylül-Ekim tarihleri ​​arasında ABD, Çin, İngiltere, Hindistan ve Brezilya'da 350 CIO veya CTO ile anket yaptı. 9, 2020.

Ayrıca bakın

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*