Yapay zeka tabanlı kodsuz ve düşük kodlu uygulamaları dağıtmanın bir yolu

Palantir ve IBM, kuruluşta yapay zeka tabanlı uygulamaların geliştirilmesini basitleştirmek için bir çözüm buldu.

düşük kod geliştirme

Resim: iStock/AndreyPopov

Yapay zeka tabanlı araçlardan yararlanmak, birçok şirket için dijital dönüşüm çabalarında yapbozun önemli bir parçası haline geldi – ancak bu benimseme çoğu BT lideri için hala bir engel. IBM Açık Teknoloji Başkan Yardımcısı Todd Moore'a göre işletmelerin %43'ü COVID-19 sırasında yapay zeka araçlarının hızlandığını bildirirken, BT liderlerinin %59'u yakın zamanda şunu itiraf etti: yeni teknoloji onları tehdit ediyorduTechRepublic'in yakın zamanda bildirdiği gibi.

Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi

Red Hat OpenShift tarafından desteklenen Palantir for IBM Cloud Pak for Data, geliştiricilere, üst düzey teknik uzmanlığa sahip olmayanlar da dahil olmak üzere, verileri ve yapay zeka modellerini bağlamaları için araçlar sağlayarak bunun için bir çözüm sunuyor. Yapay zeka projelerini başlatmak için bir sıçrama tahtası olarak giderek daha popüler hale gelen "kodsuz/düşük kodlu" çerçeve etrafında tasarlanan ürün, IBM Cloud Pak for Data hizmetlerini bir veri ve analiz platformu olan Palantir Foundry ile bütünleştirir.

GÖRMEK: IBM Watson: Bir hile sayfası – TechRepublic

Kodsuz, yazılım geliştirmeyi basitleştirmek için araçlar ve platformlar sunar; bu, geleneksel olarak kodla oluşturulan Facebook, Lyft ve Google Docs gibi platformlarda kullanılabilecek türden bir yazılımdır. Moore'a göre Palantir for IBM Cloud Pak for Data, yapay zeka uygulamalarının oluşturulmasını ve devreye alınmasını kolaylaştırarak şirketlerin bu engellerin üstesinden gelmesine yardımcı olacak. Kullanıcılar, çeşitli girdilerden gelen verileri Palantir uygulamalarına birleştirebilir ve "Adillik ve doğruluk için tahminleri iyileştirmek için Cloud Pak for Data üzerinde geliştirilen modelleri kullanabilir, böylece işletmeler yapay zekayı daha güvenle uygulayabilir" dedi.

Nanfei Yan, "Ontolojiye dayalı kodsuz/düşük kodun ilk avantajları, teslimat hızı (MVP'ler aylar yerine saat/gün olarak geliştirilebilir), bakım kolaylığı ve daha geniş kullanıcı grupları için ulaşılabilirliktir, dedi. ürün müdürü, Palantir.

Birincil fayda, çok çeşitli becerilere sahip çalışanların, deneyimli bir veri gazetecisinden operasyonel analistlere kadar herkesin teknolojiyi kullanabilmesidir. Yan, kullanıcıların model için teknik girdiler/çıktılar oluşturmak yerine senaryolar oluşturarak "ne olursa olsun" soruları oluşturabileceğini söyledi.

Yan, “çevrimiçi operasyonların birçok şirket için daha da kritik bir iş akışı parçası haline gelmesiyle birlikte, COVID-19 ticari operasyonlarda büyük bir değişime devam ederken, “insan-veri-AI karar verme arasında her zamankinden daha yakın bir sinerjiye” ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Palantir for IBM Cloud Pak for Data, modellere veya manuel kararlara güvenmek yerine, "sınıfının en iyisi yapay zeka önerilerini bağlama özel verilerle eşleştiren, ontolojiye dayalı kodsuz/düşük kodlu yapay zeka destekli bir çözüm" sunar. operasyonel uygulamaları rekor sürede gerçekleştiriyor, böylece son kullanıcılar en bilinçli kararları alabiliyor” diye devam etti.

Nasıl çalışır

Ürün, hibrit bulutta verilerin toplanmasını ve düzenlenmesini otomatikleştirir. Bu, daha sonra IBM Watson Kataloğu tarafından yakalanır ve sonuçları analiz edebilen bir dizi kişinin kullanımına sunulacak birleşik bir veri varlığına dönüştürülür.

Moore'a göre en büyük fayda, şirketlerin farklı iş operasyonları arasında verileri entegre etmeye, siloları ortadan kaldırmaya ve sıfırdan yeni uygulamalar yaratma ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek bir "paylaşılan iş ontolojisine" sahip olmalarıdır. Moore, "Analistlerin bu uygulamaları kara kutular olarak ele almasına gerek yok ve mühendisler yinelemede doğrudan son kullanıcılarla işbirliği yapabilir" dedi. "Öte yandan, bu yaklaşımla ilgili ortak endişeler, çözümün teknik ölçeklenebilirliği ve yapılandırılabilirliğinin derinliği etrafında çözülüyor."

"Verimlilik, teknolojide her zaman itici bir faktör olmuştur ve ontoloji odaklı kodsuz/düşük kodlu ortam, daha hızlı teslimat için sürekli yolculukta bariz bir adımdır" diye devam etti.

Çözüm bir dizi sektörde kullanılabilirken, bir finansal hizmetler şirketi olan Fiserv'in bunu verileri güvenli bir şekilde kullanmak ve akıllı karar verme için modeller geliştirmek için nasıl kullandığı buna bir örnektir. Yan, "Palantir for Cloud Pak for Data, Fiserv gibi şirketlerin, yapay zekayı güvenle ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları iş için hazır verilere sahip olmalarını sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlandı" dedi.

Bunun gibi araçlar, "sapmaların potansiyel kök nedenlerini belirleyerek ve potansiyel kohort değişiklikleri önererek" veri bilimcileri ve analistler arasındaki boşluğu kapatabilir. "Son kullanıcı, senaryo analizi yapmak, nihai kararını vermek için hem modellerden hem de bağlamsal verilerden yararlanabilir ve bu karar gelecekteki kampanyaları etkilemek için sisteme geri yazılabilir."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*