Yazılım mühendisleri teknik röportaj sırasında işverenlerin istediği yumuşak becerileri nasıl vurgulayabilir?

İşe alım yöneticileri, teknik bir röportaj sırasında iletişim becerilerini ve öğrenme isteğinin yanı sıra programlama becerilerini de ararlar.

Bir yazılım geliştirme işi için işe alım sürecinde, teknik görüşme kodlama becerilerinizi göstermenin zamanıdır. Ayrıca çatışma yönetimi, iletişim ve işbirliği gibi diğer önemli becerileri sergileme şansı da var.

GÖRMEK: İş arayanlar ve işe alım yapanlar için sanal işe alma ipuçları (ücretsiz PDF) (TechRepublic)

Yazılım mühendisleri, işe alım yöneticileri ve geliştirici ekip liderleriyle yapılan görüşmeler sırasında bu mesleki becerileri .NET, Java ve Javascript uzmanlıkları kadar vurgulamalıdır.

İşverenler ve deneyimli geliştiricilerden gelen bu tavsiye, ekibe yazılım mühendisliği becerilerinden daha fazlasını getirebileceğinizi göstermek için teknik bir röportajı nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

İşverenlerin istediği yumuşak beceriler nasıl vurgulanır

BT eğitim şirketi NextUp Solutions CEO'su Steve Cooper, bir yazılım mühendisliği işi için röportaj sürecinin yalnızca teknoloji ile ilgili konuları kapsayacağını varsaymanın bir hata olduğunu söyledi. İşverenler ayrıca çatışmayı nasıl ele aldığınızı ve müşteriler ve paydaşlarla nasıl iletişim kuracağınızı da önemsiyorlar.

"Gelecekteki işvereninize başkalarıyla iyi oynayabileceğinizi gösterin ve kendinizi ayırın" dedi.

Tatil kiralama şirketi Vacasa'nın kıdemli teknik elemanlarından Jessica Mofford, yıllar boyunca yaptığınız hatalardan nasıl öğrendiğinize dair birkaç örnek bulmanızı önerir.

GÖRMEK: 2020'de öğrenilecek en iyi programlama dilleri (TechRepublic)

"Mesleki kariyerinizde öğrendiğiniz bazı dersleri teknik olmayan bir bakış açısıyla ve şimdi nasıl farklı şekilde ele almış olabileceğinizi yazmayı yararlı buluyorum" dedi. "Bu, yerinde konuşabileceğiniz örnekleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır."

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir BT danışmanlığı olan The Blueprint'in lider geliştirme yöneticisi Adam Hill, yeni teknolojiler hakkında nasıl güncel kaldığınız, yeni beceriler geliştirdiğiniz ve programlama becerilerinizi nasıl geliştirdiğinizin örneklerini paylaşmanızı tavsiye etti.

"Bunu hobililer veya diğer ilgi alanlarıyla hayatınızın diğer yönlerinde nasıl yaptığınızı göstermek bile, görüşmecilere daha kapsamlı bir anlayış kazandırmak için yararlıdır." Dedi.

Jefferson Frank Genel Müdür Yardımcısı Patrick Navarro, işe alım yöneticilerinin, bir adayın belirli bir yumuşak beceriye sahip olduğundan bahsetmesi durumunda sıklıkla sorular hazırladığını söyledi.

"Eğer birisi çabuk öğrenen bir kişiden bahsederse, 'En son öğrendiğiniz şey neydi?" Diye sormak isterim. Http://www.techrepublic.com/ "dedi. İşe alım yöneticisinin olay yerine nasıl tepki verdiklerini görmelerine izin verirken.

Sahada alıştırma yap ve görünüşünü cilala

Yazılım geliştirme şirketi iFour TechnoLab'ın iş danışmanı olan Nidhi Joshi, görüşmeye hazır bir kişisel asansör sahası olmasını tavsiye ediyor.

“Eğitiminizi, deneyiminizi ve projelerinizi dahil edin, ancak kariyerinizin zaman çizelgesini ortaya çıkarmanın ortak biçiminden kaçının, bu, özgeçmişinizden daha fazlasını vermenin zamanıdır” dedi.

InsideTechWorld'ün girişimcisi ve genel yayın yönetmeni Aqsa Tabassam, kısa bir konsültasyon için İK uzmanı veya kariyer koçu olan bir arkadaş veya meslektaş bulmanızı önerir.

"Söyleşi sırasında vücut diliniz, tonunuz ve elbiseniz de dahil olmak üzere nasıl davranmanız gerektiği konusunda 10-15 dakika içinde sizi bilgilendirebilirler." Dedi.

Kalabalıktan nasıl çıkılır

Web sitesi tasarım şirketi Forge Mt'dan Joe Ferrara, bir yazılım mühendisi olarak çalışmanızla ilgili bir dizi performans verisi derlemenizi önerir.

Ferrara, "Yazılımınızı kaç kullanıcı kullandığını, daha önce çalıştığınız şirketler için kaç satış oluşturduğunu ve kaç adet yazılım oluşturduğunuzu belirtin." Dedi.

Diğer adaylardan öne çıkmanın bir başka yolu, izleyicilerinizi aklınızda tuttuğunuz sürece bir yazılım mühendisi olarak geçirdiğiniz en gurur verici anınızı tanımlamaktır.

"Görüşmeciye bağlı olarak bunun çok ineksiz olmadığına dikkat etmelisin, çünkü ne hakkında heyecanlandığına dair en ince fikirleri olmayabilir" dedi.

Ferrara ayrıca, röportajı yapan kişinin altında yatan motivasyonu düşünmeyi önerir.

"Eğer bir işe alma müdürü genellikle teknik becerilerinizden etkilenmek istiyorlar," dedi. "Eğer bir CEO ya da sahipse, motivasyonlarının satış ve sonuç olarak düşünün."

Bağımsız bir BT denetim ve sertifikasyon firması olan Schellman & Company'nin tehdit ve güvenlik açığı değerlendirme hizmetlerinde bir müdür olan Matt Wilgus, başkalarına öğretmek için zaman ayıran işleri programlama adaylarını aradığını söyledi.

“Öğretim sadece teknik yeterliliği göstermekle kalmaz, aynı zamanda topluluk önünde konuşma, sabır ve organizasyon becerileri gibi yumuşak becerileri de gösterir” dedi.

Blueprint Tepesi, onun en iyi tavsiyesinin pislik olma olduğunu söyledi.

"Görüşme yaparken nazik ve alçakgönüllü olun çünkü görüşmeciler gerçek cevaplarınız kadar nasıl cevap verdiğinizi hatırlıyorlar." Dedi.

Ayrıca bakınız

Nasıl geliştirici olunur? (TechRepublic)
DevOps'u Uygulama: BT uzmanları için bir rehber (ücretsiz PDF) (TechRepublic)
Telefon görüşmesi hile sayfası: Yazılım geliştiricisi (TechRepublic Premium)
Programlama dilleri: Geliştiriciler en çok sevilen, en çok nefret edileni, en çok neyin ödediğini ortaya çıkarır (Zdnet)
Verilerinizi çevrimiçi olarak gizli tutmak işinizi gerektirir. Bu uygulamalar yardımcı olabilir (CNET)
Programlama dilleri ve geliştirici kariyer kaynakları (Flipboard'da TechRepublic)

<a href = "https://tr3.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/11/27/e960eeb6-326e-4576-8169-349dfc4d0669/resize/770x/413e8fe72e87e67ec1c33a620af1c2aa/istock-11j11.70.38338.70338.38338. = "_ boş" data-component = "modalEnlargeImage" data-headline = "

"data-credit =" Resim: Jovanmandic, Getty Images / iStockphoto "rel =" noopener noreferrer nofollow ">Bir iş görüşmesi için bekleyen adayların fotoğraf.

Resim: Jovanmandic, Getty Images / iStockphoto

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*