Yarı iletken endüstrisi aksama ve kıtlıklar karşısında nasıl dönüşüyor?

Çip imalat endüstrisinde değişim kapıda ve suçlanacak tek şey COVID-19 kaynaklı tedarik zinciri kıtlığı değil. Deloitte, yarı iletken şirketlerin bu şekilde yanıt verebileceğini söylüyor.

<a href="https://www.techrepublic.com/a/hub/i/r/2021/03/18/a7612620-b6a9-4f04-b5fc-1780d6146ab3/resize/770x/dfddeb83196b317a037e88e060f7e370/istock-1223150089.jpg " target="_blank" data-component="modalEnlargeImage" data-headline="

" data-credit="Resim: iStock/HQuality Video">istock-1223150089.jpg

Resim: iStock/HQality Video

Deloitte'un yarı iletken endüstrisindeki iş dönüşümü üzerine yaptığı bir araştırma, çip üretim dünyasında meydana gelen büyük değişikliklerve bunların hepsi pandemi ile ilgili tedarik zinciri kesintilerinden kaynaklanmamaktadır.

TechRepublic'te neler var?

COVID-19 pandemisinin bir krize yol açtığı doğrudur. küresel çip sıkıntısıAncak Deloitte yarı iletken sektörü danışmanlık lideri Brandon Kulik, pandeminin neden olduğu yaygın varsayımının pandemi öncesi yarı iletken endüstrisinin durumunu anlamak için yeterince ileri gitmediğini söyledi.

"Yarı iletken şirketler otomasyon gibi temel şeylere yeterince yatırım yapmadılar, aynı ürünleri aynı müşterilere satmaya odaklandılar ve yongalarını daha küçük ve daha enerji verimli hale getirmek için Moore yasasını takip ettiler – her şeyi yaptılar. sonsuza kadar yapıyor.  Pandemi gibi ömür boyu bir kez olan bir şey olduğunda, değişim yetenekleri diğer endüstrilerinki kadar büyük değil" dedi.

GÖRMEK: Açık denizlerde yapay zeka: Dijital dönüşüm, küresel nakliyede devrim yaratıyor (ücretsiz PDF) (Teknoloji Cumhuriyeti)

Kısacası, yarı iletken endüstrisi, inovasyon geçmişine ve bilgi işlemin sınırlarını zorlamasına rağmen, değişime iyi tepki vermeyen katı bir kuruluştur. Kulik, bu katılık, birçok yarı iletken şirketinin öngörüden yoksun olduğu ve kıtlığın kısa süreceğini düşündüğü anlamına geliyordu, bu da daha az parça sipariş edilmesine yol açtı ve bu da kuraklık sona ermediğinde daha fazla kıtlığa yol açtı.

Deloitte ABD firmalarının teknoloji sektörü lideri Paul Silverglate, çip kıtlığını "domuz döngüsü" adı verilen bir tedarik zinciri düşünce deneyine benzetiyor.

"Satışa hazır olmaları için domuz yetiştirmek X yıl alır ve bu nedenle fikir, büyük bir talep olduğunda herkesin domuz işine girip domuz yetiştirmeye başlamasıydı ve domuzlar hazır olana kadar. Silverglate, pazara gidin, piyasada bir bolluk vardı" dedi. Silverglate, Çin, Tayvan ve diğer çip üreticisi ülkelerin daha fazla üretim merkezi inşa ettiğini ve üretimi artırmaya çalıştığını, ancak işlerin normale dönmesine daha çok zaman olduğunu söyledi. Kulik'e göre, endüstrinin yeni normaline alışması birkaç yıl daha alabilir.

Yeni çip endüstrisi normali nasıl görünecek?

Ankete katılanların yüzde elli sekizi, şirketlerinin şu anda iş dönüşümü girişimleri üzerinde çalıştığını söyledi ve bu da değişim ihtiyacının açık olduğunu gösteriyor. Çalışma, yarı iletken endüstrisindeki dönüşümün dört temel özelliğini buldu ve her biri, dönüşmek ve rekabetçi kalmak isteyen çip şirketleri için kendi temel çıkarımlarıyla birlikte geliyor.

Planların bozulması

Raporda, dönüşüm stratejilerinin %49'unun halihazırda devam ederken maddi olarak değişmesi gerektiği, "yarı iletken şirketlerin yarısının pazardaki, stratejik hedeflerdeki veya teknolojideki değişikliklere uyum sağlamak için dönüşüm stratejilerini maddi olarak değiştirmek zorunda kaldığı" belirtildi.

Deloitte, şirketlerin tam gelişmiş bir plan olmadan acele ettikleri ve ilerledikleri sonucuna vardı. Bu, Kulik ve Silverglate'in olası en kötü senaryo olduğunu söylüyor.

Silverglate, "Gerçekler sizin dostunuzdur," dedi. "Dolayısıyla, dönüşümünüzün yolu, oyundaki tüm gerçekleri net bir şekilde anlamaktır. Kendi şirketinize daha sıkı bağlanmanız ve işinizin farklı bölümlerinin ne yaptığını anlamanız gerekir, böylece ne zaman dönüşmeniz gerekir? tüm bu parçaları aynı anda etkileyebilirsiniz."

Kısacası, şirketlerin değişim için inşa edilmeleri ve beklenmedik durumlara yanıt vermeye hazır olmaları gerekir.

Yeni sınırlara girmek

Kulik, çip satışlarının büyük ölçüde bir B2B işlemi olduğunu, ancak donanımla sınırlı olması gerekmediğini söyledi. Yarı iletken şirketlerin yeni ortaklıklara ve ürün oluşturmanın yeni yollarına açık olması gerektiğini belirten rapor, yapay zeka, uç bilgi işlem, IoT ve diğer hizmetlerin tüketici düzeyinde heyecan yaratmaya gerek kalmadan büyümenin bir yolu olduğunu öne sürüyor. çoğu zaman başaramaz.

Rapora göre, pazar erişiminizi genişletmekten korkmayın, bunu destekleyecek altyapıyı henüz oluşturmamış olsanız bile. Yeni ortaklar bulmak, yeni gelir akışları, yeni ürünler ve dönüşümü etkilemenin başka yollarını bulmak anlamına gelebilir.

Değişen modeller ve çözümler

Çip satışları birdir ve yapılır: Kapıdan çıktıktan sonra bir işlemci için ödeme yapmaya devam etmezsiniz. Rapora göre, bu yarı iletken üreticileri için kaçırılmış bir fırsat ve çip şirketlerinin büyümesine yardımcı olmak için abonelik tabanlı hizmetler gibi yeni gelir modelleri öneriyor.

Kulik, "Bir çipten geçen tüm veriler paraya çevrilebilir" dedi.

Veri akışı çipler boyunca akar ve çipler, gerçek AI'nın çoğunun kararların verildiği yerde oturduğu yerdir ve o cihazda neler olup bittiğine, gelen bilgilere, nasıl kullanıldığına, neyin dışarı aktığına bakabilirsiniz. ve nasıl kullanıldığını," dedi Kulik.

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hükmediyor; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Kulik ve Silverglate, bu tür bir hizmete geçişin (bir çipten geçen herhangi bir şeyin veri analizini sağlayarak) çok sayıda endüstri üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini söyledi. Fabrikalar daha hızlı yeniden yapılandırılabilir, tıbbi cihazlar ayarlanabilir, mağazalar ideal ürün yerleşimlerini bulabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Dijital alanlarda büyüme

Yarı iletken şirketler cips yapar. Raporda, çok fazla yapmadıkları şey, Kulik'in gelecekte bu çiplerin öngörülemeyen yeni kullanımlarını sağlayabileceğini söylediği çipler için yazılım geliştirmek olduğunu söyledi. Kulik, "Yazılımı yeniden kodlayabiliyorsanız ve çipteki her litografik oymaya tamamen bağlı değilseniz; o çipi farklı şekilde kullanabilecek kodun içine ve etrafına inşa edebilirsiniz" dedi.

Bununla birlikte Silverglate, pandeminin ve yarı iletken endüstrisindeki bozulmanın büyüme için mükemmel bir fırsat yarattığını söyledi. Silverglate, "Pandemi değişim için bir paratoner oldu ve şimdi insanlar onunla rahat hissediyorlar. Pandemiden atlarken ve değişimle rahatlarken, bir sonraki adım bu momentumu başarılı olmak için nasıl kullanacağımızdır." Dedi.

Deloitte, tüm iş liderlerinin, iş dönüşüm planlarını gerçekleştirirken başarıyı sağlamaya yardımcı olabilecek dört soruyu dikkate almaları gerektiğini önermektedir:

  • Dönüşüm hırsı nedir?
  • Dönüşümün kapsamı, boyutu ve hızı nedir?
  • Dönüşüm hırsı, mevcut kurumsal stratejiyle nasıl uyumludur veya bu stratejiyi nasıl değiştirir?
  • Dönüşümü gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan iş modelleri nelerdir?

Bir şirketin ne yapmayı planladığına veya nasıl yapacağına bakılmaksızın, başlama zamanı. Kulik, "Eğer tereddüt ediyorsan veya çözemiyorsan, diğer adamlar öyledir" dedi. Silverglate, çip şirketlerine yönelik yeni tehdidin bir sonraki daha hızlı çip olmadığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*