Yeni Oracle ödül programı, müşterilere daha fazla bulut benimsemeleri için ödeme yapıyor

Şirket, müşterilerin daha fazla bulut tüketerek destek maliyetlerinde %25 ila %33 arasında bir tasarruf sağlayabileceğini söylüyor.

oracle-bulut.jpg

Resim: Oracle

Oracle kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Larry Ellison Salı günü, mevcut müşterilerin Oracle bulut tüketimini artırırken destek maliyetlerini azaltmak için tasarlanmış yeni bir Oracle Support Rewards programını duyurdu.

Canlı yayın duyurusu sırasında "Müşteriler bunu uzun zamandır istiyor" dedi. OCI (Oracle Bulut Altyapısı) bulutu için "Destek faturalarına çok para harcıyorlar ve şimdi bu paranın bir kısmını kredi olarak alma seçeneğine sahipler".

Şirket, OCI hizmetlerini satın almak için yeni taahhütlerde bulunan mevcut müşterilerin Oracle şirket içi teknoloji lisanslama destek faturalarını azaltan veya ortadan kaldıran ödüller kazanabileceğini söyledi. Program, Oracle satış ekipleriyle anlaşılan indirimler gibi diğer indirimlerle birlikte kullanılabilir ve veri merkezlerinde çalışan OCI örneklerine sahip Oracle hibrit bulut müşterileri için geçerlidir.

Ellison, "Bu, tüm lisanslarınızda çalışır," dedi. "Bu, OCI'de para harcarken destek hizmetlerimize harcadığınız parayı geri almanızı sağlar."

GÖRMEK: Araştırma: Video konferans araçları ve bulut tabanlı çözümler dijital çalışma alanlarına hükmediyor; VPN ve VDI, KOBİ'ler arasında daha az popüler (TechRepublic Premium)

Müşteriler, satın aldıkları ve tükettikleri her bir Dolarlık OCI Evrensel Kredisi için en az 25 sent Destek Ödülü kazanırlar. Göre Oracle'ın web sitesi, Universal Credits, Oracle'ın bulut aboneliği ödeme modelidir. Evrensel Krediler yıllık olarak satın alınabilir veya aylık faturalandırılan tipik kullandıkça öde modelinde kullanılabilir.

Oracle Sınırsız Lisans Anlaşmalarına sahip müşteriler, harcanan her dolar için 33 sent ödül kazanır. Örneğin, 500.000 dolarlık bir faturası olan bir ULA müşterisi, 1,5 milyon dolarlık iş yükünü OCI'ye geçirerek bu faturayı tamamen ortadan kaldırabilir, dedi şirket. Müşterinin Destek Ödülleri, her ay OCI Konsollarına otomatik olarak eklenir ve ödüller herhangi bir zamanda kullanılabilir.

Ellison, "OCI'de bir iş yükü çalıştırırken harcadığınız her dolar için destek ücretlerinizin %25'ini iade edeceğiz" dedi. "Eğer bir ULA müşterisiyseniz… indirim dolar üzerinden 25 sent değil, dolar üzerinden 33 sent."

Oracle Support Rewards, Oracle Universal Credits, Oracle Bring Your Own License, Oracle Customer to Cloud ve kısa süre önce başlatılan ve müşterileri Oracle'ın bulut hizmetlerini kullanmaya veya daha fazla kullanmaya teşvik etmek için tasarlanmış Oracle Cloud Lift programlarına katılıyor.

Doğrudan Oracle ile çalışmayan OCI müşterileri de yararlanabilir. Şirket, son müşterileri OCI'de barındıran sistem entegratörleri ve bulut hizmetleri sağlayıcıları için ödülleri SI veya CSP'nin aldığını, ancak bunları son müşteriye aktarmayı seçebileceklerini söyledi.

Ellison, "Kullanımı basit, sürtünmesiz … ve herkes tarafından kullanılabilir," dedi. "Tüm müşterilerimizin Oracle Support Rewards programından yararlanarak önemli ölçüde tasarruf etme şansı var."

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*