Yeni PwC bulut anketi, sonuçları doğru kişilere sormuyor olabilir

Yorum: PwC, C-suite'e bulut planlarını ve sonuçlarını sordu, ancak geliştiricilere sormak daha iyi olabilirdi.

bulut.jpg

Resim: SANAT STOK YARATICI/Shutterstock

Sonuçlarını okurken kafanız karıştıysa, affedilebilirsiniz. PwC'nin ABD Bulut İşi Anketi. Örneğin, ankete katılan CIO'ların %93'ü, kendilerini bulut için "Şirket çapında stratejiden ve iş sonuçlarını ve beklediğimiz değeri tanımlamaktan" sorumlu olarak görüyor. Bu iyi, değil mi? Şey, muhtemelen, ama tam olarak sallayamıyorum Billy Marshall atasözü "CIO'nun en son öğreneceği kişidir." Yani, üst yönetim yukarıdan aşağıya stratejiyi belirlerken bile, gerçek karar vermenin çoğu, geliştiriciler ve aşağıdan yukarıya uygulamadan sorumlu diğerleri.

Ve aslında, CIO teorisi ile geliştirici gerçekliği arasındaki bu kopukluk, anketin ilerleyen kısımlarında, yöneticiler bulut yatırımlarından gördükleri sonuçlardan şikayet ettiklerinde ortaya çıkıyor. Rapor yazarları, "Bu gerçekleşmemiş değer önemlidir, ancak yalnızca bulutun stratejiyi ilerletmek için kullanılmayan potansiyelinden bahsetmeye başlar" dedi. Yine de, yanıt verenlerin neredeyse yarısı, yatırımlarının değerini gerçekten ölçemediklerini söyledi; bu, değere en yakın oldukları için değeri ölçebilenlere, yani geliştiricilerine daha fazla dikkat etmelerinin iyi olacağını gösteriyor olabilir.

GÖRMEK: Bulut veri ambarı kılavuzu ve kontrol listesi (TechRepublic Premium)

Bulut hakkında gerçekçi olmak

Yönetici anketine katılanların yaklaşık %92'si şirketlerinin tamamının bulutta olduğunu söylüyor. CIO'lar, şirketlerinin bulut stratejilerini belirlemede en fazla dahil olduklarını iddia ederken, üst düzey yöneticilerdeki hemen hemen herkes Team Cloud'un parçası olduklarını söylüyor. (Garip bir şekilde, şirketlerinin müşteri ihtiyaçlarını bulut veya diğer yatırımlar yoluyla nasıl karşıladıkları konusunda kesinlikle bazı söz sahibi olan gelir müdürü, bulut stratejisini tanımlama açısından şirket yöneticileri arasında, hatta vergi stratejisinden sorumlu muhasebecilerin arkasında bile son sırada yer alıyor. .)

Bu yöneticiler neden buluta dönüyor? Verilen bir numaralı neden, ankete katılanların %34'ünün seçtiği "Dayanıklılığı ve çevikliği geliştirmek"tir. Ancak bu kadar büyük özlemler ile değerin "önemli bir şekilde gerçekleşmesi" arasında büyük bir fark var (bu durumda %18). Hedeflenen sonuçların ve algılanan kazanımların gözden geçirilmesi, yaygın bir uyumsuzluk gösterir:

 • Daha iyi veri analitiği ile karar verme sürecini iyileştirin (bugüne kadar bu alanda önemli bir değer elde ettiğini söyleyen %16'ya karşılık %34 bu iş sonucunu aradı).

 • Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi yenileyin (%33'e karşı %15).

 • Daha iyi müşteri deneyimleri yaratın (%29'a karşı %12).

 • Karları artırın (%23'e karşı %13).

 • Yeteneklerin elde tutulmasını ve işe alımını iyileştirin (%23'e karşı %10).

 • Çalışan deneyimini iyileştirin (%22'ye karşı %11).

 • Maliyetleri azaltın (%21'e karşı %9).

 • Markayı ve itibarı geliştirin (%19'a karşı %11).

 • İş sürekliliğini sağlayın (%19'a karşı %10).

 • Sektöre yeni girenlerle mücadele edin (%14'e karşı %5).

 • Kendi endüstrimizi veya diğer endüstrilerimizi bozmak (%12'ye karşı %9).

Kulağa kötü geliyor, değil mi? PwC, bu "değer gerçekleştirme açığını" ortalama olarak %53 olarak sabitliyor. Ve yine de…belki PwC sadece yanlış insanlara soruyordu. Rapora göre, "işletme liderlerinin neredeyse yarısı (%49) değeri ölçememeyi değer elde etmenin önündeki en önemli engel olarak görüyor ve neredeyse çoğu CFO (%48) getiriyi ölçme yeteneklerine güvenmediklerini söylüyor. bulut yatırımları."

GÖRMEK: 2021 BT bütçe araştırma raporu: COVID-19'un projeler ve öncelikler üzerindeki etkisi (TechRepublic Premium)

Bununla birlikte, bu değeri elektronik tablolardan değil, daha ziyade söz konusu iş yükleriyle ilgili doğrudan deneyimlerden ölçebilecek ve ölçebilecek insanlar var. Bulut kararlarında CIO'nun veya diğer C düzeyindeki yöneticilerin rolünü azaltmak gibi bir niyetim yok – açık kaynak ve bulut gibi trendler geliştiricilerin hantal bürokrasi etrafında yönlendirmek için kullandıkları araçlar olsa da, C-suite giderek yolu açıyor geliştiricilerin bulut varlıklarıyla büyük bir şekilde oluşturması için.

Yine de… bulutun (veya veri merkezinin veya herhangi bir BT'nin) bir şirket için ne kadar başarılı olduğu konusunda "sıperlerde" bilgi sahibi olmak istiyorsanız, 30.000 fit düzeyinde soru sormayı göze alamazsınız ve Zemin gerçeği. BT kararlarının yukarıdan aşağıya verildiği durumlarda bile, bu kararların gerçeğe dönüştüğü aşağıdan yukarıya geliştirici hareketidir. Bu nedenle, bulutun nasıl çalıştığını gerçekten bilmek istiyorsanız, uygulamasına en yakın olanlara sorun.

Açıklama: AWS için çalışıyorum, ancak burada ifade edilen görüşler bana aittir ve işverenimin görüşlerini temsil etmemektedir..

Ayrıca bkz.

Source link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*